Rum Siyasetinde çılgın günler

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Temmuz 2007 Saat : 7:11


 

2008 Şubatında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AKEL politbürosunun, Genel Sekreter Hristofyas’ın adaylığını onaylaması Rum siyasetinde bir çok taşları yerinden oynatacağa benziyor.

 

Daha şimdiden Rum siyasilarin eteklerindeki taşlar bir bir dökülmeye başladı.

 

Eteğindeli taşları ilk döken Hristofyas oldu. Tasos Papadopulos’la yıllardır yaşadığı sorunları ve anlaşmazlıkları, şimdilik alçak düzeyden başlamak üzere bir bir açıklamaya başladı.

 

Anlaşılan Hristofyas, Rum tarafının Kıbrıs sorununda içine düştüğü çıkmaza ve de Rumların köşeye sıkıştırılmasına neden olan, Papadopulos’un kötü ve hedefsiz icraatlarına ilişkin perde arkası gerçekleri, günü gelince azar azar dozunu arttırarak açıklamaktan hiç çekinmeyecek.

 

Gelecek günler, seçim atmosferi kızışmaya başladığı vakit, Ulusal Konseyin ve ulusal değerlerin ayağa  düşeceğini gösteriyor.

 

İşin ilginç yanı, AKEL’in Hristofyas’ın adaylığını açıklamasından sonra Papadopulos’un da songüne kadar askıda bırakmaya karar verdiği adaylık açıklamasını bugünlerde resmen açıklamak zorunda kalmış olması. Aksi takdirde özellikle Hristofyas’ın saldırılarına aynı dozda yanıt vermek şansına sahip olamayacak.

 

Şimdi resmen açıklanmış adaylar üçlendi. Zaten başka da dişli bir adayın çıkması artık söz konusu değil. Adaylar destek aldıkları grupları ve güçlerini ortaya koydular. Herkesin kökeni belli.

Gelecek yıl yapılacak Cuumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığını ilk açıklayan Avrupa Parlamentosu üyesi Yoannis Kasulidis oldu. Arkasından AKEL GENEL Seketeri Dimitris Hristofyas, en son da Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos oldu. Papadopulos daha resmen açıklamadı ama, açıklamış kadar oldu.

 

Papadopulos’un elinde Başkan olmanın verdiği güç ve devlet düzeyindeki yetkiler varken, Hristofyas’ın da elinde 66 yıldır kemikleşmiş %38 oy gücü var.

 

2003 seçimlerini Cumhurbaşkanlığı koltuğuna AKEL’in desteği ile oturan Papadopulos, bu sefer AKEL’i karşısında buldu. Üstelik bu defa AKEL içindeki olası kemikleşmemiş sol oyların veya tereddüt içinde olan AKEL taraftarlarının oyları asla Papadopulos’a gitmeyecek.

 

Yoannis Kasulidis’in arkasında ise DISY, KEP ve EVRO.Dİ var.

DİSY Siyasi Bürosu, Başkanlık için adaylığını açıklayan DİSY Avrupa Parlamentosu üyesi Yoannis Kasulidis’in desteklenmesi kararını oy birliği ile alırken, KEP olarak bilinen Özgür Vatandaşlar Hareketi de oy birliği ile Kasulidis’in adaylığının desteklenmesi kararını aldı.  Prodromos Prodromu başkanlığındaki EVRO.Dİ partisinin de, Kasulidis’in desteklenmesi yönünde karar alacağı neredeyse kesinleşti.

 

Bu üç partinin oylarını üst üste koyarsanız %41 ediyor. Yani şimdilik Kasulidis’in cebinde %41 oy var.,

Hristofyas’ın da cebinde %38 oy var.

Papadopulos’un oyları ise DIKO’dan gelecek oylar. Yaklaşık %17 civarında.

2008’in 17 Şubatında yapılacak olan Başkanlık seçimlerinin ilk turunda  matematiksel olarak, en çok oyları Hristofyas ile Kasulidis’in alacağı gözüküyorsa da, Papadopulos’un aktif olarak 1956’dan beri EOKA’nın içinde üst düzeyde görev yapması, ENOSIS yolunu açmak için hazırlanmış Akritas gibi bir planın mimarı olması ve şu anda da seçime elinde devlet ve Cumhurbaşkanlığı gücü ile girmek şansının bulunması, önümüzdeki 7 ayda bir çok dengelerin ve oy dağılımının kökünden sarsılacağını işaretini veriyor.

 

Papadopulos’un sağlığı, seçimlere girebilecek ve propagandayı sürdürebilecek denli iyi olursa, her birinin arkasında yaklaşık %40 oy gözüken her iki adayı da zorlayacağı ve sallayacağı kesin.

Rum Başkanlık seçimleri yıllardır saklanmış ve gizlenmiş bir çok bilgileri ortaya dökecek ve tarihin akışını değiştirecek görünümünde.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 48
  Rum Siyasetinde çılgın günler için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar