Rumların Niyeti Belli

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 21 Mayıs 2008 Saat : 12:12


 

Yarın yapılacak liderler toplantısında yeni bir gelişmenin altına imza atılması olasılığı çok düşük.


Hristofyas tamamen kendi çıkarları doğrultusunda güzel bir oyun oynuyor.


Bir taraftan “yeni prosedüre dış müdahalelerden kaçınılması gerektiği” açıklamasının yapıyor, diğer taraftan da amiyane tabirle, elinde çantası BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi beş ülkenin elçilerini kapı kapı dolaşıyor ve bu ülkelerden “ölçülü, ancak özlü katkılar” istiyor.


İstediği katkı da açık ve net; “Türkiye’ye baskı yapın taviz versin”.


Yani, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi beş ülkeye “Aman bana baskı yapmayın ben adanın tümünü istiyorum. Türkiye’ye baskı yapın, adadan askerini ve göçmenlerini geri çeksin, garantörlükten de vazgeçsin. Beni de adanın tek hâkimi yapın” demeye getiriyor.


Özetle hedeflerinden bir tanesi “Bana karışmayın ama Türklere karışın” felsefesi ile BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi beş ülkeyi Kıbrıs sorunu içine çekmek. Papadopulos geçmişte bunun için çok uğraşmıştı ama Türkiye’nin karşı koyması ile bu düşüncesini gerçekleştirememişti.


Papadopulos’un bütün itirazı, niye ABD ve İngiltere Kıbrıs işine burnunu sokuyor da benim kankalarım Rusya, Fransa ve Çin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olmalarına rağmen bir türlü Kıbrıs sorununun çözümü yolunda belirleyici konumda olamıyorlardı. Hristofyas da şimdi aynı taktiği uygulamaya koydu.Hristofyas’ın bir diğer hedefi de, yıllardır “Yoldaşım” diye tanıttığı Cumhurbaşkanı Talat’ı “Bozguncu ve uyuşmaz” suçlaması ile arenanın ortasına iteklemek.
  
Son bir aydır, yani 21 Mart’ta kurulan ve görüşmeye başlayan komitelerin oturdukları iskemlelere ısınıp müzakere havasına girmelerinden sonra, Hristofyas, Stefanou, A. Kyprianou, Yakovou ve M. Kyprianou sistematik bir şekilde Türk tarafını komite çalışmalarını baltalamakla suçlamaya başladılar.


Hristofyas ve avenesi, “Kıbrıs sorununa talep edilen çözüm konusunda Kıbrıs Türk tarafı ile ortak bir dil olmadığı ve komitelerde tatmin edici ilerleme bulunmadığı” yönündeki mesajlarını, ilgili ilgisiz herkese gönderiyorlar ve her platformda da dile getiriyorlar.


Rumlara göre Türk tarafı, bilinçli olarak teknik komite ve çalışma gruplarında kaydedilecek ilerlemeden bağımsız olarak, doğrudan müzakerelerin derhal başlaması ortamını sistemli şekilde tersine çevirmeye çalışıyor. Yani istemiyor. Yalanın bu kadarına da pes doğrusu.    


Cumhurbaşkanı Talat, en iyimser bir şekilde müzakerelerin devam ettirilmesi için çaba harcarken, Hristofyas hem müzakerelerin devam etmesini istemiyor hem de bunun suçunu Talat’ın sırtına yüklemek için elinden geleni yapıyor.


Talat, Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun isteği olan “Eşit statüde iki devletin, eşit politik haklara sahip iki halkının kuracağı yeni bir Kıbrıs devleti” düşüncesini ve isteğini dile getirdiği için aniden bozguncu ilan edildi.  


AB konularını ele almakta olan çalışma grubundaki Rum delegelerin başkanı Yorgos Vasiliu, ki Cumhurbaşkanlığı zamanında “Yapıcı ve barışçı Rum Lider” diye pazarlanmıştı, o bile baklayı ağzından kaçırıverdi dün.


Vasiliu’ya göre Hristofyas’ın Talat’la 23 Mayıs’taki görüşmeyi talep etmesini çok doğru ama bakire doğumun tartışılmasını ise boşuna kürek çekmekten öteye bir çaba değil.  Vasiliu, böyle bir konunun olmadığını, yok ve sıfırdan yeni bir devletin doğmayacağını, Rum tarafının dört yıldan beridir AB üyesi olması nedeni ile de yeni bir devletin kurulamayacağını söyleyerek, görüşlerini net olarak belirtti.


Ve bu kişi Rum Çalışma Gruplarının başı, liderler de bunlardan uyum bekliyor.


Yani çalışma gruplarının başı olan bu kişiye göre, çözüm Kıbrıslı Türklerin AB üyesi Kıbrıs Rum Cumhuriyetine katılmasından başka türlü olamaz..


Vasiliu, yeni bir devletle ilgili yeni bir anlaşma yapılması için, bugün sahip olduğumuz devletin işleyişine son vermesi, AB’ye yeniden başvurulması, AB’nin de bu başvuruyu yıllarca incelemesi gerektiğini Kıbrıslı Türkler ve Türkiye bilmiyor mu? diye de pişkin pişkin soruyor.


Bence Vasiliu hemen bugün, arabasına binmeli ve Trodos dağının batı tarafındaki en yüksek tepesinde bulunan Çikkos Manastırına gitmeli. Arabasını uygun bir yere park ettikten sonra da Makarios’un mezarına gitmeli ve kapısını çalmalı.  


Ve Makarios’a sormalı.
“Ey Makarios, sen bu adanın mutlak hâkimi olmak ve Yunanistan’a bağlamak için adayı kana buladın. Türklerin üstüne bir kâbus gibi çöktün. Giydiğin din adamı cüppesine saygısız davrandın ve binlerce Türkün öldürülmesi, evlerinden köylerinden sürülmesi için emirler verdin, yapanları da kutsadın. Ama Türkler senin hâkimiyetin altına girmeyi reddettiler ve ölümüne mücadele ettiler. Senin yüzünden 1974’de bu ada ikiye bölündü ve artık Türkler adanın kuzeyinde, kanla ve gözyaşı ile kurdukları adına da “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” dedikleri devletlerinde yaşıyorlar. Sence aradan 45 yıl geçtikten sonra Kıbrıs’lı Türkler kendilerine acımasızca uyguladığımız soykırımı ve katliamları unutup, kurdukları devletlerinden de vazgeçip idaremiz altına girmeyi kabul edecek kadar aptallar mı?”


Ve yanıtını aldıktan sonra bana da iletirsin Sayın Vasiliu.


Bu dünya yarılıp ikiye bile bölünse, Kıbrıs Türk halkı asla Rumların boyunduruğu altına girmeyi kabul etmez. Bence biz “Partenojenez Devlet” fikrinden vazgeçeceğimize, siz “Üniter Rum Devleti” fikrinden vazgeçin daha iyi olacak.


Sizler, olmayacak duaya kendi kendinize âmin diyorsunuz sadece.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 40
  Rumların Niyeti Belli için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar