AB ve Türkiye’den karşılıklı KKTC tavizi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 28 Mayıs 2007 Saat : 2:21


 

AB kulislerinden gelen haberler, Nicolas Sarkozy’nin Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte AB’de yeni bir sürecin başladığına işaret ediyor.

 

Almanya’nın Hıristiyan Demokrat Partisi başkanlığını 2000 yılında Helmut Kohl’den devir aldıktan sonra 2005 erken seçimlerinde Başbakan adayı olan ve “Türkiye’ye İmtiyazlı Ortaklık verilmelidir” sloganı ile de yarışı kazanarak Almanya’nın ilk kadın Başbakanı olan Angela Merkel, AB içinde kendi görüşlerine pek taraftar bulamadığı için son iki yıldır bu düşüncesini pek dile getiremiyordu.

 

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin seçimleri kazanması ile şimdi kendine bir müttefik (barya) buldu.

Alman Federal Meclisinin  geçen hafta içinde Kıbrıs ile ilgili aldığı karar pek de tesadüf değil. Kıbrıs’lı Türklerin kara kaşına, kara gözüne alınmış bir karar değil ama zamanlaması gerçekten müthiş.

 

Almanya Federal Meclisinin aldığı bu karar içinde Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması ve KKTC kurumları ve üniversiteleri ile temaslarda bulunulması gerektiği gibi maddelerin bulunması ise sadece Türkiye’nin ve KKTC’nin önüne atılmış bir yem. Daha doğrusu Merkel ve Sarkozy tarafından yakında sahneye konacak bir oyunun ilk adımları.

 

Bu iki yazarlı oyunun “Ana Teması”, Türkiye’yi AB dışında tutmak veya hiçbir ayrıcalığı olmayan bir “İmtiyazlı Ortak” yapmak. Oyunun sonu da ya Türkiye AB’nin dışında kalacak veya üye olması ile olmaması arasında hiç bir fark olmayan bir statüde “AB Üyesi” olacak.

Zaten şimdi Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri ve ayrıcalığı, bu ikili tarafından düşünülen İmtiyazlı Ortaklıktan çok daha iyi.

 

Fransa ve Almanya yetkilileri şimdi kafa kafaya vererek Türkiye’yi kalbini kırmadan nasıl dışarıda tutarız çalışması başlattılar.

Bu öyle bir teklif olmalı ki, ne Türkiye gücenmeli, ne AB bir bedel ödemeli, ne de AB üyesi diğer ülkeler itiraz etmeli.

Bu nedenle “Yeni Oyun” Türkiye’nin olmazsa olmazı olan Kıbrıs üzerine, daha doğrusu KKTC üzerine inşa edildi.

 

Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerini yavaşlatmak, dondurulan sekiz başlığa ilaveten geri kalanları da dondurmak veya “İmtiyazlı Ortaklık” üzerine kurulu yeni bir görüşmeler dizisi başlatmak karşılığında AB’nin Türkiye’ye vereceği taviz, KKTC üzerindeki izolasyonları kaldırmak olacak. Tabi burada dil sürçmesi her zaman oluyor, izolasyonlar KKTC üzerinden kalkacak değil, Kıbrıs Türk Toplumu üzerinden kaldırılacak, güya.

 

Annan Planı öncesi verilen sözlerde de, Türkler Referandumda  “Evet” derse, Rumlar “Evet” de dese, “Hayır”da dese, izolasyonlar kaldırılacak ve Kıbrıs’lı Türkler dünya ile bütünleşecek vaatleri vardı.  Avrupalının sözlerine inanmak artık çok zor. En azından böylesi bir tezgahı artık bir kez daha Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerin yutmayacağı kesin.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy’nin Türkiye karşıtı çalışmaları doğrultusunda, Türkiye’nin AB üyeliğinin ray değiştirmesi ve İmtiyazlı Ortaklığa yöneltilmesi karşılığında Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarına son verilmesi mantığının ileri götürülmesi konusunda ilk adımı Almanya Federal Parlamentosu attı.

İkinci adım, AB üyesi yirmi altı buçuk ülkenin (mevcut buçuk Kıbrıs Rum tarafı, şimdilik hesaplamada sayılmayan diğer buçuk ta biz Kıbrıs Türk Halkı) bu kararı hazmedip benimsemesi için yapılacak çalışma ve itirazların kapalı kapılar ardında tatlıya bağlanması.

Özellikle Rum tarafının itirazları olacağı kesin. Hem Kıbrıs’lı Türkler üzerinden izolasyonlar kalkacak, hem de Türkiye’den başlıkların açılması ve kapanması sırasında Veto karşılığı tavizler koparmak fırsatı elden gidecek.

 

Bu düşüncenin uygulamaya konabilmesinin en uygun zamanı da 17 Şubat 2008 Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası olacak. Seçimlerden sonra seçilecek yeni başkana bu fikir illaki kabul ettirilecek. Kabul etmezse önüne Kosova benzeri yeni bir çözüm planı konacak.

Şimdilik bir sene sonrasının görüntüsü aynen böyle.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 58
  AB ve Türkiye’den karşılıklı KKTC tavizi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar