Rum malında oturan Türk’e ceza mı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Kasım 2006 Saat : 7:13


 

Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Sofoklis Sofokleus’un; “KKTC’de Rum malı gaspçıları tutuklanacak” şeklindeki sözleri ilk anda KKTC’de panik yaratmasına rağmen, işin detayına inilince bu açıklamanın Rum malı kullanan Kıbrıs’lı Türklerin tutuklanması konusunda doğru olmadığı, en azından Kıbrıs’lı Türkleri kapsamadığı görülüyor.

 

Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus yeni bir yasadan değil, mevcut olan “Ceza Yasası”nın başkalarına ait malların hileli işlem görmesini izah eden 303 A maddesinden söz ediyor.

Söz konusu 303 A maddesi şu kişiler hakkında 7 yıl hapis cezası öngörüyor:

“Başka bir kişiye ait malı hile yapmak kastıyla alıp satan kişi, Gayrı menkulü;

a)   Başka birine satan veya kiralayan veya ipotek eden veya herhangi bir şekilde borçlandıran veya başka bir taşınmaz malı kullanmak maksadıyla sunan veya;

b) Başkasına satmak veya kiralamak veya ipotek etmek için reklâmını yapan veya…

c)   Başka birine satmak veya kiralamak için anlaşma yapan veya…

d) Böyle bir alışverişe konu olan gayrimenkulü kabul eden”

 

Tabi burada “Gaspçı” kelimesinin be anlama geldiği de çok önemli.

Her ne kadar Ceza Yasası’nda Kıbrıs Rum malı bulundurmayı ve kullanmayı yasaklayan bir öngörü varsa da, konu açık olarak sadece tasarrufunda Kıbrıs Rum malı bulunduran veya Rum evi bulunduran Kıbrıslı Türklerle ilgili değil.

Burada sözü edilen “Ceza Yasası”nın başkalarına ait malların hileli işlem görmesini izah eden 303 A maddesi. Kıbrıs Rum mallarının yasadışı olarak bulundurulması ve kullanılmasının Ceza Yasası’nın başka bir maddesi tarafından da yasaklanıyor ama her ikisi de Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti denetimi dışında olan bölgelerde yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında bulunan eski Rum mallarında oturan veya elinde tutan Kıbrıs’lı Türkleri kapsamıyor. Yasada zaten Kıbrıs’lı Rum veya Kıbrıs’lı Türk diye bir ayırım da yok. Eğer Kıbrıslılara da uygulanacaksa hem Türkleri hem de Rumları kapsıyor bu 303A maddesi. Açıkçası 303A’daki bıçak iki taraflı kesiyor.

 

Rum Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus açıklamasında açıkça Kıbrıs uyruğunda olmayan kişileri kastediyor. Zaten aksi bir uygulama adanın her iki kesiminde hemen büyük bir kaos yaratır.

2.ci Harekat sonrasında Klerides ve Denktaş arasında imzalanan “31 Temmuz – 2 Ağustos 1975 – 3.cü Viyana Anlaşması” isteklerine bağlı olarak Kuzeydeki Rumların güneye, Güneydeki Türklerin de kuzeye UNFICYP gözetiminde göç edebileceğini içermektedir. Ve bu anlaşma doğrultusunda da Kuzeydeki Rumlar güneye, Güneydeki Türkler de kuzeye geçmişlerdir.

Kuzeye geçen Türkler Rum evlerine oturmuşlar, güneye geçen Rumlar da, ki güneyden gelen Türklerin iki misli nüfusa sahiptiler, güneydeki tüm Türk evlerini ve arsalarını, Rum Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus’un kullandığı kelime ile “işgal ve gasp” etmişlerdir.

 

Söz konusu “Ceza Yasa”sı Kıbrıs’lı Türklere karşı çalıştırılacaksa, aynı maddeler, aynı tanımlar ve aynı “7 yıl cezası” Güneydeki Türk malları içinde oturan veya Türk arsası içine inşaat yapan her Rum için de geçerlidir.

Rum mahkemelerine yapılacak başvuru, Türk arazisi içinde, Türk Mal sahibinin izni olmadan oturan her Rum’u mahkum etmeye yetecektir.

 

Burada önemli olan,  “Ceza Yasa”sının 303A maddesi değil, KKTC Cumhurbaşkanı M. A. Talat’ın Annan ile yaptığı görüşmenin önemini kaybetmesi ve gündemdeki yerini almaması için, aynı gün içinde Rum Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus’un saçma ama saçma olduğu kadar da gündemi sarsmaya yetecek açıklaması ve fanatik Rum milliyetçi “Hrisi avgi” örgütünden 15 kişinin, Rum tarafındaki İngiliz Okulunda okuyan 5 Türk öğrenciye saldırmasıdır.

Gözler ve dikkatler bir anda “Mal canın yongasıdır” sözüne uygun olarak Rum Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus’un “Türkler Cezalandırılacaktır” açıklamasına ve kalleşçe saldırıya uğrayan korumasız evlatlarımıza çevrilmiştir.

Papadopulos’un kurmayları gündem değiştirmek için hemen düğmeye basmışlar ve Kıbrıs konusunun BM zeminine kaymaması, Talat’ın Annan ile görüşmesi önem kazanmaması için elden gelen ne olabilirse yapmışlardır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları



 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 44
  Rum malında oturan Türk’e ceza mı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar