Rumların [Ortak] Federal Devlet anlayışını biliyormuyuz? 4

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 31 Mart 2004 Saat : 7:59


 

Cumartesi günü geç vakit evimizin yolunu tutarken bizden, her an çağrılabilme olasılığına karşı telefonlarımızı açık tutmamız istenmişti. Dün (Pazartesi sabah Koordinasyon Merkezimizden acil bir telefon aldık. Annan Planı ve ilgili yasalar İsviçre’den gön­derilmeye başlanmıştı ve gelecek belgelerin toplamının 9,000 sayfa olduğu bildirildi. Derhal çalışmaya başlamamız ve Salı sabahı 08:00’e kadar tüm gelen evrakları okuyarak karşı yanıtlar ite eksiklikleri tespit edip, diplomasi İngilizcesi ile kaleme alarak İsvicre’deki heyetimize bildirilmesi istenmekteydi.

Maraton çok zorluydu ve ekip halinde çalış­mak zorunluluğundaydık. Ana sekreteryada görevli Evrim ve Cemgül hanımlar ile Güliz hanım olağan üstü bir tempo ile çalışarak ilgili belgeleri bastılar, dosyaladılar ve cilt­lediler. Gerçekten müthiştiler ve bu insanlar büyük bir özveri ite doğan üstü bir çaba göstererek bizlere örnek oldular ve her tür lojistik desteği verdiler.

Annan Planının ve ilgili Federal Yasaların internetten indirilmesi saat 23:00’e kadar sürdü.   Hepimiz evraktan alıp masalara oturduk ve soluk almadan önce 4.cü Annan Planını okuduk ve sonrada herkes kendi komisyonu ile ilgili yasaları incelemeye başladı.

Saat 04:30 gibi inceleme sonuçlan ile düzeltmeleri, eksiklikleri ve yanıtlan kaleme almaya başladık. Zamana karşı zorlu bir yarış başladı. Hem eksiklikleri bulmamız, hem çıkarılan önerilerimizi tespit etmemiz ve hem de bizim aleyhimize olan yerleri bulmamız gerekmekteydi.

Bulduğumuz eksiklikleri ilgili yerlerde derhal ilave ettik, çıkarılan önerilerimizi tekrar yerine koyduk ve aleyhimize olan yerlerin de üzer­lerini çizerek ilgili evraklara son şekillerini verip İsviçre’deki heyetimize gönderdik, iş bit­tiğinde gün ağarmış, her kes uyanmış ve işine bile gitmeye başlamıştı. Saat 08:00’de son kontrolları yaptıktan sonra biz de dışarı çıktık.

Artık aklımda hep 4.cü Annan Planı ve kurulması planlanan “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETTİ ile ilgili Federal Yasalar var. Annan planında biz Kıbrıs Türklerine yeni bir şeyler (daha) verilmiş fakat verilenlerin 100 misli fazlası, ilgili Federal Yasalar ile geri dinmiş. Birleşmiş Milletler, yüzyılların atasözü olan “kasılda verip kepçe ile almaya” uygun bir yöntem ile 4.cü Annan Planı ile verilenleri fazlası ile Federal Yasalar içeriğinde geri almış ve bunu saklamayı da büyük bir ustalık­la becermiş.

Bu son 4.cü Annan Planı’nda (ilave) kazanımlarımız var ama ilgili Federal Yasalar ile kaybettirildiklerimiz ve gelecekte kaybedeceklerimiz ise çok fazla. Tanrı bizi korusun.

(Devam edecek)….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 73
  Rumların [Ortak] Federal Devlet anlayışını biliyormuyuz? 4 için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar