Papadopulos Protokolu, Türkiye’nin istediği şekilde kabul ediyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Nisan 2005 Saat : 2:56


 

Papadopulos’un protokolu kabul nedenine, İngiltere’nin idam yasasındaki değişim nedenini kısa bir şekilde örnek vererek başlayacağım.

Bir kişiyi kasten öldürmek ile tutuklanan bir zanlı yargılanmak üzere tutuklanır. Yürürlükteki yasalara göre işlediği “suçun cezası idamdır”. Suçun alenen işlenmiş olmasından dolayı kendisini savunacak ve idamdan kurtaracak bir avukat bulamaz. Ailesinin ve kendisinin gösterdiği büyük çabalardan sonra bir avukat bulunur. Tanınmamış biri olan bu avukat konuyu inceledikten sonra zanlıya “Seni idamdan kurtaracağım, merak etme” der. Mahkemenin son duruşmasında hakim, zanlıyı suçlu bulur ve idama mahkum eder. Zanlı artık suçlu olmuştur. Avukatı “Merak etme, seni idamdan kurtaracağım” daha temyiz var der. Dosya temyize gider gene idam çıkar. Arkasından Parlamentoya gider gene idam çıkar. En son olarak Kraliçeye gider. Kraliçe yapılan itirazları kabul etmez ve idam kararını onaylar. Artık itiraz edilecek bir makam kalmamıştır ve idamı önlemek için yapılacak da bir şey yoktur. İdam mahkumu, kendisine söz veren avukatı eline geçirse boğacak denli kızgındır. İdam günü gelir çatar. Katili sehpaya çıkarırlar ve ilmiği boynuna geçirirler. Katil avukatı ile göz göze gelir. Karşısında durmuş hala daha “Merak etme, seni idamdan kurtaracağım” demektedir. Katilin artık kızgınlıktan gözlerinden ateşler çıkmaktadır. Avukatı eline geçirebilse orada boğacaktır ama elleri ve ayakları bağlı olduğundan yapacak hiç bir şeyi yoktur. Cellat son arzusunu sorduktan sonra ayakları altındaki sehpayı çeker ve katil sallanmaya başlar. Kurtulmak için bir iki çırpınır ama nafile. İster istemez kaderine razı olur. Tam o sırada avukat yaklaşır ve elindeki bıçak ile ipi keser ve yere düşmemesi için katili kucaklar. Herkes donmuştur. Hemen avukatı yakalarlar ve her ikisini de tekrar hapse koyarlar. Mahkemeye çıkarılan avukat, savunmasında “suçun cezası idamdır” der. Siz idamı gerçekleştirdiniz. Suçlunun ölüp ölmeyeceği artık sizi ilgilendirmez. Ceza yerine getirilmiştir der ve haklı bulunur. Kraliçe kararı onaylar ve avukat ile suçlu serbest bırakılır ama yasa da “Suçlu idam edilerek öldürülür” şeklinde değiştirilir.

Türkiye ile Avrupa Komisyonu’nun Gümrük Birliği’ne Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti dahil 10 yeni AB ülkesine dahil eden ek protokol üzerinde mutabaka varmasının ardından Papadopulos inadı bıraktı ve  “Önemli olan Türkiye’nin üstlendiği yükümlülükleri fiilen yerine getirmesidir. Uygulama elbette 3 Ekim’den çok sonraki bir tarihe bırakılamaz” diyerek  protokolün Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim öncesi uygulamaya konulması koşulundan vaz geçeceği sinyalini verdi.

Papadopulos’un ısrarından vaçgeçmesinin nedeni AB içinde kendisini destekleyecek birini bulamamasından kaynaklanıyor. Papadopulos, bu gelişmelerden sonra artık Türkiye’nin protokolü 2006 başlarında uygulamaya koymasını sağlamak çabası içine girdi.

Hükümet sözcüsü Hrisostomidis ise daha dün, Protokolün imzalanmasının “Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin Türkiye tarafından tanındığı anlamına gelmediğini” açıkça dile getirdi.

Türkiye aynen yukarıda anlattığım “suçun cezası idamdırhikayesine uygun olarak Protokolde ne yazıyorsa onu yerine getirdi. Gerisi, yani Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanıyıp tanımayacağı veya hava ve deniz limanlarını Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bayraklı gemilere açıp açmayacağı kimseyi ilgilendirmiyor… Zaten protokolde de böyle bir koşul yok….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 50
  Papadopulos Protokolu, Türkiye’nin istediği şekilde kabul ediyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar