KITSAM’a Çağrı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Eylül 2011 Saat : 11:08


 

KITSAM’ın açılımı “Kıbrıs Türk Stratejik Araştırmalar Merkezi”.
Yaklaşık 3 sene evvel bu ismi Şirketler Mukayyitliğimize tescil ettirdim.
Amacım, zamanı geldiğinde çalışkan, dil bilen ve dünya vizyonu olan gönüllülerden oluşan bir ekiple, dış ülkelerin yöneticilerine ve dünyanın siyasetinde başrol oynayan politikacılarına dönük olarak, KKTC Cumhurbaşkanlığının ve KKTC Dış İşleri Bakanlığının sürdürdüğü çabalara ilaveten, bilgilendirme girişimleri yapmak, Kıbrıslı Türklerin haklı oldukları yönlerde bıkmadan usanmadan ve pes etmeden uğraşılar vermekti.
“Kıbrıs Sorunu” konusunda bizim de doğrularımız var.
Rumların süreç içinde hasıraltı etmeyi başardıkları gerçekler var.
BM’de ve AB’de haklı olduğumuz birçok konuda bizleri haksız taraf olarak tanımlama alışkanlığı var.
Adada azınlık değil eşit ortak olduğumuz gerçeği var.
Tapu kayıtlarında yapılan tahrifatla kaybedilen ata topraklarımız var.
1963-1974 yılları arasında soykırıma uğradığımız gerçeği var.
Rum saldırıları nedeni ile şehitlerimiz, insani kayıplarımız, taşınır ve taşınmaz mal kayıplarımız, geleceklerini yitirmiş insanlarımız var.
Ve bunlara ilaveten, bizim bildiğimiz ve olağan bir bilgi olarak kabul ettiğimiz ama Rum-Yunan lobilerinin çalışmaları sonucunda dünya siyasetinin ve parlamentolarının etkili isimlerinden büyük bir maharetle saklanabilmiş veya çarpıtılmış birçok konu ve gerçekler var.
3. Hristofyas kabinesinde yer alan Dış İşleri Bakanı Erato K. Markulli’nin Türk düşmanlığı bütün yabancı diplomatlarca bilinen bir gerçek. Tassos Papadopulos bile düşmanlık duygularını bu denli açığa vurmamıştı diyor birçoğu. Ve neredeyse tümü de Markulli’nin bu çabalarının müzakerelere uzun vadede zarar vereceği konusunda hem fikir.
Dünyadaki siyasi dengeler ve ekonomik yapılaşma hızla değişime doğru gitmekte ve bu değişimin de “Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulmak” çabalarını ve liderler arasında sürdürülen müzakereleri esasından etkileyeceği de kesin gözükmekte.
Bu noktada KITSAM’ı artık hayata geçirme zamanı geldi.
“Güç Birlikten Doğar” atasözümüzü ilke edinerek, haftanın herhangi bir günü, uygun gördüğü bir saat diliminde birkaç saatini, kendi evinde veya iş yerinde KITSAM çalışmalarına ayırabilecek, İngilizce, Rumca, Arapça, Rusça, Çince, Almanca ve Fransızca dillerinden bir tanesini veya daha fazlasını çok iyi düzeyde konuşan ve düşündüklerini yazıya dönüştürebilen, KKTC’nin varlığına ve varoluş haklılığına inanan, yıllardır çektiğimiz sıkıntıları bilen ve yüreği KKTC için atan, yurtsever ve vatansever kişilere KITSAM’ın gereksinimi vardır.
Çalışmalar tamamen gönüllülük esasında olacak ve dünya siyasetinde önemli rol oynayan ülkelerin başkanları, bakanları, milletvekilleri, komisyonları, diplomatik temsilcileri ve ilgili sivil toplum örgütlerine yönelik olarak, yazılı bilgilendirme, ziyaretler ve görüşmeler şeklinde sürdürülecektir.
Yurt dışında yaşamlarını sürdüren KITSAM üyeleri ile belirli zamanlarda internet üzerinden telekonferans şeklinde yapılacak bağlantılarla toplantılar düzenlenecek ve çalışma hedefleri ile geleceği yönelik stratejiler belirlenecektir.
Böylesi bir çalışmaya katılmayı arzulayan ve KITSAM’ın bu mücadelesinde yer almak isteyen okurlarımın ve kişilerin benimle iletişime (ata.atun@atun.com) geçmesini bekliyorum. İstediğiniz zaman veya kendinizi hazır hissettiğiniz zaman katılım için bana mesaj gönderebilir veya arayabilirsiniz veya da üçüncü bir şahsı tavsiye edebilirsiniz.
Güç Birlikten Doğar, Başarı Hep Birlikte Yılmadan Mücadele İle Elde Edilir.
Hadi Hep Birlikte Yeni Bir Güç Oluşturalım, Kalbi KKTC İçin Atan Bir Güç.

Prof. Dr. Ata ATUN
http://www.ataatun.com
ata.atun@atun.com
11 Eylül 2011

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 117
  KITSAM’a Çağrı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar