Hristofyas ile Papadopulos’un yolları mı ayrılıyor?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Nisan 2005 Saat : 3:03


 

Bırakın AB’deki bazı ülkeleri ve KKTC’yi, Rumların kendi içinde de Papadopulos’1u gözden çıkaranların sayısı hızla artıyor.

Önce işe Papadopulos’un partisi DIKO’nun azılı rakibi DISY’den başlayalım. Sonra Papadopulos’a kayıtsız koşulsuz destek veren AKEL’e geçeceğiz.

Güneyden gelen haberlerde, ana muhalefet partisi Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DISY) Başkanı Nikos Anastasidis’in, eski Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis’in yakın çalışma arkadaşlarından Yorgos Pandaya’nın “Polity” isimli şirketine, Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos’u “siyasi açıdan etkisizleştirme” planı yaptırdığı iddia ediliyor.  Bu habere göre, 2004’ün son aylarında hazırlanan bu plan, esasta Papadopulos’u güçsüzleştirme ve Anastasiadis’in profilini iyileştirme hedefini güdüyor. Senaryo,  Anastasiadis’in, Papadopulos’a karşı saldırılarını yoğunlaştırmasını ancak elindeki gücü ve silahları erken tüketmemesi üzerine kurulu.  Papadopulos’un yıpratılması planı ise esasta yıpratılmanın,  DISY Başkanı Anastasiadis’le sürtüşmesinden dolayı değil, özellikle Kıbrıs dışı gelişmelerden, Angloamerikanlar, Atina ve Avrupa tarafından olmasını ön görüyor”.

Papadopulos’u “Annan Planı’nın işleyebileceğine inanmıyorum. Kalıcı olabilecek ve iki topluma hizmet edecek bir çözüm istiyoruz. Maalesef, planın bazı unsurlarının ana hedefi, yabancı çıkarlara, Türkiye’nin ve İngiltere’nin çıkarlarına hizmet etmekteydi” sözleri, kendisini hedef tahtası haline getirdi.

AKEL  Genel Sekreteri ve Kıbrıs Rum Parlamentosu Başkanı Hristofyas, müzakerelerin başlaması için ön koşullarının olduğunu belirterek aklındaki  “olmazsa olmazları” nihayet açıkladı ve Annan Planı üzerindeki değişiklik taleplerinin, müzakere masasına getirileceğinin güvence altına alınması durumunda, BM Genel Sekreteri’ne bildirilmesine itirazları olmadığını söyledi.

Hristofiyas, Kıbrıs’lı Rumların bazı önerilerinin kabul edilmesi durumunda “Papadopulos’a rağmen” çözüme onay vereceklerini açıkladı.

Buna göre Kıbrıs’lı Rumların 12 Nisan’da açıklayacaklarını iddia ettikleri olası öneri paketinin en önemli unsurları şunlar:

1-     Türk askerlerinin adadan daha kısa bir takvim içinde geri çekilmaeis.

2-     Sayısı 90 bin olduğu tahmin edilen Kuzey’deki mülk sahibi olan Rumların yerleşme haklarına kısıtlama getirilmesin ve herhangi bir süre tahdidi konulmasın. (1974’de açıklanan bu sayı 60,000 idi. Ata ATUN)

3-     Annan Planı’nda Karpaz bölgesi Erdoğan’a (Türklere) hediye edilmişti, bu bölge (olduğu gibi) Rumlara bırakılsın.

Hristofyas, Rum tarafının Annan Planı ile ilgili görüşlerinin BM Genel sekreterine yazılı olarak iletilmesinden önce, Genel Sekreteri’n bu konudaki niyetinin “açıklığa kavuşturulmasının” gerektiğini ısrarla vurguluyor ama buna karşın, Papadopulos’un aksine Annan  Planında yapılmasını istediği değişikliklerle ilgili Rum tezlerinin ana hatlarının bildirilmesine itirazı yok.  Ancak, Genel Sekreter’in hakemlik yaparak, kendisine ulaştırılacak  Rum tezlerinden bazılarını önceden ret etme olasılığının ortadan kaldırılmasını  da istiyor. Bu nedenle Genel Sekreter’in niyetinin önceden açıklığa kavuşturulmasında ısrarlı ve Rum tezleri ile ilgili ayrıntıları müzakere masasında ortaya koymanın daha doğru olacağı düşüncesinde.

Rum Meclisinde sadece 9 sandalyesi olan DIKO’ya ve dolayısı ile de Papadopulos’a 20 sandalye ile destek verip iktidar olmasını sağlayan AKEL Genel Sekreteri Hristofyas’ın son görüşleri böyle.

Papadopulos ile aralarındaki görüş ayrılığı iyice ortaya çıkmaya başladı. Şimdi Papadopulos’a bir taraftan Anastasiades diğer taraftan Hristofyas salvo atıyor. Görünen o ki, önümüzdeki günlerde Papadopulos’un işi bayağı zor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 36
  Hristofyas ile Papadopulos’un yolları mı ayrılıyor? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar