Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Mayıs 2006 Saat : 5:53


 

Daha düne kadar, Türkler kardeşimizdir, biz onlarla kucak kucağa, barış içinde yaşarız diyen Rumlar, 24 Nisan 2004 Referandumunda gerçek düşüncelerini ortaya koydular. Sonra da referandumdan günümüze kadar geçen zaman içinde de Türklerle ortak bir Federal Devlet kurmak yerine içinde sadece Rumların söz sahibi olduğu “üniter” bir devlet kurmak istediklerini açık açık söylemeye ve tezlerini de pekiştirmeye başladılar.

CTP ile yıllardır dirsek dirseğe temasta olan AKEL, her gün, günde 3 vakit Türkler kardeşimizdir, biz onlarla iç içe, kucak kucağa yaşarız diyen AKEL, 22 Nisan Cuma günü Referandumda “Evet” diyeceğini ima etmiş ve sonra da Cumartesi günü ne olmuşsa olmuş ertesi gün “Hayır” oylarını kullanarak, yılların kardeşliğine son vererek adadaki son barış çabasını da dinamitlemiştir.

 

Şimdilerde AKEL’in kademici Genel Sekreteri yani patronu aynı Dimitris Hristofyas, “Tek vatan, tek millet”ten söz etmektedir. Bu politik koltuk nelere kadirdir, insanı nasıl böyle tükürdüğünü yalatır, en güzel örneğini yaşattı Hristofyas’a Brüksel’de. Parasını kendi cebinden ödediği ve Brüksel’de yaptığı etkinliğe davet ettiği yoldaşı Kıbrıs’lı Türkler bile dayanamadılar sözlerine ve toplantıyı terk ettiler.

 

Artık adada ortak devlet hayali bitti. Ortak olarak kurulması düşünülen Federal yapıdaki “Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti” tarihin tozlu sayfalarına gömüldü artık.

Rum tarafında 21 Mayısta yapılacak Parlamento seçimleri Papadopulos’u bile bayağı ürkütmüşe benziyor.

 

Seçim startının verildiği son iki aydır Papadopulos, güneydeki Rumları gaza getirmek ve başkanı olduğu DIKO’nun oylarını arttırabilmek için olmadık sözler söylüyor, mantıksız açıklamalar yapıyor ve hayali anlaşmalar imzalıyor, sırf oy uğruna.

Şimdi bir de hanedanlık kurmaya çalıştığı iddiaları var güneyde. Papadopulos şimdiden kafasına Şubat 2008 seçimlerini kazanmayı koymuş, 21 Mayıs 2006 seçimlerinde hem bunun alt yapısını oluşturmaya çalışıyor hem de başkanı olduğu DIKO’nun Milletvekili sayısını arttırmaya çalışıyor.

 

Ne kadar köfte o kadar ekmek misali, 2008’de ne kadar DIKO’lu milletvekili o kadar fazla destek felsefesi ile Cumhurbaşkanlığı yatırımına şimdiden başladı.

 

Papadopulos son çıkışları ve aşırı milliyetçi konuşmaları ile oylarını bir hayli arttırdı. Barometre Papadopulos’un başkanı olduğu DIKO’nun oylarının yüzde 16’lardan yüzde 24’lere çıktığını ve 21 Mayıs’taki seçimlerde Milletvekili sayısını da 9’dan 12 veya 13’e çıkaracağını gösteriyor.

 

Papadopulos, geçmiş günlerde Fransız L’Express gazetesinden bir gazeteci ile yaptığı  röportajda “%82 nüfusa sahip Kıbrıs’lı Rumlarla, %18 nüfusa sahip Kıbrıs’lı Türklerin Federasyon kurması olanaksızdır” demesi hem çok aşırı sağcı ve şövenist bir söylem, hem de 2005 yılında EOKA’nın 50.ci yıldönümünde madalya verdiği EOKA’cılardan ve ailelerinden, yani Kıbrıs’lı Rumların sağ kesimden oy almaya yönelik bir davranış.

 

Mısır ile yaptığı “Münhasır Ekonomik Bölge” anlaşması ve bölgedeki deniz altındaki Petrol ile doğal gazı ortak çıkarma girişimleri ve imzalanan anlaşma tam bir seçim “show”u. İnanın Las Vegas’ta bile böyle showlar yapılmıyor artık.

 

Üstelik Papadopulos’un gazladığı medya, Mısır’la imzalanan anlaşma ile ilgili yazdığı yazılarda petrol ve doğal gaz çıkarıldıktan sonra Kıbrıs’lı Rumların çalışmaya gereksinim duymayacaklarından ve aile başına her yıl 1 milyon Kıbrıs Lirası gelir elde edileceğinden bahsediyor. Saf Rumlar da buna inanmışlar ve bayağı da seviniyorlar.

 

2006 yılındaki teknoloji sadece ve sadece 1600 m. derindeki petrolü ve doğal gazı çıkarmaya yeterli. Mısır ve Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgelerinin kesiştiği yerde olduğu tespit edilen petrol ve doğal gaz, tamı tamına 6000 m. derinde. Şimdilik çıkarılması olanaksız.

 

Bu hikayeye şimdi Papadopulos bir de “iki toplumlu, iki devletli” bir yapıyı asla kabul etmeyeceklerini, hedeflerinin Kıbrıs’ın, yüzde 82 çoğunluğu oluşturan Rumların liderliğinde tek bir devlet, yani üniter bir devlet olmasını hedeflediklerini ekledi.

 

Tabi bir de Avrupa Parlamentosu Milletvekili Marios Matsakis var. DIKO’lu Matsakis. Tüm şovları sağ oylara yönelik. Boşuna seçimlerden önce dozunu arttırmadı şovlarının.

 

Tüm bunlardan sonra gelsin sağ oylar DIKO’ya.

 

Gelsin de, bu kafadaki Papadopulos’un tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi ile “adada barış” en iyimser bir tahminle 2013 sonrasında yapılacak görüşmelere kaldı demektir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 50
  Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar