KKTC’nin kendi içindeki Bolonya Süreci başladı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Haziran 2007 Saat : 7:06


 

Neydi Bolonya sürecinin özü.

AB üyesi 27 ülke içinde yer alan yüzlerce üniversite arasında denklik, müfredat, derecelendirme ve işbirliği sisteminin kurulması. İşin özü bu.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in, dün Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Güven’i makamında ziyaret etmesi KKTC’de de bu sistemin hayata geçirilmesinin ve yükseköğretim kurumları arasında stratejik işbirliğinin başlatılmasının temelini oluşturacak.

 

KKTC’de halen mevcut olan 6 üniversitede 41,760 öğrenci okuyor. Her üniversite, kendi olanakları içerisinde ve YÖK’ün kuralları dışına çıkmadan çalışmalarını sürdürüyor.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var misali, üniversitelerimiz arasındaki işbirliği arttıkça, güç artımı, verim artımı ve kalitenin daha da yükselmesi beraberinde gelecek.

 

Bu yapılan ziyaret ile KKTC’nin en büyük iki üniversitesi arasında stratejik işbirliğini başlatıldı. Bu işbirliğinin ana hedefi, KKTC yükseköğretiminin gelişmesi ve sağlamlaşması için ortak bir vizyon aramak.

 

Hedeflerden bir tanesi KKTC üniversitelerindeki yaklaşık 42 bin düzeyinde  olan öğrenci sayısını 2012 yılına kadar 60 bine yükseltmek, bir diğeri de AB’nin kendi üniversiteleri arasında başlattığı Bolonya sürecinin gereklerini yerine getirmek.

 

Hem YDÜ hem de DAÜ Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi.  Her iki üniversite de bu birliğin şemsiyesi altında Bologna sürecinin gereklerini yerine getirirken ve de kalite güvence mekanizmalarını oluştururken, sıkı bir işbirliği içerisinde olacaklar.

 

Dünkü ziyaretten sonra YDÜ ve DAÜ arasındaki akademik işbirliğinin boyutunun belirlenmesi amacıyla komisyon kurulacak ve işbirliği protokolü da bir olasılıkla güz dönemi bitmeden imzalanacak.

 

Yapılması düşünülen işbirliği çalışmaları içinde;

Uluslararası konferansların ortak organizasyonu,

Bilimsel araştırmalar konusunda işbirliği ve bilgi alış-verişi,

KKTC üniversitelerinin Türkiye’de ve dış ülkelerde daha etkin tanıtımının yapılması,

Üniversitelerin farklı olanaklarının ortak kullanılabilmesi,

Üniversitelerimizde var olan potansiyelin birleştirilmesi ve ortak bir güç oluşturulması düşünülüyor.

 

Bunlara ilaveten;

Yakın Doğu Üniversitesi rektörlüğünün, son 2 yılda yaklaşık 55 milyon kaynağa ulaşılabilir seviyeye gelen YDÜ Büyük Kütüphanesini, DAÜ ve diğer üniversitelerin öğrencilerine ortak kullandırmanın yollarını arama çalışması başlatması;

Aynı paralelde gelecek haftalar içinde temeli atılacak ve kasım ayında bittiği vakit, Yakın Doğu Üniversitesini dünyada 8’inci en hızlı akıllı bilgisayara sahip üniversite konumuna getirecek olan İnovasyon Merkezi’ni, kendi akademisyenleri yanında DAÜ’deki tüm bilim adamlarının da ücretsiz kullanabilmesi düşüncesi, üniversiteler arası işbirliğinin başlatılması doğrultusunda yeni ve mükemmel bir gelişme olacak.

Doğal olarak bu işbirliği, üniversitelerimizin atak yapmasına da kapı açacaktır.

 

Bir diğer olumlu gelişme de, bu sene KKTC üniversitelerinin YÖK’ten talep ettikleri kontenjanların eksiksiz olarak verilmiş olması.

2007-08 ders yılı için üniversitelerin kapasiteleri ölçüsünde talep ettikleri kontenjanların tamamının onaylanması, bu yıl KKTC’ye yeni bir öğrenci akınını başlatacak.

Geçtiğimiz yıl içinde üniversitelerimizde mevcutlara ilaveten yeni fakültelerin açılmış olması, üniversitelerimizin kapasitelerinin talebi karşılayacak düzeyde bulunması ve de geçen yıl içinde mevcutlara ilave olarak yapılan 9,000 yatak kapasiteli öğrenci yurtları, bu yıl KKTC’ye gelecek olan yeni öğrencilerin her hangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını da işaret etmektedir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 60
  KKTC’nin kendi içindeki Bolonya Süreci başladı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar