Rum Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis’in Türk malları ile ilgili açıklaması, Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu’unun açıklaması ile tam çelişkili

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 6 Mayıs 2005 Saat : 10:13


 

Açıkçası, güneyde kalan Türk malları konusunda biri şişhane derken diğeri meyhane diyor.

Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis, Kıbrıslı Rumlar’ın Kıbrıslı Türkler aleyhine yargı süreci başlatıp başlatmadıklarından haberi olmadığını söylüyor ve özellikle de Kıbrıs’lı Türklerin güneyde bıraktıkları taşınmaz mallar ile ilgili olarak da “Kıbrıslı Türkler’in adanın güney bölgelerinde malları varsa, bu bölgelere daimi olarak yerleşmeleri şartıyla da bu mallarını kullanabileceklerinibelirtiyor.

Gerçekten de bu açıklama karşısında ne diyeceğimi şaşırdım. Ben hukukçu değilim ama gene de şaşa kaldım. Eğer AB’nin Hukuk Anlayışı bu ise biz boşuna AB’ye girmeyelim. Güneyde yaşıyorsanız ve de ansızın tatile gidip evinizi boş bırakırsanız, dönüşte içinde bir başkasını (Rum göçmen) bulabilirsiniz demektir bu laf ve anlayış.

Kipros Hrisostomidis’e göre elinizdeki koçan siz eğer güneyde yaşıyorsanız “geçerli” ama yaşamıyorsanız “geçersiz”. Fakat öbür taraftan kuzeyde yaşamayan bir Rum, elindeki koçanla, kuzeye gelip bizim insanımızı dava edebiliyor. Rum olunca, söz konusu topraklarda yaşamak şart değil. Nerede olursa olsun gelip içindekini dava edebilir ama eğer Türk iseniz bu koşullar geçerli değil. Ya orada oturursun ya da hak sahibi değilsin.

Peki bay Kipros Hrisostomidis, Rum Hükümetinin sözcüsü bay Hrisostomidis, madem yörede oturmak koşuldur niye Mustafa Arif Mutluson’a güneyde oturduğu halde hala daha Baf’taki 75 dönüm malını geri vermediniz  ve şimdi de istimlak yolunu deniyorsunuz. Suçu sadece Türk olmak mı ki bir türlü güneyde ikamet ettiği halde Rumlarca gasp edilen topraklarını geri alamıyor.

Diğer taraftan Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu ise, Rum Hükümetinin sözcüsü bay Hrisostomidis’in tam tersine bir davranışla Türklere bir çağrı yapıyor ve tasarrufunda ve kullanımında Rum malı bulunduran Kıbrıslı Türklerin korkmamalarını ve tutuklanma tehlikesi olmadığı için Rum tarafına korkusuzca gelmeye devam etsinler diyor.

Bence Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu, büyük bir gaf işledi. Daha sözleri havada iken Rum Sözcü Kipros Hrisostomidis Andreas Hristu’yu hemen yalanladı.

Yalanlamasının nedeni Kıbrıslı Türkler’in Rum tarafındaki mallarının da Rumlar tarafından kullanıldığı kesin olduğu için, Rum yönetimi başı ağrımaması için Kıbrıslı Türklerin aleyhine bir karar alarak tümünü istimlak etmek yönüne gidiyor ve hazırlıklarını da tamamlamak üzere.

Aslında Rumların yaptıkları  1912 yılında dönemin İngiliz Girne Kaymakamının “Haydarpaşazade Mehmet efendi Vakfı ile Seyit Mehmet Ağa Vakfı”na ait Lapta’daki yüzlerce dönüm toprağı, tüm uluslar arası kuralları çiğneyerek istimlak etmesi ve 94 Rum aile ile 4 Türk aileye dağıtmasından pek bir farkı yok.

Güneyde bıraktıkları mala sahip olmak isteyen Türklerin önüne şimdi de geriye dönük olarak yüz binlerce Kıbrıs Liralık taşınmaz Mal vergisi konmaktadır. Bizim de Rum mallarına karşı Rumların Türklere yaptığının aynısını yapmamız gerekmektedir.

Bu nedenle çiçeği burnunda yeni hükümetimiz, bence aynı yolu denemeli ve;

a)     KKTC’deki Rum mallarını derhal istimlak etmeli.

b)    AİHM kararları uyarınca Titina Loizidu’ya ve benzeri diğer Rumlara iade edilecek mülklerden, geriye dönük olarak K£ 500,000 taşınmaz mal vergisi talep etmelidir.

Göze göz, dişe diş felsefesini biz icat etmedik. Binlerce yıldır uygulanmaktadır ve KKTC’mizde de uygulamaya konmalıdır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 111
  Rum Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis’in Türk malları ile ilgili açıklaması, Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu’unun açıklaması ile tam çelişkili için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar