Azerbaycan’dan direk uçuş

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Temmuz 2005 Saat : 10:57


 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce Bakü’ye yaptığı ziyaretinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, KKTC’nin uluslararası izolasyondan kurtulmasına yardımcı olmak için girişimde bulunacağını taahhüt etmişti.

Devlet Başkanı İlham Aliyev tüm dış baskılara rağmen bu sözünü tuttu. Aliyev’e buradan [acizane] teşekkürlerimi sunmak isterim.

Rumların ilk engelleme girişimleri  AB’yi de arkalarına alarak veya öyle olduğunu zannederek Azerbaycan’ı, “Siz KKTC’yi tanırsanız biz de Karabağ’ı tanıyacağız” diye tehdit etmek oldu. Bu tehdit sökmeyince, arkasından, “Siz Bakü’den Ercan’a uçarsanız biz de Larnaka’dan Karabağ’a uçarız” şantajı geldi. Bu da sökmeyince, Rumlar, bitmek bilmeyen engelleme çalışmalarına Rusya’yı da alet etmek istediler ve Putin’den Azerbaycan’a baskı yapmasını istediler. Arkasından AB’yi devreye sokmaya çalıştılar ve Azerbaycan’a yaptırımlar uygulanmasını gündeme getirmeye çalıştılar.

Devlet Başkanı İlham Aliyev, içindeki Türkiye sevgisi ile, Türkiye’nin yavrusu KKTC uğruna bunların hepsini göğüslemeyi seçti ve kararından dönmedi. Bizim için çok önemli ve hayati bir adım atarak Uluslararası Haydar Aliyev Havaalanı ile Kuzey Kıbrıs’taki Ercan Havaalanı arasında direkt uçuşların başlatılması için korkmadan düğmeye bastı.

Bu gün yıllardır ilk defa Türkiye dışından bir uçak, Rumların tüm tehditlerine ve uçuşu engellemek için tezgâhladıkları Bizans oyunlarına rağmen Ercan havaalanımıza inecek.

Azerbaycan’ın önde gelen işadamları, sanatçıları ve medya mensuplarından oluşan ikinci grup, bugün,  özel bir havayolu şirketi olan İmeyr Havayolları Şirketinin Tupolev tipi uçağı ile Bakü Uluslararası Haydar Aliyev Havaalanından Ercan’a yapılacak direkt uçuş ile KKTC’ye gelecek. İmeyr havayolu şirketi, Azerbaycan’ın en büyük ticari şirketlerinden bir tanesi olan  “İmproteks” şirketinin hava taşımacılığı yapan bir alt kuruluşudur. Şirket 1994 yılında kurulmuş olup filosundaki, Rusların ünlü uçak tasarımcısının adını taşıyan Tupolev tipi uçaklarla dünyanın çeşitli ülkelerine tarifeli seferler yapan,  çok sayıda yolcu taşıyan, deneyimli,  güvenilir ve 1996 yılında dünyanın en iyi turizm şirketi seçilmiş bir şirkettir.

Ana şirket olan İmproteks, 1991 yılında kurulmuştur ve günümüzde Azerbaycan’ın en büyük şirketler grubundan bir tanesidir. Ana şirketin bünyesinde sekiz ayrı iş kolunda faaliyet gösteren 8 büyük şirket bulunmaktadır.

 • İmproteks Travel şirketi Azerbaycanın ilk turist acentesi şirketidir. 100den fazla ülke ile çalışmaktadır.
 • İmproteks Treyding şirketi, İmproşop isimli satış mağazaları ile elektronik aletler satışı yapmaktadır.
 • İmproteks Motors şirketi BMW şirketinin Azerbaycan temsilcisidir.
 • İmproteks Prodakşn yüksek kalitede mobilya, kapı ve pencere ve çatı malzemeleri üretmektedir.
 • İmproteks Kommers şirketi motorlu araçlar için boya, akü ve lastik ithalatı ve üretimi yapmaktadır.
 • İmproteks Transekspres şirketi ticari taşımacılık ve nakliye hizmetleri vermektedir.
 • İmproteks DC şirketi Unilever ve Gillette gibi şirketlerin Azerbaycan temsilciliğini yapmakta ürünlerini pazarlamaktadır.

Bunları yazmamın nedeni hem uçuş yapacak olan şirketi tanımanız hem de Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in, KKTC’ye destek vermek için direk uçuş konusunu ne denli ciddiye aldığını basit ve anlaşılır bir dille vurgulamaktır.

Şimdi benim aklımda İslam Konferansı Örgütü’nün Yemen’deki son toplantısında, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Serdar Denktaş’ın girişimleri ve çabalarıyla aldığı KKTC ile ilgili kararın “kenara koyulacak veya yabana atılacak bir karar” olmadığı düşüncesi var. Yemende’ki toplantıda KKTC’nin, “Gözlemci Devlet” sıfatıyla tanınmış olması büyük bir aşama. Aynı toplantıda KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması istikametinde tüm üye İslam ülkelerinin karar alması ve bu kararın  deklare edilmesi artık geri dönülemez bir siyasi adım.

Azerbaycan’dan bu gün gerçekleşecek direk uçuşun, İKÖ tarafından izolasyonların kaldırılması konusunda deklare edilen kararın ilk adımı olmasını diliyorum ve bunun arkasından İKÖ üyesi İslam ülkelerinin de benzeri direk uçuşları başlatmasını temenni ediyorum.

Artık bu insanlık dışı izolasyonların kırılmasının zamanı geldi….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 168
  Azerbaycan’dan direk uçuş için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar