Beyaz Kimlik Trajedisi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Ağustos 2011 Saat : 11:21


 

Beyaz Kimlik konusunda aslında biz “Vatandaşlar” veya da Lüzinyan’ların sınıflamasıyla “Asiller”, açıkçası neler olup bittiğini pek bilmeden “Ahkam Kesiyoruz”.
Eğer KKTC’de bir takım hizmetler verilebiliyorsa ve biz bunları makul ücretlerle satın alabiliyorsak, bunları yapanların “Beyaz Kimlik”e mahkûm ettiğimiz kişiler olduğunu unutuyoruz veya da görmezden geliyoruz.
Yoğun hizmet veren yerler olan hastanelerdeki ara elemanlar ve teknik personel, otellerdeki ara elemanlar ve teknik personel veya da diğer iş kollarındaki bu ara elemanlar olmazsa bu hizmetleri nasıl ve kimden alabileceğimizi ya da kaça alabileceğimizi pek düşünen yok.
Zannediyoruz ki “Beyaz Kimlik”li bu insanlar giderse, her işi biz yapabileceğiz ve her şey güllük gülistanlık olacak. Buna Kantara’daki veya Buffavento’daki yaban keçileri bile güler. Garanti ederim ki maliyetler hemen iki üç misli artar ve işyerlerinin çoğu da kısa bir müddet sonra kapanır.
Önce eğer hepimiz devlet memuru olursak devlet memurlarının maaşı, emeklilikleri ve emeklilik ikramiyeleri kimlerin verdiği vergilerle ödenecek, onu düşünmemiz lazım.
Uzun uzun tatil yapmanın, günün yarısında çalışıp diğer yarısında da yan gelip yatmanın, çalışmadan, üretmeden yaşamanın bedelini Yunanistan ödemeye başladı. Yakında, aramızdaki bazı kişilerin her fırsatta örnek göstermek istedikleri Kıbrıs Rum tarafı da bu tembelliğin bedelini ödeyecek. Zaten başladı bile.
Beyaz Kimlik sahibi olanlara, “devlette çalışma ile seçme ve seçilme hakkı dışında her hakka sahip olacak” deniyor ama gerçek öyle değil.
Açıkçası hiçbir hakka sahip değiller.
Bütün hakları- buna kazançları da diyebiliriz- her yıl çalışma ve ikamet izni çıkartmak zorunda olmamaları. Gerisi Kıbrıs Türkçesi tabiri ile “fasa fiso” ve başka bir hakları da yok.
Bana bu konuda gönderilen sayısız mesajlardan bir tanesini burada yayınlamak istiyordum. İçeriği çok ders verici ve açıklayıcıydı. Bilmediğimiz, yaşamadığımız ve duymadığımız sorunlarla yüz yüze kalmış bu Beyaz Kimlikli vatandaşımız. Üstelik Beyaz Kimliğini de 2008 yılında almış. Yani dün değil, bugün değil, tamı tamına 3 yıl önce.
Mesajı uzun olduğu için bir başka yazımda yer vermeye karar verdim ama içinden seçtiğim ibret verici alıntıları da siz sevgili okurlarıma aktarmak isterim. Okuyucumun ismini kısaltım ve nokta ile belirtilen yerleri herhangi bir siyasi yoruma neden olmaması için çıkarttım.
“Ben A. Z. Y. , Kıbrıs’a Nisan 1996 yılında yerleştim, İlk çalışma iznimi Ocak 1997 yılında aldım.1997 yılından Temmuz 2011 ayına kadar 1 gün dahi eksik olmadan kesintisiz SS, İH ve vergi primlerimi yatırdım, halen de yatırmaya devam ediyorum.1997 yılı ile Haziran 2008 yılı arası 10 çalışma izninden dolayı … iktidarı döneminde beyaz kimlik aldım ve 2008 yılında 1,050 TL harç parası ödedim.
… iktidarı döneminde bize, “bu kimliği aldığınızda seçme seçilme ve devlette istihdam hariç KKTC vatandaşlık haklarının tamamından yararlanacaksınız” dendi. Maalesef Beyaz Kimlik tüzüğü tamamlanmadan bu kimlikler bize o tarihte yüksek harç parasıyla verilmesine rağmen, hiç bir işe yaramadı….”
Ve mesaj akıcı bir şekilde bu güne değin Beyaz Kimlik sahibi olmasına rağmen karşılaştığı zorlukları dile getirerek devam ediyor.
Beyaz Kimlik sahipleri kısaca;
Yabancılara tanınan sınırlamaların üzerinde konut veya arsa alamıyor,
Beyaz Kimlikle Türkiye’ye seyahat edemiyor,
KKTC’de yapılamayan tedaviler için Türkiye’ye Kurul Kararı ile gönderilemiyor,
Çocukları burada doğmuş olsa bile Türkiye’de tedavi olanakları yok,
Ve bunlara benzer en az yirmi tane daha olması gereken ama uygulamada olmayan hakları var.
İyi de biz niye bu kişilere “Beyaz Kimlik alırsan devlette çalışma ile seçme ve seçilme hakkı dışında her hakka sahip olacaksın” diyoruz da hiçbir hakkı vermiyoruz?
Aslında bizler “İnsan Hakları” suçu işliyoruz.
Yıllar önce adamıza gelmiş, çalışkanlığıyla, teriyle, verimiyle KKTC devletinin ve halkının yaşamına katkı koymuş, çocukları burada doğmuş büyümüş ve bu yıllar içinde hiçbir suç işlememiş insanlara “sen çalışmana devam et, bize hizmet ver ama senin bu toprakların vatandaşı olmak hakkın yok” diyoruz.
Ne, birçok kişinin örnek göstermek istediği Avrupa Birliği’nde vatandaş olma kuralları bizdeki gibi katı ve ayırımcıdır, ne de Amerika’da.

Prof. Dr. Ata ATUN
http://www.ataatun.com
12 Ağustos 2011

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Ata Atun – NTV’de Barış Harekatı Anlatımı
 • TV NET –
 • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Okunma 64
  Beyaz Kimlik Trajedisi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar