AB’nin Yüksek Seviyede Temas Grubu fiyaskosu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Ağustos 2006 Saat : 6:21


 

Hafızanızı yoklayın ve biraz geriye gidin, Mart ayının 11’ine.

Avrupa Parlamentosu “Yüksek Seviyede Temas Grubu”nun, Kıbrıs’lı insanlar ve kuruluşlarla çeşitli temaslarda bulunmak üzere adaya gelmeden evvel ülkeye geliş amaçlarını belirtmek üzere gönderdikleri yazıyı hatırlayın.

Gönderdikleri bu yazıda, Kıbrıs Rum kesiminde yapacakları temaslardan sonra, “Kıbrıs adası’nın kuzeyinde mahsur kalmış Kıbrıs’lılarla” görüşeceklerini belirtmişlerdi. Yedikleri naneye bakın.

İsmi büyük, kendi peşin hükümlü ve fasa fiso “Avrupa Parlamentosu Yüksek Seviyede Temas Grubu”nun KKTC ziyaretlerinin birincisinin sonucu tam bir fiyasko olduydu.  Adadaki gerçeklerle ilgili hiçbir doküman okumadan, utanılacak bir şekilde “Kıbrıs’ın kuzeyinde mahsur kalmış Kıbrıs’lılarla görüşmek” için gelmişlerdi.

Biz de onları elimizde Türk ve KKTC bayrakları ile karşılayıp, kuzeyde mahsur insanlar olmadığını, sadece Kıbrıs’lı Türklerin olduğunu ve kan pahasına kurdukları KKTC’de yaşadıklarını hem göstermiş hem de söylemiştik.

Önce hiçbir işe yaramayan Mali yardım Tüzüğü, arkasından içinde “Moratoryum” olan Direk Ticaret Tüzüğü şovu, arkasından da “Avrupa Parlamentosu Yüksek Seviyede Temas Grubu”nun KKTC ziyaretleri.

Hikayenin AB’cesine hep birlikte şahit olduk.

 

Zaten çok sürmedi ve AB’nin gördüğü tepkilerden dolayı adını sonradan “Kıbrıs’lı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu” diye değiştirdiği komedinin gerçekte sonu fiyasko ile bitecek bir şov olduğu, aniden son günlerde gelişen birkaç olay ile ortaya çıkıverdi.

Bu grubun saygın üyelerine bir bakın lütfen. Fransız sağcı parlamenter Françoise Grossetete (Koordinatör),  Mechtild Rothe (Koordinatör Yardımcısı), Karin Resetarits, Cem Özdemir, Francis Wurtz, Georgios Karatzaferis, Sean O Neachtain ve Ryszard Czarnecki.

 

GKR Yönetiminin Baf’taki Andreas Papaandreu havaalanını kayıtsız koşulsuz kullanımına açtığı Fransa’nın iktidar partisinin AP temsilcisi Bayan Grossetete, temas Grubunun Başkanı. Yunanistan AP Milletvekili Georgios Karatzaferis’de aktif üyesi.

Ne hikaye ama. Tam bir komedi. Bu grubun adını “Olmayacak duaya Amin deme Grubu” veya  “Kıbrıslı Türklerin gözünü boyama Grubu”  yapsalar çok daha inandırıcı olacak.

Bakın bu grubun çok saygı değer Yunanlı parlamenteri Georgios Karatzaferis neler yapmış. Daha birkaç gün evvel Avrupa Komisyonu’na verdiği yazılı soru önergesinde Kıbrıslı Türklerin ada da azınlıkta bulunduğunu ve buna göre muamele gösterilmesi gerektiğini istemiş.

Karacafer (Karatzaferis) Komisyona yazılı olarak ilettiği yazılı soru öner­gesinde, Kıbrıs halkının çoğunluğuna ırkçı davranıldığı öne sürmüş, adada toplam 750 000 kişinin yaşadığını ve bun­ların %82’sinin Rum, %9’unun Kıbrıslı Türk ve kalan %9’unun ise 1974 Türk barış harekatından sonra adaya yer­leşen Türklerden oluştuğunu iddia etmiş.

Kıbrıslı Türklerin bu duruma rağmen “azınlık” olarak değil de “topluluk” olarak adada yer aldıklarını ve böyle bir duru­mun başka bir AB ülkesinde yaşanıp yaşanmadığını sorusunu  da utanmadan Avrupa Komisyonuna yöneltmiş.

Adanın kuzeyinde yaşayan Kıbrıs’lı Türklerin yarısının, 1974 Türk barış harekatından sonra adaya yer­leşen Türkler olduğunu iddia ederken, güneyde yaşayanların %35’inin “Rum yerleşikler” olduğunu, bunların 70,000’nin Pontus Rumları, 100,000’nin Yunanistan Rumu ve geri kalanlarında Rus, Lübnanlı, Kürt ve 3.cü ülkelerden olduğunu nedense gizleyivermiş.

Şimdi biz bu yalancının da içinde yer aldığı, adı “Kıbrıs’lı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu  olan komedi topluluğundan bize hiçbir fayda gelmeyeceğini, daha doğrusu içinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimin üye devlet olarak yer aldığı Avrupa Birliğinin bize hiçbir konuda faydası olmayacağını artık kabul etmemiz gerekmektedir.

Gerçek bütün çıplaklığı ile önümüzde duruyor. Gören gözlerle bakmak yeterli.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 49
  AB’nin Yüksek Seviyede Temas Grubu fiyaskosu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar