AB’nin Hırvatistan ile müzakereleri başlatma koşulunu biliyormusunuz?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Aralık 2004 Saat : 1:33


 

AB’nin 3 Ekim’de Türkiye ile müzakerelere başlamak için koyduğu koşul hepimizin bildiği ve artık ezberlediği gibi, Türkiye’nin 1963 tarihli Ankara Anlaşması Ek protokolu’nun genişletilmesi ve AB’nin yeni 10 üyesini de kapsaması için AB Komisyonu ile müzakereler yapması ve 3 Ekim’den evvel de AB Dönem Başkanlığı ile yeni ek protokolu imzalamasıdır.

Tabii bu imzanın dolaylı bir şekilde Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni tanıması anlamına gelmemesi için de Türkiye, Roma Anlaşması örneği, bu imzayı atarken işlemin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni resmen tanıdığı anlamına gelmediğini belirteceği bir çekince koyacaktır.

Ben aslında, ABD’nin Kıbrıs’ta taraflara, “Barış Görüşmeleri”nin yeniden başlatılması için B.M.’ye ve Genel Sekreter Annan’a çağrı yapmaları ricasında bulunacağını, bu çağrıdan sonra “5.ci Annan Planı” zemininde ama değişik bir “Çözüm Planı” adı altında görüşmelerin yeniden başlayacağına ve 3 Ekim’den evvel de “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ”nin kurulacağını kurguladığım için, AB’nin Türkiye ile müzakerelerin başlatılması için koyduğu bu koşula ve Türkiye’nin de Ek Protokolu imzalayıp karşı tedbir olarak çekince koymasına gerek kalmayacağı inancındayım.

Bence AB’nin Müzakerelere başlamak için Hırvatistan’a koyduğu koşul çok daha ağır. AB zirvesinde diğer aday Hırvatistan 17 Mart 2005 tarihinde görüşmelere başlayacak. Ama bir koşul var…

Hırvatistan ile müzakereler, Hırvatistan’ın eski Yugoslavya için Kurulan B.M. “Savaş Suçları Mahkemesi” ile işbirliği yapması koşuluna bağlı. Koşul, Hırvat Sırp savaşında çok sayıda Sırp’ı öldürmekle suçlanan ve Hırvatların “Milli Kahraman”ı olan “General Ante Gotovina”nın  “Savaş Suçları Mahkemesi”ne teslim edilmesi.

Lahey’deki  “Savaş Suçları Mahkemesi”nce 2001 yılından bu yana aranmakta olan “General Gotovina” halen Hırvatistan’da yaşamakta ve 1991-1995 “Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı”nın kahramanı olarak kabul edilşmektedir.

Hırvatistan’daki Krajina bölgesi, yöreden sorumlu General Gotovina’nın Komutanlığında yapılan “Fırtına Operasyonu” ile 4 Ağustos 1995 tarihinde Hırvat orduları tarafından ele geçirildi. Bölge tamamen ele geçirildikten sonra 3.5 ay süreli bir etnik temizlik yapıldı. Hırvatlar tarafından yapılan Sırp katliamı 15 Kasım 1995’e kadar devam etti ve Krajina bölgesi tam manası ile Sırp’lardan temizlendi. Şu an bölgede yaşayan veya evlerine dönmeyi başarabilmiş hiç bir Sırp aile yok.

Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader, Hırvatistan’ın 17 Mart 2005 tarihinde AB ile üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için Hırvat Halk Kahramanı  “General Ante Gotovina”nın  Lahey’deki “Savaş Suçları Mahkemesi”ne teslim edilmesini kabul etti ve uygun bir zaman dilimi içinde teslim işlemlerinin bitirilerek Generalin yargılanmak üzere Mahkemeye teslim edileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 74
  AB’nin Hırvatistan ile müzakereleri başlatma koşulunu biliyormusunuz? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar