AP üyesi K. Resetarits “Rumlar Yalancı”

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Ekim 2006 Saat : 6:58


 

Hatırlıyormusunuz,  7 Mart 2006 günü adaya gelen AB Yüksek Temas Grubu, Kıbrıs’lı insanlar ve kuruluşlarla çeşitli temaslarda bulunmak üzere adaya gelmeden evvel ülkeye geliş amaçlarını belirtmek üzere gönderdikleri yazıda, Kıbrıs Rum kesiminde yapacakları temaslardan sonra, “Ada’nın kuzeyinde zorla tutulan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarıyla görüşecekleri” şeklindeki bir ifade ile gelmişlerdi.

 

Çok değil aradan sadece 7 ay geçti ve bir takım gerçekler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Geç başladı ama güç olmadı.

 

Aslında işin başını gene bir Kıbrıs’lı Rum çekti. Rum Yönetimi Eski Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ilk vurgulamayı yapmıştı o gün. Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat grubu üyesi olan Kasulides Temas Grubu’nun ziyaret öncesi yaptığı çirkin ve aşağılayıcı  açıklamayı çok yanlış bulmuş ve temasların,  “Adanın Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü dışında kalan bölgesinde mahsur kalan Kıbrıs’lılar yerine Kıbrıs Türk toplumu ile yapılacağı söylenmeliydi” diyerek de bir açıklama yapmıştı.

 

O günlerde Kasulides’in büyük bir açık yüreklilikle yaptığı bu açıklama pek tarafta bulup yankı yaratmamıştı ama şimdi bazı gerçekler yavaş yavaş su yüzeyine çıkmaya başladı.

 

Avrupa Parlamentosu üyesi bazı Avrupa milletvekilleri ve Kıbrıslı Türklerle temas grubu üyeleri, son birkaç haftadır yüksek sesle, Avrupa Parlamentosu kulislerinde, kürsüde ve basına verdikleri bilgilerde Rumların Kıbrıs sorununun çözümünü istemediklerini ve AB’nin Kıbrıslı Türklere haksızlık ettiğini dile getirmeye başladılar.

Bu AB içinde çok ilginç bir gelişmenin başlangıcının sinyali veriliyor demektir. Tam tabirle “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözüne çok uyuyor bu konuda kulağımıza gelenler.

 

Avrupa Parlamentosunun Avusturya Milletvekili ve aynı zamanda da Kıbrıslı Türklerle temas grubu üyesi olan Bayan Karin Resetarits, yaptığı temaslar ve araştırmalar sonunda Rumlara çatarak ve adeta Rumları suçlayarak,  “AB’de hiç kimse Kıbrıs’ta ne olduğunu bilmiyor ve daha çok kimin haklı olduğunu unutuyor. Kıbrıslı Rumlar yalanlarla ve Türk askerinin çekilmesine ilişkin  talepleriyle; Annan planı kabul edilmiş olsaydı bu gerçekleşecekti aldatmasında bulunuyorlar” sözlerini dile getiriverdi.

 

Bu açıklamanın iki önemli noktası var.

Birincisi; 2004 yılından beridir Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Bayan Resetarits’in, Avusturya’da çok sevilen bir kişi ve tanınmış bir gazeteci-yazar olması. 7 Haziran 2005’den beridir de AP içinde güçlü bir grup olan Liberallerin üyesi olan Bayan Resetarits, girişken ve etkili bir parlamenter olarak tanınıyor. Onun ağzından çıkanlar Liberalleri bayağı etkiliyor. Geçmişi yazıya döktüğü dürüst ve tarafsız araştırmalarla dolu.

 

İkincisi ise İrlanda Milletvekili Sean O’Neachtain’in de bu sözlere katılması ve Bayan Karen’e eşlik etmesi. İlk başlarda tam bir Rum ağzı ile konuşan  O’Neachtain’in zaman içinde görüşlerini değiştirmesi ve bayan Karen ile bir saf oluşturması, çok ilginç ve leyhimize olan bir gelişme.

Aslında Kıbrıslı Türklerle temas grubu üyesi olan diğer üyeler ile başka Avrupa milletvekilleri de geçmişte münferiden benzer açıklamalarda bulunmuştu ama bu seferki biraz daha farklı.

İçeriğinde isyan var, hem Kıbrıs’lı Rumları hem de Yunan’lı Rumları suçlama var. Daha evvel hiç böyle konuşmamışlardı.

Galiba yavaş da olsa gerçekler artık su yüzüne yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 35
  AP üyesi K. Resetarits “Rumlar Yalancı” için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar