Rum Stratejisi Değişmek Zorunda

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 7 Haziran 2010 Saat : 12:12


 

Müzakerelerin gidişatı ile ilgili olarak son günlerde Rum tarafında bazı değişiklikler var.


Gelişmeler açık ve net.


Özellikle DISY’nin Hristofyas üzerinde yarattığı baskı, DIKO, EDEK, EVROKO ve YEŞİLLER’in Hristofyas’ın müzakerelerdeki tutumuna karşı yürüttükleri ağır muhalefet, Hristofyas’ı neredeyse pes etme noktasına getirdi.


Hristofyas, iç tribünlere oynayabilmek ve şov yapabilmek için fırsat kollamaya başladı.


Çok değil daha geçen Perşembe günü, Cumhurbaşkanımız Eroğlu’nun sözlerini bahane ederek “Müzakereleri koparma” noktasına getirmeye çalıştı.


Aklınca Türkleri suçlayıp, ustaca bir manevra ile hem müzakereleri çıkmaza sokacaktı hem de tekrar masaya dönmek için “Dönüşümlü Başkanlık Önerisini Geri Çekmek” benzeri tavizler talebinde bulunacaktı.


DIKO, EDEK, EVROKO ve YEŞİLLER, “Dönüşümlü Başkanlık” ve “Çapraz Oylama” konularında Hristofyas’a karşı bir OXI, yani HAYIR kampanyası başlattılar. Kendi koalisyon ortağı olan DIKO bile bu önerileri kesinlikle kabul etmiyor ve desteklemiyor.


Güney Kıbrıs’ın günümüzde en büyük partisi olan DISY ise müzakerelerin gidişatına Hristofyas’tan çok farklı bakmakta.


DISY Başkanı Nikos Anastasiades, son yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta varılabilecek en iyi çözümün, Hristofyas’ın savunduğu “Güçlü Merkezi Hükümete” dayalı “Güçlü Federasyon” yerine “Zayıf Merkezi Hükümete” dayalı “Zayıf Federasyon” olması gerektiğini dile getirdi.


Zaten Anastasiades bu savını, yıllardır değişik şekillerde de dile getiriyor.


Anastasiades’e göre kurulacak ortak hükümetin merkezinde en fazla üçyüz Kıbrıslı Rum ve Türk’ten oluşacak bir ekibin görev yaptığı, sadece “Uluslararası İlişkiler ve Kültürel Miras” konusunda karar verme yetkisine sahip bir “Federal Hükümet” olmalı, “Egemenlik”de dahil olmak üzere diğer tüm yetkiler de, “Kurucu veya Oluşturucu Devletler”in uhdesine bırakılmalı.


Öncelikli gerekçesi ise tamamen ekonomik.


“Kıbrıslı Rumlar 18 bin Kıbrıslı Türk memuru ve 32 bin Kıbrıslı Türk devlet emeklisini verdikleri vergilerle ödemek istememektedir” demektedir.


Diğer gerekçeleri de sırası ile KKTC’deki eksik alt yapı, ortak ordu, savunma giderleri, enerji üretimi, ulaşım alt yapısı giderleri, sağlık ve benzeri harcamalar.


“Biz, Kıbrıslı Türklerin mali yükünü sırtımızda taşıyamayız, en iyisi herkes kendi başının çaresine baksın. Her iki halkın arasında “Koordinasyon Görevi Görecek”, zayıf ve yetkileri kısıtlı bir Federal Hükümet bulunsun” savını ortaya koymakta artık Anastasiades.


Bu nedenle Hristofyas, iki faklı yönden kendisine saldırıda bulunan sıkı bir muhalefetle karşı karşıya.


İllaki strateji değiştirmek ve Müzakerelerin akışını engellemek veya en azından müzakerelerin içeriğini farklı bir zemine kaydırmak zorunda.


Bütün istediği de Eroğlu’nun bir açık vermesi.


Öncelikle de “Dönüşümlü Başkanlık” önerisini, müzakere masasındaki “itibarını zedelemeden” geri çekmek istiyor.


Bu konuda hayli eleştirildi.


“Çapraz Oylama” ise başındaki ikinci büyük dert.


Bu konuda top kendisinde ve konumu da tam “Üstü bıyık, altı sakal” deyimine uygun.


Türk tarafının, “Çapraz Oylama”yı belirli koşullarda kabul edeceğini açıklaması, Hristofyas’ı fena halde köşeye sıkıştırdı.


Ne “Dönüşümlü Başkanlık” önerisinden, ne de “Çapraz Oylama”dan kaçabiliyor. Her ikisi de adeta boğazına geçirilmiş birer ilmek.


Aslında Perşembe günü sahneye koyduğu oyunun arkasında bu gerçekler var. İçe dönük siyasetinde kuvvetli duruma geçinceye ve sağlam zemine basıncaya kadar Hristofyas’ın bu tür atraksiyonlarını daha çok seyredeceğiz. 


Müzakereler ise “Uluslararası Konferans”a doğru hızla gidiyor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 25
  Rum Stratejisi Değişmek Zorunda için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar