Bir Kuyu Daha Açılıyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Haziran 2012 Saat : 11:28


 

 

Another Oil Well in TR North Cyprus by Ata ATUN

KKTC'de Bir Kuyu Daha Açılıyor by Ata ATUN

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) KKTC’ye yönelik girişim ve yatırımlarının yelpazesini genişletmeye başladı.

Hedefleri büyük.

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin, adına “Cari Açık” denilen ve yıllık Dış Alımı (İthalatı) ile Dış Satımı (İhracatı) arasındaki farktan oluşan parasal açığın kapatılmasına yönelik yatırımlara soyunuyor.

Bulacakları petrol ve doğalgaz ile günümüzde neredeyse cari açığın dörtte üçünü oluşturan enerji alımını sıfırlamayı hedefliyor.

Büyük düşünce, büyük adım.

Bu büyük hedefteki öncelikli adım Doğu Akdeniz bölgesinin jeolojik haritasını çıkarmak. Bunun için de yapılacak işlerden birisi denizi tabanını analiz edebilmek için “Sismik Araştırma Gemisi” yapmak veya satın almak, diğeri de her iki yakada, yani hem Türkiye’nin güney kıyılarında hem de KKTC’de karada kuyular açmak.

Bu kuyulara “İstikşafi Kuyu” deniyor petrol lisanında. Yani “Araştırma Kuyusu”

Karadakinin maliyeti, kuyunun açılacağı yerin nerede olduğuna ve jeolojik yapısına göre yaklaşık 10 ile 15 milyon Dolar arasında.

Denizde açılacak kuyunun maliyeti ise 100 ile 150 milyon dolar arasında.

Denizde sismik araştırma yapmak ve bulguları somutlaştırmak için istikşafi kuyu açmanın maliyeti ise 250 ile 400 milyon dolar arasında.

Denizdeki Sismik Araştırmayı başlatabilmek için TPAO, adını “Barbaros Hayrettin Paşa” koyacağı bir Sismik Araştırma gemisini (Türk tersanelerinde) inşa etmek için düğmeye bastı.

Barbaros Hayrettin Paşa ile öncelikli olarak Türkiye ile KKTC arasında kalan deniz iyice taranacak, iki boyutlu ve üç boyutlu sismik harita çıkarılarak, petrol ve doğalgaz bölgeleri tespit edilecek.

Antalya Körfezi ile Koruçam Burnu arasındaki bölge, Mısır’ın Nil deltasında yoğun bir şekilde petrol içeren ve deniz tabanını kaplayan volkanik dağları andıran kuleler ile dolu. Bu kuleler petrolün varlığını işaret ediyor.

Zaten KKTC hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında, bu gerekçe ile 21 Eylül 2011 tarihinde  “KKTC Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması” da imzalandı, TPAO’na da bu nedenle KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesi içinde araştırma yetkisi verildi.

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi tam donanımlı olarak suya inene dek TPAO araştırmalarını kara da yürütecek, sonra da topladığı jeolojik bilgileri denizdeki sismik verilerle birleştirerek bölgenin enerji rezervuarı haritasını çıkarak sondajlara başlayacak. Büyük bir olasılıkla da, yılların deneyimi ve bilgi birikimi ile nokta atışı yaparak ilk birkaç kuyuda petrol veya doğalgaza ulaşacak.

TPAO şimdi KKTC’de ikinci kuyusunu açmanın hazırlıklarını başlattı.

Yerini koordinatlarına kadar bilsemde şimdilik belirtmeyeceğim.

Geçen defa, aynen şimdiki gibi yoğun bir araştırma sonrası bulmayı başardığım ve yerini tespit ettiğim “Türk Yurdu Kuyusu-1”in yerini Köşe Yazı’mda belirtmiş, noktasına kadar tarif etmiştim.

Yerli günlük gazetelerimizden bir tanesinin uyanık bir muhabiri, 8 Ocak günü yayınlanan gazetede, kendi imzası ile sanki araştırmış ve kendisi bulmuş gibi, benim 4 Ocak Çarşamba günü yayınlanan yazımda kuyunun yerini belirtiğim cümleleri aynen almış ve başına “……’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, TPAO’nun KKTC’de karada yapacağı sondaj çalışmasının” kelimelerini ekleyerek, masa başında oturup, hayali bir araştırma ile haber yapmıştı.

Bu defa bu tür bir bilgi hırsızlığını ve okuyucuların yanıltılmasını önlemek için yerini tarif etmeyeceğim ama kuyunun da KKTC’nin batı kısımlarında bir yerde açılacağının müjdesini de vereceğim tüm okurlarıma.

Hem karada hem de denizlerde açılacak bu kuyularda petrol be doğalgaz bulunmasını tüm kalbimle temenni ediyorum. Umarım bu başarı, bölgeye uzun vadede barışı da beraberinde getirir.

 

Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

13 Haziran 2012

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 98
  Bir Kuyu Daha Açılıyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar