ABD’nin Rum’a ve AB’ye Gözdağı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 7 Eylül 2006 Saat : 6:37


 

Bence, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a yapılan davet pek de tesadüfi değil.

Eğer olaya benim açımdan ve benim penceremden bakarsanız, Pakistan Devlet Başkanı tarafından yapılan bu resmi davet ve 4-6 Eylül 2006 tarihlerinde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından İslamabad’a  gerçekleştirilen bu resmi ziyaret, ABD tarafından  Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) ve hamisi AB’ye yapılan bir uyarı.

 

Karanlık işler çeviren Mafia türü çeteler, birilerini uyarmak istediklerinde bir tetikçi gönderirler ve bu tetikçi de söz konusu uyarı yapılacak kişiyi alnından vuracağına ayağından vurur ve mesajı sözel değil sıktığı mermiler ile verir. Burada verilmek istenen mesaj, hem söz konusu kişiye kısa bir an için ölüm korkusunu yaşatmaktır hem de “Ayağını denk al” uyarısını vermektir.

 

İşte ABD’de, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve AB’ye adam gönderip canlı mermilerle ilgili kişileri topuklarından vurdurmak yerine, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a resmi davet yaptırarak, politik kurşunlarla vurduttu.

 

Tabi sakın sözlerimden Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in ABD’nin tetikçisi  olduğu anlamını çıkarmayın. Bence Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’den davet yapması ricasında bulunulmasının ana nedeni, Pakistan’ın 1974 Barış Harekatı sırasında Türkiye’ye karşılıksız silah ve malzeme yardımında bulunması ve 5 Kasım 1983’te de KKTC kurulduğunda ilk tanıma kararını açıklayan ülke olmasıdır.

Türkiye’ye ve KKTC’ye destek konusunda her zaman öncü olmuş olan Pakistan’ın böylesi bir davet yapması en mantıklı, akla en yakın gelen ve hiç itiraz edilip kınanamayacak bir hareket olacağı için bu ricada bulunuldu.

 

Şimdi sırada İKÖ üyesi devletler var. ABD’nin yaptığı bu uyarı dikkate alınmazsa, ABD uygun göreceği bir İKÖ üyesi İslam ülkesine, gerek gördüğü zaman aynı davetin yapılması ricasında bulunarak AB’ye ve yirmi dört buçukuncu üyesi GKRY’e sünnetçi korkusu vermeye devam edecek.

 

Peki burada ne için göz dağı verilmek isteniyor ve amaç ne.

 

ABD adeta yalnız başına ve sadece İngiltere’nin kısıtlı desteği ile içine düştüğü Irak tuzağında, kağıt üstünde doğru gözüken Büyük Ora Doğu (BOP) projesini planladığı gibi yürütemeyeceğini ve bu işin Türkiyesiz olamayacağını açıkça gördü.

İsrail’in Lübnan’a saldırısı sonrası Orta Doğu’da yaşananlar ise İsrail’in Orta Doğu’da yalnız kaldığını açıkça ortaya koydu.

ABD artık Türkiye’yi görmemezlikten gelemeyeceğini ve Orta Doğu’daki çıkarlarını da Türkiyesiz gerçekleştiremeyeceğini çok iyi anladı.

BM’nin Lübnan’da görevlendireceği Barış gücü içinde Türkiye’nin yer alması, tamamen İsrail’in lehine. Hem Hizbullah’ı, kendisi ile uyum içinde olan ve askeri işbirliği anlaşmaları bulunan Türkiye ile kontrol altında tutacak, hem de olası saldırıların ön tedbirlerini, müttefiki Türkiye ile daha gerçekleşemeden alabilecek. Türkiye Lübnan’da, her iki tarafa da faydalı olabilecek yegane ülke konumunda şu anda.

Türk askerinin Lübnan’da bulunması, İsrail için bulunmaz bir nimet ve fırsat, tabi babalığı ABD için de.  Bunun bir adım sonrası İrak, ama şimdi daha sırası değil.

 

 

Al-ver’lerin tek taraflı olamayacağı nedeni ile, Türkiye’den Lübnan’a asker göndermesini istemek için, Türkiye’ye ve iktidardakilere bir şeyler kazandırmak gerekmekte.

Nedir Türkiye’nin zayıf karnı ve politik konjonktür. AB müzakereleri, Kıbrıs ve Mart 2007 Cumhurbaşkanlığı ile Ekim 2007 Milletvekilliği seçimleri.

 

Türkiye’nin AB ilerlemesine ilişkin Hollandalı AP Milletvekili ve Türkiye Raportörü Kamiel Eurlings tarafından  hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen rapor yenilir, yutulur cinsten değil.  Komisyon adeta “Ben müzakereleri koparmak için Türkiye’ye olmayacak koşullar koyayım, ben bu işten  vazgeçtim diyeceğim yerde Türkiye vazgeçsin, ben de itibarımı koruyayım” demeye getiriyor.

 

GKRY Dış İşleri bakanı Lillikas’ın da hayallere kapılıp, Türkiye-AB müzakerelerinde Limanlar açılmazsa VETO hakkımızı kullanırız tehdidi ise “Olmayacak Duaya Amin” horozlanması. GKRY kendisini açıkça nimetten sayıyor.

 

İşte Pakistan tarafından yapılan davet, her ikisine de yani AB’ye de, GKRY’ne de sıkılan birer topuk kurşunu. ABD, açıkça hem AB’ye hem de AB’nin buçuk üyesi GKRY’ye “Vazgeçin Türkiye’den olmayacak şeyler istemeye. Limanlar işini de çok ciddiye almayın. Tanıtırım KKTC’yi, siz de havanızı alırsınız” demeye getiriyor.

 

Tabi buna Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da fikren hazır olması gerekiyor. Maalesef Cumhurbaşkanı M. A. Talat’ın saati 24 Nisan 2004’de durmuş. Talat için varsa da yoksa da “İki Kurucu Devlet ve Federasyon”. Hala daha Rumlarla beraber yaşayabileceğimiz düşüncesinde.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 32
  ABD’nin Rum’a ve AB’ye Gözdağı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar