M. Ali Talat Tarihe, “KKTC’nin 2.ci Cumhurbaşkanı” olarak geçti

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Nisan 2005 Saat : 3:09


 

Bu gün biliyorsunuz Barselona’dayım. “Denizcilik Mirası (veya Tarihi)” ile ilgili uluslararası çok önemli ve çok kaliteli bir konferansa katılmak için Pazar günü öğleden sonra geldim buraya. Tabi dün aklım, gözüm ve kulağım hep KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde idi.

Sayın M. Ali Talat’a halkın oyları ile kazandığı yeni Cumhurbaşkanlığı” görevi hayırlı olsun. KKTC tarihine “2.ci Cumhurbaşkanı” olarak geçti ve artık tarihimizin bir parçası oldu.

Seçimle ilgili çok fazla bir yorum yapmayacağım. Zaten bu günkü gazetelerin tümünde Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve bu seçimin değişik bakış açılarından ortaya çıkan sonuçları ve değerlendirmeler var.

Yeni Cumhurbaşkanımız Sayın Mehmet Ali Talat bu günden itibaren sırtına ateşten bir gömlek giydi. İşi çok zor.

Talat Cumhurbaşkanı olduğu için, artık her yanlışın bedelini, Hükümetin tüm hatalarını, Papadopulos’un tüm “Oxi”lerini, Rumların önümüze koyacakları tüm engelleri, AB’nin her olumsuz kararını, devlette her olmayan işi, geciken “Yeşil hat Tüzüğünü”, verilmeyen “Mali yardımları”, yapılmayan “Direk Uçuşları”, “vur abalıya misali” kendisi ödeyecek. Bence şimdiden buna hazır olmalı.

Dikkatimi çeken bir diğer konu ise, tamamen  Dışişleri Bakanlığının kararı ve insiyatifi ile dün yapılan Maronitlerin “Muhtarlık va Aza” seçimi. KKTC’de yaşayan azınlıklardan Maronitler, tarihte ilk kez yapılan seçimle, kendi öz muhtarlarını gene kendi oylarıyla seçtiler. Artık muhtar ataması yok. KKTC’nin azınlıklara verdiği önem ve demokrasiye olan saygısı, bu seçimle gün ışığına çıktı. Azınlıklara şeçim hakkı tanımaları ve bunu uygulamaya koymaları  nedeni ile Dışişleri Bakanını ve tüm personelini kutluyorum.

Perşembe gecesi BRT’de, Sayın İsmet Özgüren ile kendi sunduğu programında yaptığımız söyleşide, seçimi Kooperatif Şirketi sekreteri İlyas Papas’ın 67 veya 70 oy ile kazanacağını söylemiştim,  Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin verdikleri bilgilere göre, 112 kayıtlı seçmenden 74 seçmen sandık başına gitmiş ve saat 18.00’de açılan sandık sonuçlarına göre, muhtar adayı İlyas (Papas) Baba 74 oydan 72’sini alarak, ilk defa Maronitlerin oyları ile seçilen Muhtar olmuş. Aynı şekilde 4 muhtar azası adayından  Umuertos Andonis 68, İlias Hanni Sava 71, Andonis İlia 68 ve Andonis Skullu da 72 oyla azalığa seçilmişler. Böylece Sayın Talat’la aynı gün, İlyas (Papas) Baba ve diğer 4 aza adlarını tarihe, seçimle gelen ilk Maronit Muhtar ve Azalar olarak geçirdiler.

Şimdi Koruçam’da bir de Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu’nun,  serbest seçimlerinin yapılamadığı, KKTC sınırları içindeki köylere muhtar atamak, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkı olduğu iddiası ile bizzat kendisinin “Muhtar” olarak atadığı “Yoannis Cucukis” var. Cucukis aslında KKTC tarafından atanmış ve görevi Pazar günü bitmiş olan muhtar.

Koruçamlı Maronitler, Cucukis’in muhtarlığa atanmasına tepki gösterdiler ve KKTC tarafından demokratik yollarla Muhtarlık seçimlerinin yapılmasından da çok memnunlar.

Kim ne derse desin, insanlar demokrasiyi hak ediyorlar ve demokrasi de her zaman galip geliyor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 118
  M. Ali Talat Tarihe, “KKTC’nin 2.ci Cumhurbaşkanı” olarak geçti için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar