Limasol’da açılacak olan Türk okulu mu yoksa Türkler ve Çingeneler için açılacak ortak bir okul mu?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 10 Nisan 2005 Saat : 3:03


 

Sanki içimde bu okul konusunda oyuna geldik gibi bir his var.

Önce Karpaz’daki Rum okulundan biraz bahsedelim. Bu okul Rum çocuklarının sadece ana dilleri olan Rumcayı öğrenmeleri için açılmadı. Rum Eğitim Bakanlığının güneyde uyguladığı tedrisat programının aynısı uygulamak kaydı ile Karpaz’daki Rum çocuklarına, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin seçerek gönderdiği öğretmenlerin öğretisi ile tam bir Rum ortaokul eğitimi alabilmeleri için açıldı.

Okullarda sadece dil eğitimi yapılmamaktadır. Kültür, sosyal dersler, tarih, edebiyat, matematik vs. dersler de verilmektedir. Karpaz’daki Rum Orta okulunun tedrisatı tamamen güneyin ki ile aynıdır.

Güneydeki yani Limasol’daki Türk okulunun açılmasın gelince, Rumlar önce  bu okulu Türk çocuklarına Türkçe öğretmek amacı ile açmayı palnalayarak, KKTC Eğitim bakanlığından öğretmen istemek yerine ilanla öğretmen bulmak yoluna gittiler. Sonra Türk tarafından gelen baskılar nedeni ile bu fikirlerinden şimdilik vaz geçmiş gözüküyorlar.

Rum Hükümet Sözcüsü Kypros Hrisostomidis, Rum Yönetimi’nin, Limasol’daki Türk okulunu yeni öğretim yılında açmaya hazır olduğunu söylemesine ve evvelki günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada da, Rum Yönetimi’nin, Limasol’daki Kıbrıslı Türklerin, Türkçe eğitim görme haklarının yeni öğretim yılında teminat altına alınması amacıyla faaliyetlerde bulunacaklarını söylemesine rağmen daha bize ulaşmış olan her hangi resmi bir belge yok.

Aslında bu aşamada beni üzen üç küçük detay var.

Birincisi haluhazırda şu anda Limasol’da Türk çocuklarının devam ettikleri okula Rum anne-babaların çocuklarını göndermek istememeleri.

İkincisi, Limasol’da yaşayan Türklerin, çocuklarının gerekli eğitimi alamadıklarından çok şikayetçi olmaları ve Türk çocuklarının Rum dilindeki eğitimde başarılı olamamaları .

Üçüncüsü ise, bence en dramatik olanıdır, Rum Başkanlık Komiseri Polakis Sarris’in Türk okulunda 19 Kıbrıslı Türk ve  50-60 civarında Çingene çocuğunun eğitim görmesinin beklendiği yönünde yaptığı açıklamadır.

Şok oldunuz değil mi!

Ben açılacak bu okulun, tamamen KKTC Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen öğretmeler tarafından, KKTC Eğitim Bakanlığının uygun göreceği tedrisata uygun bir eğitimin yapılacağı bir Türk okulu olarak düşünmüştüm.

Ne kadar çok yanıldığımı  Rum Başkanlık Komiseri Polakis Sarris’in yaptığı açıklamadan sonra daha iyi anladım.

Sarris’in Limasol’da ikamet eden Kıbrıslı Türklerin, okul açılması konusunda şu ana kadar resmi olarak talepte bulunmadıklarını söylemesi beni gerçekten çok şaşırttı. Bu talebi kulağımla duymasam belki de Sarris’e inanabilirdim ama maalesef bizzat bizimkilerin ağzından duydum.

Limasol’da yaşayan Türkler kayıtsız şartsız kendi “Türk” okullarını istiyorlar ve de AB üyesi Rumlar da  istese de isteme de bu “Türk” okulunu açmak zorunda kalacaklardır.

AİHM kapıları ne kadar Rumlar için açıksa bir o kadar da bizim için açıktır…. Bu konuda bir akademisyen olarak ilk baş vuran da  ben olabilirim…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 134
  Limasol’da açılacak olan Türk okulu mu yoksa Türkler ve Çingeneler için açılacak ortak bir okul mu? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar