Gül’ün Cumhurbaşkanlığı kesin

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Ağustos 2007 Saat : 5:52


 

Anayasanın 102. maddesinin ikinci fıkrasında, otuz günlük seçim takviminde adaylık süresinin on gün ile sınırlanması, kalan yirmi günde yapılacak dört oylamanın ilk ikisinde adaylardan birinin seçilebilmesi için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun oyunun aranması, üçüncü oylamaya, dördüncü oylamada en çok oy alan iki adayın katılabilmesi ve bu oylamalarda da yarışan iki aday arasından bir tanesinin üye tam sayısının salt çoğunluğu kadar oy alamayıp Cumhurbaşkanının seçilememesi halinde, TBMM seçimlerinin derhal yenilenmesi yoluna gidilmesi, hem Cumhurbaşkanlığı seçim takvimini hem de Cumhurbaşkanının hangi sayı ile seçilebileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

 

Anayasa’nın 96. maddesi ise “Anayasa’da, başkaca bir hüküm yoksa Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının en az üçte biri ile toplanır ve toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir; ancak karar yeter sayısı hiçbir şekilde üye tam sayısının dörtte birinin bir fazlasından az olamaz” denilerek TBMM Genel Kurulu çalışmalarında toplantı ve karar yeter sayısı ayırımı yapılmış, her ikisinin alt sınırı da ayrı ayrı belirlenmiştir.

 

Anayasa Mahkemesinin 1 Mayıs’ta verdiği ‘367’ kararı, Anayasanın 102.ci maddesi ile birlikte okunduğu vakit, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 1.ci ve 2.ci turların başlayabilmesi için TBMM Genel Kurulunda 367 Milletvekilin bulunması koşul olurken, 3.cü ve 4.cü turlarda 276, yani salt çoğunluk kadar Milletvekilinin bulunması gerektiği ortaya çıkıyor.

 

Anayasanın 102. maddenin birinci fıkrasındaki “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu ile seçilir.” kuralı, birinci ve ikinci oylamalarda toplantı yeter sayısını da kapsadığına göre,  üçüncü ve dördüncü oylamalardaki üye tamsayısının salt çoğunluğu ile Cumhurbaşkanının seçilebileceği kuralı da, aynı paralelde oturumun 276 Milletvekili ile açılabileceğini ve Cumhurbaşkanlığı seçimin yapılabileceğini belirtmektedir.  Üçüncü veya dördüncü turlarda 276 oy alan aday da Cumhurbaşkanı seçilecektir.

 

Bu durumda, TBMM’de AKP dışındaki tüm siyasi partiler ve bağımsız Milletvekilleri 3.cü tura katılmamak için Genel Kurul salonuna girmeseler bile AKP’nin mevcut Milletvekili sayısı ile hem 3.cü tur oylamanın yapılacağı oturum, Cumhurbaşkanının seçilebilmesi için gerekli olan salt çoğunluk sayısı kadar milletvekili ile açılabilecek hem de gerekli salt çoğunluk oylarından daha fazla bir oyla AKP adayı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçilecek.

 

Tabi ortada, TBMM’de AKP dışındaki tüm siyasi partiler ve bağımsız Milletvekilleri 3.cü tura katılmayacak gibi bir durum veya duyum yok. Bu sadece hukuksal kurallara matematiksel bir yaklaşım sonucunda ortaya çıkan, 1.ci ve 2.ci tur oylamalara CHP’nin katılmamasından esinlenmiş varsayımlardan bir tanesi.

 

Her ne kadar gerçekleşmesi neredeyse imkânsız bile olsa, bir diğer matematiksel olasılıkta, 3.cü turda, AKP dışında hiçbir siyasi partinin Genel Kurula girmemesine ilaveten AKP içinde bir grup Milletvekilinin de oylamaya katılmayıp Genel Kurul’da mevcut Milletvekili sayısını salt çoğunluğun altına düşürerek 3.cü tur oylamanın yapılmasına mani olmasıdır. Böylesi bir davranış her ne kadar matematiksel olarak olası gözükse de politik olarak imkânsızdır.

4.cü tur da aynı şekilde nisapsızlıktan yapılamaz ise, Anayasa’nın 102.ci maddesinde belirtilen 30 günlük Cumhurbaşkanlığı seçimi süresi sonunda, ki 4.cü turun bitiminden sonra sadece geriye 8 gün kalmaktadır, TBMM seçimlerinin derhal yenilenmesi gerekmektedir.

Daha sadece 35 gün evvel, kıran kırana geçen aday adaylığı yarışının arkasından aylar süren yorucu bir seçim dönemi sonrasında seçimleri kazanmak başarısını göstererek Milletvekili seçilip TBMM’ye girmiş kişilerin, 3.cü turda salt çoğunluğun sağlanmasına mani olacak türde davranışları nedeni ile AKP’den ihraç edilerek politik yaşamlarına son verebilecekleri olasılığı ise, olaya politik açıdan bakıldığında, tamamen olanaksızdır.

 

Bu olasılıklar alt alta konup gerek matematiksel gerekse de politik olarak toplandığı vakit ortaya çıkan sonuç, AKP Cumhurbaşkanı adayı, Kayseri Milletvekili Abdullah Gül’ün, 28 Ağustos tarihinde yapılacak 3.cü turda kesin olarak seçileceğini ortaya koymaktadır.

Hayırlı olsun….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 55
  Gül’ün Cumhurbaşkanlığı kesin için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar