Kıbrıs Rum Kesimi adalet Bakanı Doros Theodorou’nun taktiği

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Eylül 2004 Saat : 9:11


 

ABD’nin savunma amaçlı olarak Yunanistan’a verdiği silahların, yapılan antlaş­maların aksine Yunanistan tarafından niçin Kıbrıs Rum Yönetimine verildiği konusu halen açıklama beklerken, kopacak fırtınayı başka yönden estirmek ve dikkatleri tamamen başka tarafa çekmek için Kıbns Rum kesimi Adalet Bakanı Doros Theodorou dünyanın en eski mesleği ile yaşıt bir taktik uygu­lamış ve KKTCyi Çeçen Militanlara yataklık yap­makla suçlamıştır.

Tam bir vur abalıya taktiği. At çamuru temizlense bile izi kalır yöntemi uygulaması.

Aslında beyanatın içeriğine bakarsanız Theodorou’ya göre KKTC, her tür kanunsuz işlerin yapıldığı bir merkez. Kaçakçılık, fuhuş, beyaz kadın ticareti, uyuşturucu kullanımı, uyuşturucu ticareti, kumar ve militan eğitimi gibi her tür kanunsuzluğa ve teröre yataklık yapan korsan bir yer.

Dünyaya, ABD’ye ve AB’ye bu beyanat ile verilen bir mesaj var.

Theodorou mecazen AB’ye; “Siz 1 Mayıs’ta Kıbrıs’ı AB’ye üye olarak kabul ettiniz. AB’nin sınır­larının, tüm güney Kıbrıs’ı içine aldıktan sonra yeşil hatun doğu ucu olan Mağusa’dan kuzeye doğru devam ettiğini, tüm Karpaz sahillerini dolaşarak, Girne’ye oradan da Güzelyurt körfezine uzanarak yeşil hattın batı ucuna ulaşıp fiziken tüm Kıbns adasını içine aldığını söylüyorsunuz. Ve devamla her ne kadar Kuzey Kıbns AB sınırlan içinde olsa da şimdilik AB muktesabatının kuzey Kıbrıs’ta geçerli olmadığını da sözlerinize ilave ediyorsunuz. Gelin görün ki, bu kuzey toprakları her türlü müsibetliğin yaşandığı bir yer. Ne siz ne de bir başkası burayı kontrol edemiyor. Siz gelin bu kuzey topraklarını bizim vesayetimize verin, bakın biz bu kuzeyi nasıl , yola koyarız” diyor.

Kıbrıs Rum kesimi Adalet Bakanı Doros Theodorou, bu beyanatı ile hem iç tribünlere oynuyor hem de AB’ye, kendi üyesi olan bir devletin Adalet bakanı olarak mesaj iletiyor.

Zaten artık kazan kaynamaya başladı. Bir taraftan Yunanistan Dış İşleri Bakanı Petros Molyviatis, Colin Powell ile Yunanistan tarafından anlaşmalara aykırı olarak Kıbrıs Rum Yönetimine verilen silahlar konusunu konuşurken aniden 2005 başında “Kıbrıs sorununun çözümlenmesine olanak verecek değişik faktörlerin bir birleri ile uyumlu hale geleceğinden” bahsetmekte, diğer taraftan Kıbrıs Rum Kesimi Adalet Bakanı Doros Theodorou, Kuzey Kıbrıs’ın kanunsuz topraklar olduğunu beyanatı ile resmi olarak açıklamaktadır.

İnsan ister istemez “Gündemi belirleyen, siyasete hakim olur” sözünü hatırlıyor. Yunanlılar ve Rumlar gündemi belirlerken bizim güzümüz sadece savun­ma yapmaya yetiyor. Gelecek günler ve aylar çok harekeni olacak gibi gözüküyor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 83
  Kıbrıs Rum Kesimi adalet Bakanı Doros Theodorou’nun taktiği için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar