20 Nisan Önemli Bir Gün

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Nisan 2014 Saat : 8:00


 

Dün EOKA’nın 59. kuruluş yıl dönümüydü.

EOKA’nın Türkçe açılımı “Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü” veya “Kıbrıs Mücadelesinin Milli Örgütü.)

Rumlar hala daha EOKA’nın kuruluşunu coşkuyla kutluyorlar ve hala ELAM gibi “Türk Düşmanı” kuruluşlar Kıbrıs’ın güneyinde faaliyette ve taraftar bulabiliyor.

Keşke EOKA kurulmamış olsaydı.

Keşke bu kadar kan akmasaydı, keşke bu kadar çok şehit ve kayıp vermeseydik, keşke 10 yıl süren bir soykırım yaşamasaydık.

EOKA’nın adayı kana bulamaktan, adanın bölünmesine yol açmaktan ve Kıbrıs Türk halkı ile Kıbrıs Rum halkının arasını açmaktan öteye bir icraatı olmadı.

Masum İngiliz kadınlarını, sivillerini ve çocuklarını, yolda yürürlerken arkadan sessizce yaklaşıp kalleşce vurmaktan öteye, masum ve savunmasız Türkleri yollardan, tarlalardan veya da işyerlerinden toplayıp acımasızca öldürmekten başka bir kahramanlıkları da olmadı EOKA’cıların.

 

Aradan neredeyse 60 yıla yakın bir zaman geçti.

Adada asırlardır yaşayan iki halkın arasının açılmasına ve kanlı çarpışmalara neden olan bu lanet ruhun artık adadan uzaklaştırılması lazım.

Bu ruh o denli beyinleri zehirleyici ki, bir konferans vermek üzere Limasol’a giden 2. Cumhurbaşkanımıza bile saldırmaktan geri bırakmıyor etkisi altına aldıklarını.

 

20 Nisan güzel bir gün.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V) doğum günü…

Hicri takvime göre Rebiülevvel’in 12. Pazartesi’si gününün gecesi,  Miladi takvime göre de

571 yılının 20 Nisan gecesi doğmuştur Peygamberimiz.

 

Hristiyan Ortodoks olan Kıbrıslı Rumların ve tüm Hristiyanların ise Paskalyasıdır 20 Nisan günü. Paskalya, Hıristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramdır. Hıristiyanlara göre Hazreti İsa, çarmıha gerildikten sonraki 3. günde dirilmiştir.

Adada yaşayan iki halkın dini liderlerini bir araya getirerek adaya barışın gelmesine dini liderlerin de katkı koyması için çabalayan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, iki halkın ortak dini kutlama günü olan 20 Nisan için çok güzel, güzel olduğu kadar da barışa katkı koyacak bir girişimde bulundu.

 

20 Nisan günü Peygamberimizin doğum gününü, Larnaka’daki kutsal mabedimiz olan Hala Sultan Tekkesinde duaları ile kutlamak isteyen KKTC vatandaşlarının, doğum yerlerine bakılmaksızın otobüslerle, BM rehberliğinde Hala Sultan Tekkesine gitmeleri karşılığında Rumların da Karpaz Burnunda yer alan Havari Andreas, Rumca adı ile Apostolos Andreas Manastırında Paskalyalarını kutlaması önerisini Başpiskopos II. Hrisostomos’a iletmiş durumda.

 

Rum Yönetimi bu konuda bağnazlık yapmazsa, adaya barışın gelmesi yönünde güzel bir adım daha atılmış olacak.

 

Dini liderlerin barışa yönelik görüşmelerinin meyvelerinden bir tanesini birkaç gün evvel aldık. Limasol kentinde konferans vermekte olan 2. Cumhurbaşkanımıza ELAM örgütü tarafından yapılan saldırıyı, bugüne değin Türk düşmanlığı bayrağını elden bırakmayan Rum Ortodoks Kilisesi Başı Başpiskopos II. Hrisostomos’un kınaması çok büyük gelişme.

Bunun ötesinde II. Hrisostomos’un, son birkaç aydır Türkiye ve Kıbrıslı Türkler aleyhinde konuşmaması ise belli ki bu girişimin iyi sonuçlara yol açacağıdır.

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

2 Nisan 2014

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 117
  20 Nisan Önemli Bir Gün için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar