1 Mayıs’ta Kerhen AB vatandaşı Olduk

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Ekim 2004 Saat : 9:14


 

1 Mayıs’ta Kerhen AB vatandaşı yapıldık.

Hazır Olun!

Bundan sonra kesin AB vatandaşı yapılıyoruz.

AB’de hızlı bir KIBRIS hazırlığı var. Kokuları tüm dünyayı sardı. Benim bile burnuma kadar geldikten sonra bilin ki bir şeyler pişirildi ve artık kotarılmak üzere.

AB’nin önemli mevkilerindeki kişilerden gelen mesajları size alt alta diziyorum. Varın siz karar verin geleceğimiz hakkında!

 • AB’nin Genişlemesinden Sorumlu Komisyon üyesi Verheugen, ”Türkiye hakkında hazırladıkları raporun bazı bölümlerini Türk hükümetinin kabul etmesinin kolay olmayacağını” söyledi. 2 Ekim 04. (Benim yorumum yok)
 • Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşması nedeniyle Rum tarafıyla da bu anlaşmanın uygulanmasının mecburi idari bir tasarruf olduğunu dile getiren bir yetkili şunları söyledi: “‘İster istemez el altından bu anlaşmayı Rumlarla zaten uyguluyorduk. Rum tarafı da daha önce Türkiye Cumhuriyeti menşeili malların dolaşımına izin vermişti. Biz bu fiiliyatı şimdi resmiyete döktük. ‘Kıbrıs’ ifadesini kullanarak da Rum kesimini tanımadığımızı ortaya koyduk.” 2 Ekim 04
 • İspanyol El Pais gazetesi, AB Komisyonu’nun müzakereler sırasında Türkiye ile herhangi bir sorun çıkması halinde görüşmelerin derhal askıya alınmasını öneren gizli bir rapor hazırladığını yazdı. Bu rapor üyelik müzakereleri sırasında Türkiye ile silahlı kuvvetler ile insan hakları ve dini konularda herhangi bir sorun çıkması halinde müzakerelerin derhal askıya alınmasını öneriyor. 2 Ekim 04. (Buraya dikkat edin; KIBRIS kelimesi yok)
 • Avusturya gazetesi ‘Die Presse’ ise, AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakereleri tavsiye edeceğini ancak bazı taktiklerle sonucu açık bırakacağını yazdı. 2 Ekim 04. (Gene Dikkat; Bazı kozlar sona saklanıyor)
 • Fransız Le Monde gazetesi de, Komisyonu’nun birçok üyesinin, İlerleme Raporu’na Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde müzakerelere ara verilebileceğini belirten bir madde eklenmesini istediklerini yazdı. 1 Ekim 04 (Ne diyor.. Ya benim dediğim olur, ya da AB’yi unutun.)

Ben bu iki günde, KIBRIS ile ilgili olarak AB basınında yer alan bu haberleri analiz edince ve de AB-İKO ortak toplantısının Annan Planında yer alan “KIBRIS TÜRK DEVLETİ” ismi yüzünden AB protestosu ile iptal edilince, perde arkasındaki gelişmeleri şöyle değerlendiriyorum.

 • KIBRIS artık gündemden çıkmış ve bu sorun bitmiştir. Tüm Kıbrıs toprakları, AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti idaresi altına verilecektir.
 • Türkiye AB’ye girmek için;

a)     Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ile Gümrük Birliğine gidecektir. (Söz konusu Gümrük Birliği gerçekleşmiştir)

b)    Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bayraklı gemilere limanlarını açacaktır.

c)     Ankara’da Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti elçiliği açılmasına onay verecektir.

d)    Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti çıkışlı tüm transit veya direkt ticari mallara hava ve deniz limanlarını açacaktır.

e)     Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ile direk hava ulaşımı kuracaktır.

f)      KKTC’yi tanımaktan ve devlet birimleri ile resmi işbirliği yapmaktan vazgeçecektir.

g)     Askerini, AB’nin saptayacağı bir plana göre adadan çekecektir.

h)    Adadaki “Yerleşikler” AB’nin saptayacağı bir plan dahilinde Türkiye’ye geri dönecektir. (Bence buradaki “Yerleşikler” tanımı çok geniş kapsamlı tutulacaktır.)

i)       Kıbrıs’ı Türklere yapılan maddi yardım ve maaş ödemeleri bir program çerçevesinde durdurulacak ve kamu görevlilerinin istihdamı Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bütçesine kaydırılacaktır.

j)       Önce ortak Polis be Muhaceret teşkilatı ve Sahil Güvenlik birimi kurularak, adanın tümü belli oranda dahi olsa Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti kontrolüne sokulacaktır.

Bunlar benim algıladığım ANA BAŞLIKLAR…

Sizin algıladıklarınızla benimkileri karşılaştırın.

Göreceksiniz ki olasılıklar çok fazla…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 84
  1 Mayıs’ta Kerhen AB vatandaşı Olduk için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar