Aklının bir köşesinde Tayvan modeli olan Briza, 4 hafta sonra resmen Kıbrıs’ta

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Temmuz 2005 Saat : 10:54


 

Briza, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni müsteşar yardımcısı ve çok değil daha 6 gün evvel, KKTC için Tayvan modelinin uygun olacağını yaptığı yarı resmi açıklama ile üstü kapaklı işittiren  kişi.

ABD hükümeti,  KKTC’ye uygulanan izolasyonunun kaldırılmasına karşılık Türkiye’nin liman ve havaalanlarının Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetine ait gemi ve uçaklara açması önerisini desteklediğini geçen hafta, ABD’nin Kıbrıs işlerinden de sorumlu olan yeni Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathiew Briza’nın ağzından taraflara işittirmişti.

Mathiew Briza, Yunanistan’ın Tirajı haftada 32,000 olan “Kosmos Tu Ependiti” (Girişimcinin Dünyası) adlı gazetesine yaptığı açıklamada, “Gül’ün, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı ambargoların kalkması anlamına da gelecek olan, adanın tümüne yönelik izolasyonların kaldırılması önerisinin, tüm taraflar için ekonomik yararlar getirecek ilginç bir dinamiğin başlamasına sebep olacağını” söyleyerek konuya ciddiyet kazandı.

Mathews  Braiza’nın Ağustos ayının ilk yarısında bölgeye gelecek olmasıyla ABD’nin Kıbrıs konusunda bazı hareketler başlatacağı kesin.

Bayan Laura Kennedy adaya gelip, perde arkasında Papadopulos’un kolunu kıvırınca, BM Genel sekreteri Annan’a önerilerini yazılı iletmek konusunda ısrarla OXI diyen Papadopulos hemen, Annan ile görüşmek ve önerilerini aktarmak için BM’ye temsilci göndermişti.

AB’ye tam üye olmanın rahatlığını yaşayan ve sırtını AB’ye dayamanın güvenini duyan Papadopulos, adanın tümünü ele geçirmek, Türkleri ikinci sınıf vatandaş yapmak, elimizden egemenliğimizi almak ve Türkiye’nin garantisini yok etmek için her yolu deniyor ve her tür girişimi yapıyor.

Bugünkü olgularla, oluşturulmuş bir güven yaratıcı önlemler paketi çerçevesinde küçük adımlar dahi yok.

Bu nedenle emin olun gelecek ay da Bayan Kennedy’nin yaptığı gibi aynı şey olacak ve Briza, gene Papadopulos’a aba altından sopayı gösterecek ve Kıbrıs konusunda bir adım daha atılacak.

Genel Sekreter’in raporundan da anlaşıldığına göre Kıbrıs konusu şu anda bir çıkmazda bulunuyor. İki taraf arasındaki uçurumun büyük. Annan planının Rumlar tarafından reddedilmesi ile 30 yıl önce başlanılan noktaya tekrar geri dönüldü.

Görünen o ki, işin sonunda Rumlar Annan planından daha kötü bir plan ile karşı karşıya kalacaklar ve 2004 Nisanında Planı reddettikleri için pişmanlık duyacaklar. Kuş ellerinden bir kere kaçtı. Plan kabul edilseydi, bir tek mermi atmadan ve beş kuruş harcamadan tüm Kıbrıs’ın yöneticileri olacaklardı. Bizlerde onların kulları olacaktık.

Artık gidişat çok farklı. Annan Planının Rumlar tarafından reddedilmesi ile Federasyon düşüncesi önemini kaybetti ve gündemde Konfederasyon var.

Briza’da aynı şeyi düşünüyor ve zemin hazırlamak için geliyor. Hayırlısı…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 57
  Aklının bir köşesinde Tayvan modeli olan Briza, 4 hafta sonra resmen Kıbrıs’ta için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar