Rum Seçimlerinden Ders Aldım

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Şubat 2013 Saat : 8:00


 

Pazar günü Kıbrıs Rum tarafında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, KKTC Meclisine – o dönemdeki adı Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi idi –  yirmili yaşların ortasında seçim kazanarak girmiş (güya) deneyimli bir politikacı-akademisyen olarak gerçek ve uygulamalı bir şekilde “Politikada ayak oyunları nasıl yapılır” dersi aldım.

 

Ne ders kitaplarında yer alan, ne üniversitelerde okutulan, ne de bu güne değin yakinen takip ettiğim KKTC, Türkiye, Kıbrıs Rum, İngiltere ve ABD’de yapılan Meclis, Senato, Temsilciler Meclisi, Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer almış böylesine ince hesap ve ayak oyunu görmedim.

 

Hesap yapıcılarını, kurgucularını, teorisyenlerini ve tüm bunları büyük bir cesaretle başarılı bir şekilde uygulamaya koyanları ve arzu edilen doğru sonucu alanları tebrik ediyorum. Gerçekten müthiştiler.

 

Bu hafta sonu ikinci tura gidileceğinden, bu olağanüstü taktisyenlerin ikinci perde ayak oyunlarını da büyük bir keyifle izleyip, dağarcığımı dolduracağım.

 

Anastasiades’in en büyük rakibi gerçekte bağımsız (!) aday Yorgos Lillikas’dı.

Lillikas 1960 Baf doğumlu. Ticaret ve Endüstri (2003)  ile Dış İşleri (2006) Eski Bakanı. Fransa’da Lyon Üniversitesi Politik Bilimler mezunu. Grenoble Üniversitesinde Master yaptı. 1996 ve 2001 Parlamento seçimlerinde AKEL Lefkoşa Milletvekili seçilmesine rağmen 2004 referandum döneminde EOKA’nın beyinlerinden ve yöneticilerinden birisi olan Tassos Papadopulos’un sağcı hükümetinde yer aldı.

 

Yani solun en solundaki “Komünist” kanattan çevik bir sıçrayışla solun, ılımlı solun,  ortadakilerin, muhafazakarların, liberallerin, demokratların ve diğerlerinin üzerinden atlayıp sağın en sağındaki “Milliyetçi” kanada geçiş yaptı bir anda.

 

Lillikas güya Bağımsız adaydı ama gerek Rum Ortodoks Kilisesi, gerek Komünist AKEL’cilerin bir kısmı, gerekse de Tassos Papadopulos’un sağcı DIKO partisinin bana göre neredeyse üçte ikisi ve Mecliste 5 tane sandalyesi olan Sosyalist Milliyetçi EDEK partisi, kendisini hem maddi, hem de politik olarak yoğun bir şekilde destekledi.

 

İkincilikteki rakibi AKEL adayı Stavros Malas ise (işin garip tarafı) deneyimli bir politikacı değil.  1967 yılında benim memleketim olan Mağusa doğumlu. 2011-12 yıllarında Hristofyas hükümetinde Sağlık bakanlığı yaptı ama parti içinde yükselerek kademe kademe bakanlığa gelmiş birisi değil. Dıştan atama bir bakan.

 

DISI ekibinin yaptığı hesaplar, Anastasiades’in birinci turda en fazla yüzde 49 oy alabileceği ve birinci turda Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği şeklindeydi. İkinci turda kazanabilmesi için de rakibinin, Malas gibi kendisinden çok daha zayıf bir politikacı olması gerekmekteydi.

 

İkinci turda politik çıkarlar nedeni ile dengelerin çok fazla değişeceği varsayımından yola çıkılarak Lillikas ikinci tura kalırsa, hem Kiliseden, hem AKEL’in bir kısmından hem de DIKO, EDEK, EKOLOG, EVROKO ve ELAM gibi siyasi partilerden destek alacağı ve büyük bir olasılıkla da yüzde 50’yi aşabileceği büyük bir olasılık olarak hesaplamalarında ortaya çıkınca kollar sıvandı.

 

Seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamaları Lillikas ile Malas’ın alacakları oyları başa baş göstermekte ve yer yer de Lillikas öne geçmekteydi. Hristofyas’ın kötü yönetiminin, ekonomiyi batırışının ve politik başarısızlığının mirasını Malas sırtında taşıdığından, ikinci turda kalması şüphe götürmeye başlayınca DİSİ taktisyenleri bu durumu düzeltmek ve Malas’ın ikinci tura kalmasını garantilemek için düğmeye bastı.

 

Zaten Anastasiades yüzde 49’lara varan bir oya sahipti ve birinci turu da kaybetmesi olanaksızdı. Çözüm olarak Anastasiades’in oylarının yüzde 4 gibi bir kısmını AKEL adayı Malas’a kaydırmak ve Malas’ın kazanmasını garantiye almak gerekmekteydi.

 

Anastasiades’in 1981’den beri kesintisiz olarak her seçimi kazandığı Limasol bölgesinde oyların Malas’a kaydırılması için ne gerekiyorsa yapıldı ve Anastasiades Limasol’da olağandan daha düşük oy alırken Malas’ın oyları yükseldi. Malas, rakibi Lillikas’a genelde yüzde 2 oy farkı yaparak ikinci tura kaldı.

 

Bu hafta ikinci turda ne mi olacak? Bana göre Anastasiades bu güne değin Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınabilmiş en yüksek oy yüzdeliğini alarak Kıbrıslı Rumların 7. Cumhurbaşkanı seçilecek.

 

Seçilmeye seçilecek ama işi çok zor olacak. Ekonomik ve politik zorluklar kendisini bekliyor.

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

20 Şubat 2013

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 55
  Rum Seçimlerinden Ders Aldım için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar