AB’DE OFİS AÇILMASI ŞART OLDU

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 7 Kasım 2007 Saat : 6:16


 

6 Kasım Salı günü açıklanan AB-Türkiye İlerleme Raporunun 26 Ekimde yayınlanan taslağından, Salı günü yayınlanan son şeklini alışına kadar geçen süreç, bize örnek alınması gereken büyük dersler vermektedir.

Rumlar, tüm olumsuzluklara karşı bıkmadan ve usanmadan çalışarak ve önlerine çıkan engellere aldırmayıp gece gündüz uğraşı vererek, gerekirse gezilerini bile iptal ederek istedikleri maddeleri bu rapora koydurdular ve hoşlanmadıkları maddeleri de rapordan çıkarttırdılar. Hiçbir karşı koyuma, itirazlara ve protestolara aldırmadılar ve isteklerinin rapora konması konusunda da hiçbir taviz vermediler.

 

AB Genişleme Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 26 Ekimde açıklanan taslak 8 Temmuz anlaşmasında değinmemekteydi ve sadece BM Genel Sekreteri’nin bizzat açıkladığı tezleri not etmekteydi.

 

Taslak yayınlanır yayınlanmaz, Rumlar, Kıbrıs konusunun güncelliğini sürdürmesi ve konunun ciddiyet kazanması amacı ile AB’yi kullanmak yönündeki planlarını bir defa daha uygulamaya koydular.

Türkiye’den şantaj karşılığı tavizler koparmak ve kazanımlar elde etmek maksadı ile 8 Temmuz sürecini ve Türkiye’nin Ankara Anlaşmasının Ek protokolünü uygulamaya koymaması durumunda yani limanlarını Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına açmaması halinde,  dondurulan sekiz başlığın açılmayacağı konusundaki Konsey kararını rapora ekletmek çabası içine girdiler.

Kıbrıslı Rum AB Komiseri Markos Kiprianu raporun taslak ve şekillendirilme aşamasından kesin halini alana kadar adeta çalışma kampına girdi ve neredeyse ofisini hiç terk etmedi. Sırf bu nedenle de ABD ziyaretini yarıda keserek geçen Salı günkü kritik komiserler toplantısına katılmak üzere Brüksel’e geri döndü.

Markos Kiprianu, arkasına Fransız meslektaşı Zak Baro’nun ve Yunanlı meslektaşı Stavros Dimas’n da desteğini alarak kelimenin tam manası ile bir mücadele savaşı başlattı.  Alman AB Komiseri Günter Verheugen’in ve İngiliz meslektaşı Peter Mandelson’un yoğun tepkisine ve Türkiye’nin de protestolarına rağmen İlerleme Raporu metninde, 8 Temmuz “Anlaşması”na atıfta bulunulmasını ve bunu Türkiye’yle ilişkilendirilmesini başardı.

 

Taslak hazırlanırken ve yayınlandıktan sonra Günter Verheugen ve Peter Mandelson’un, “Türkiye Kıbrıs’ın tutsağı kılınamaz” sözleri ile 8 Temmuz Anlaşması’nın metne girmemesi için bir ortam yaratması, Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun da bu girişime destek vermesi, gerçekte AB’nin Kıbrıs konusunda Rum tezini artık benimsemediğini ve Türkiye’den de vazgeçmek istemediğini göstermektedir.

 

Markos Kiprianu’nun, boyuna posuna bakmadan, şiddetli bir üslupla Verheugen ile Mandelson’un önerilerine karşı çıkması, 8 Temmuz Gambari Sürecini de Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilişkilendirip, yasaları öne sürerek Komisyon’un sorumluluklarına işaret etmesi ve Komisyon’un 8 Temmuz’u ve Türk yükümlüklerini görmezden gelen bir rapor yayımlamasının mümkün olamayacağını vurgulaması, AB içinde Rumların üyelik haklarının arkasına saklanarak nasıl bir ur haline geldiklerini gözler önüne sermiştir.

 

Açıklanan AB-Türkiye İlerleme raporunun Kıbrıs ile ilgili olan kısımları, AB Konsey’inin aldığı karar doğrultusunda yani Türkiye’nin Ankara Anlaşmasının Ek protokolünü uygulamaya koymadan ve bunun sonucu olarak da Türkiye’nin hava ve deniz limanlarının Rum hava ve deniz taşıtlarına açmadan, Gümrük Birliği ile ilişkili 8 başlığın açılmamasına ve diğer açılan başlıkların da geçici olarak kapatılmamasına atıfta bulunurken ve ancak Komisyonunun 2006, 2007 ve 2008 yıllarında bu konuda vereceği olumlu rapora göre bu kararın değişebileceğine değinirken, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin yıllardır Kıbrıslı Türklere uyguladığı “Siyasi, Ekonomik, Kültürel, Sportif, Akademik, Ticari ve Ulaşım ambargoları”ndan hiç bahsetmemektedir.

Aynı şekilde Rapor, Komisyon’un kendi yapmış olduğu “Direk Ticaret Tüzüğü ile Mali Yardım Tüzüklerinin Rumlar tarafından tüzüklere konan takozlar nedeni ile işletilmemesinden ve bu nedenle de AB’nin yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmasından da hiç bahsetmemektedir.

 

AB-Türkiye İlerleme Raporunu hazırlayan AB Genişleme Müdürlüğünün ve ilgili Komisyon’un Kıbrıs ile ilgili konularda Rum baskısı ve propagandası altında kaldığı ve Kıbrıs konusu hakkında büyük bir yanılgı ve bilgisizlik içinde olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Bu durumu değiştirmenin ve AB içinde Rumlarla komple ve eksiksiz bir ekiple mücadele etmenin zamanı gelmiş, AB’nin, Brüksel ve Strazburg merkezleri içinde bir şekilde veya yöntemle “KKTC çalışma ve irtibat ofisi” açılması artık şart olmuştur. KKTC’yi seven, inanan ve benimseyen, yazın saat 14:00’de, kışın da saat 17:00’de kalem bırakmadan çalışacak, ABD’deki çalışmalar saatleri ile AB’nin çalışma saatlerini dikkate alarak gerektiği zaman özveri ile gece yarısına kadar çalışabilecek, genç ve dinamik elemanlarla bu ofisin kurulması gerekmektedir. GKRY AB Komiseri Markos Kiprianu’nun nasıl çalıştığı ve akan “AB-Türkiye İlerleme Raporu” nehrinin mecrasını nasıl ve ne özverilerle değiştirdiği ortadadır

 

KKTC Dış İşleri Bakanlığının, ABD’nin Atlantik saat dilimin uygulayan Washington ve New York gibi şehirlerindeki mesainin, Kıbrıs saati ile saat 23:00’de bitmesini göze alarak, yaz ve kış mesai saatlerini yeniden düzenlemesi, gerekirse vardiya usulüne geçilerek ekip halinde çalışmalarını sürdürmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu mesailerle ve bu çalışma mantalitesi ile yöneticiler ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, hiçbir kazanımın elde edilemeyeceği ve Rumlarla gerekli olan düzeyde siyasi mücadele yapılamayacağı kesindir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 69
  AB’DE OFİS AÇILMASI ŞART OLDU için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar