AB’de Perde arkası faaliyetler

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 7 Ekim 2004 Saat : 9:18


 

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile müzakerelere başlanması yönünde verdiği tavsiye kararı Avrupa’da, Türkiye’de, KKTC’de ve Kıbrıs’ta büyük yankı yaptı. Genişlemeden sorumlu Komiser Guenter Verheugen komisyonda müthiş bir çalışma yaptı ve dün de bahsettiğim gibi neredeyse oy birliğine yakın bir karar ile (28 evet – 2 Hayır) müzakarelerin başlaması kararını çıkarttı. Çıkarttı diyorum, gerçekten de emin olun  ki tüm olumsuzluklara ve baskılara rağmen bıkmadan ve usanmadan uğraşarak üyelerin tam%93.3 ‘ün olurunu aldı ve kararı çıkarttı. Şimdi gözler artık 17 Aralık’ta. 17 Aralığın kerameti, AB Konseyi’nin o gün görüşmelerin başlangıç tarihi hakkında karar vereceği gün olması. Bu karardan önce Parlamento konu ile ilgili bir rapor sunacak ve Konsey o raporun içeriğini esas alarak kararını verecek.

Brüksel’den gelen raporlar, Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell Fontelles’in ve de Guenter Verheugen’in 17 Aralığa kadar başının çok ağrıyacağına işaret etmektedir.

Dün açıklanan rapordan evvel, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti  Komiseri (Temsilcisi) Marcos Kyprianou ve Yunanlı meslektaşı Stavros Demas’ın yoğun faaliyet yaptıkları ve yanlarına aldıkları diğer komiserlerle birlikte Verheugen’den, raporda Kıbrıs ile ilgili olarak çok açık tanımların yapılmasını istedikleri  fakat Verheugen tarafından açık, net ve kesin olarak ret edildikleri doğrultusundadır. Hatta Verheugen’in raporda, Kıbrıs’taki Türk askeri veya Türkiye’den gelen göçmenler konusunun veya bu konulara yapılabilecek küçücük atıfların bile yer alamayacağını kendilerine kesin bir dille bildirdiği söylenmektedir.

Gerçekten de raporu okuduğunuz vakit bunların hiç birinin yer almadığı görülmektedir.

Tabii, Rumların ve Yunanlıların boş oturacaklarını düşünmek sadece  büyük bir safdilliktir. (Safdilliğin halk arasındaki tanımını yazmayacağım)

Dün bir bu gün iki. Brüksel’den gelen haberlere göre Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Brüksel’e ilettiği gayri resmi bir belgede, Türkiye’ye müzakere tarihi verilmesi karşılığında isteklerini hemen sıraladığıdır.

– Türkiye Gümrük Birliği’ni Güney Kıbrıs’ı da içine alacak şekilde “etkin olarak” genişletmeli. (Açıklanan Gümrük Birliğinin kağıt üstünde kalmasını istememektedirler)

– Türkiye üye olduğu uluslararası ve bölgesel kuruluşlara “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin de katılmasını veto etmemeli ve engeller koymamalı.

– Avrupa’da gümrük ve işbirliği örgütü faaliyetlerinin yürütülmesinde Türkiye “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne sorun çıkarmamalı.

– Silahların Yaygınlaştırılması ve Denetim Statüsü Örgütü’ne “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin de katılmasına Türkiye engel çıkarmamalı.

– Türkiye Rum bandıralı ve diğer gemilere koyduğu sınırlamalardan vazgeçmeli.

– Türkiye “Kıbrıs Cumhuriyeti” ile doğrudan iletişim kurmalı. (Soru : Doğrudan iletişim nasıl olabilir!… Doğru yanıt : Elçilik açılarak)

– Avrupa – Ortadoğu hava trafiği işbirliğinin genişletilmesine Türkiye izin vermeli.

– Türkiye 3212 sayılı Güvenlik Konseyi kararı hilafına 36 bin askerle adanın “işgaline” devam etmemeli. (Müzakere tarihi istiyorsan, bir jest yap ve birazcık askerini Kıbrıs’tan geri çek… Mesela 35,350 adet kadarcığını!…)

– Maraş’la ilgili güvenlik konseyi kararını uygulamalı ve “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanımalı. (Maraş’ı bize verin!…. Sonra Allah Kerim)

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 75
  AB’de Perde arkası faaliyetler için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar