Mağusa’daki Terminal Limanı Ne olacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 26 Ekim 2006 Saat : 7:02


 

Finlandiya önerileri eğer kabul edilirse, Mağusa Limanı AB gözetiminde çalıştırılacak, Maraş da iki yıllığına BM’ye devredilecek.

 

Mağusa limanında aslında üç tane liman var. Konvensiyonel liman, Serbest liman ve Terminal limanı.

Konvensiyonel liman denilen bölüm, KKTC’ye deniz yolu ile ithal edilen tüm ticari mallar ile araç, kamyon ve TIR’ların girdiği, gümrükleme işlemlerinin yapıldığı liman.

Serbest Liman, deniz yolu ile KKTC’ye gelen fakat iç tüketimine sunulmayacak olan ticari malların depolandığı veya işleme tabi tutulup ihtaç edilecek malların depolandığı bölge. Bu limandan giriş yapmış olan ticari mallar, yasal olark KKTC’ye girmiş addedilmiyor.

Terminal limanı ise askerimizin kullanımında olan liman. Tüm askeri personelin giriş çıkış yaptığı, asker için gerekli olan her tür lojistik malın ve askeri malzemenin KKTC’ye giriş yaptığı liman, bu Terminal limanı.

 

İşin ilginç tarafı, Terminal limanının hem deniz tarafından konvensiyonel liman ile  bağlantısı var, hemde BM’ye devredilecek olan Maraş bölgesine açılan bir kapısı var. Terminal limanına deniz araçlarının girişi Mağusa limanının içinden, yani AB’nin gözetimine verilecek limanın içinden geçilerek yapılabilmekte. Terminal limanına yanaşmak isteyen askeri bir gemi önce dış limana girmek, oradan da iç limana geçmek zorunda. Başka türlü askeri limana yanaşması olanaksız.

Aynı koşullar, Sahil Güvenlik botları ve personeli için de geçerli. Sahil Güvenlik botu, sularımıza giren yabancı bir gemiyi kontrol etmek için dışarı çıkması gerektiğinde veya kaçak göçmen getiren tekneleri kovalamak zorunluluğunda kaldığında illaki önce AB Gözetimi altına girecek olan Konvensiyonel limandan geçmek zorunda. Başka hiç bir çaresi yok.

 

Şimdi bana birileri söylesin; Mağusa limanındaki Terminal limanının statüsü ne olacak.

 

Büyük bir olasılıkla AB, Mağusa limanını gözetim altına alırken bir kere oraya yerleşecek. ISPS kuralına göre yani BM’nin 11 Eylül’den sonra Genel Kurul kararı ile tüm ülkelere uymak zorunluluğu getirdiği Uluslararası Liman ve Gemi Emniyeti kuralına göre, ki uygulamasını IMO, Uluslarası Denizcilik Teşkilatı, yapmaktadır, AB limanın güvenliğine de el koyacaktır. Zaten el koymak da zorunda. Bu işin şakası yok. Mağusa imanından kalkacak gemiler AB imanlarına gideceği için denetim ve gözetim AB personeli tarafından yapılacak.

 

Şimdi aklıma hep AB’nin Kıbrıs’taki Komisyon Temsilcisi, has be has Kıbrıs’lı Rum olan Bay Temis Temistokleos geliyor. AB Komisyonu Temsilcisi Kıbrıs’lı Rum olur da, limandaki AB gözetimcilerinin tümü Kıbrıs’lı Rum olamaz mı. Bal gibi olur ve olacak da.

 

İşte çıngar o vakit çıkacak.

Hem elimizdeki ve yönetimimizdeki yegane ticari limanımızı, sadece deniz taşımacılığındaki ve sadece Avrupa’ya gidecek gemiler için geçerli olacak olan sözde izolasyonun kaldırılması amacı ile, AB’nin ve dolayısı ile de AB üyesi olan Rumların gözetimine vereceğiz, hem de güvenlik idaresini keldi ellerimizle Rumlara teslim edeceğiz.

Rumlar, AB adına oraya adımlarını atınca, bırakın 2 yıl sonra çıkmayı, daha iki yıl dolmadan gözetime ilaveten “Denetimi” de ele almayı isteyecekler ve Türkiye-AB müzakerelerine bu yönde bir de koşul getirecekler.

Fin önerileri ile hem Maraş elden gidecek, hem de Mağusa limanını Rumların idaresine kendi ellerimizle vermiş olacağız. Askerimizi de gözetmeleri ve denetlemeleri de, hediyesi olacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 109
  Mağusa’daki Terminal Limanı Ne olacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar