Rumlar Vatandaşlık Satıyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Eylül 2012 Saat : 11:21


 
Cyprus Greek Administration Selling Citizenship by Ata ATUN

Rumlar Vatandaşlık Satıyor by Ata ATUN

İyi bir araştırma yaptıktan ve Rumca gazeteleri baştan sona taradıktan sonra 2 Mart 2006 tarihinde Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından dağıtılan vatandaşlıkları konu alan bir yazı yazmıştım. Yazımın başlığı  “Güney Kıbrıs’taki Rum Yerleşikler”di.

 

Sıkı bir çalışma yaparak, son 42 sene içerisinde, yani hem 1963-1974 ve hem de 1974-2006 yılları arasında Güney Kıbrıs’a kaç tane, kökeni Kıbrıslı Rum olamayan kişinin yerleştiğini çok yaklaşık sayılarla tespit etmiştim.

 

2006 yılındaki araştırmamda şu bulgulara ulaştım;

a) Pontus Rumları : 60,000 -70,000

b) Eski SSCB vatandaşları : 30,000

c) Lübnan’dan kaçan Hristiyanlar : 15,000 -20,000

d) Yunanistan’dan göç edenler : 100,000

e) İltica eden Kürtler : 2,500-3,000

f) İltica eden 3’üncü ülke vatandaşları : 9,500

1974 Mutlu Barış Harekatından sonra Anavatan Türkiye’den gelip topraklarımıza yerleşerek vatandaşımız olan, kız alıp kız veren, Kıbrıslı Türklerle hısımlıklarını pekiştiren kardeşlerimize ve de vatandaşlarımıza Rumlar “yerleşik” demekte. Bizim ülkemizdeki Grekofil’ler de aynı tanımı kullanıp, aradan neredeyse 3 kuşak geçmesine rağmen, KKTC’de doğup büyüyüp, evlenip çoluk çocuk sahibi olanları dahi hala daha “Kıbrıslı Türk” olarak kabul etmemekte.

 Rumlar Türkiye’den gelenleri bir türlü vatandaşlarımız olarak kabul etmiyorlar veya etmek istemiyorlar. Eğer bu kardeşlerimiz Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetine kayıtlı kişiler olsalardı, Kıbrıslı Rumlara göre isimleri veya tanımları “vatandaş” olacaktı ancak KKTC’ye kayıtlı KKTC vatandaşı oldukları için vatandaş değiller ve adları da “yerleşik”.

 

2006 yılında Rum seçmenler arasında yaptığım araştırmada,  Yerel seçimlerdeki seçmen listesine ilave olarak tamı tamına 30 bin kişi daha seçmen listesine yeni kayıt yaptırmış olduğunu ve seçmen sayısının da 470 binden 500 bine çıkmış olduğunu bulmuştum.

O dönemdeki 500 bin seçmen içinde 160 bini, yani yüzde 32’si “Rum yerleşik” idi. Güney Kıbrıs’taki Rum nüfusun üçte biri.

 

Şimdi Rum Yönetimi, vatandaşlık işinin suyunu çıkardı ve ekonomi kötüye gittikçe, vatandaşlıkları satmaya başladı.

 

Listenin başında daha evvel Ruslar vardı, şimdi liste başı Suriyeliler oldu. Rami Makluf dahil olmak üzere Beşşar Esad’ın akrabaları tümden bir gecede vatandaş yapıldı. Aralarında vatandaşlık almak için gerekli koşulları taşımayanlar da var ama AB üyesi olmalarına rağmen uyduruk ve batak bir devlet olduklarından AB’ye uyumlaştırdıklarını iddia ettikleri yasaları takmıyorlar.  

 

Şubat 2013 tarihinde Rum tarafında yapılacak vatandaşlık seçimlerinde aday olmaya ilgi gösteren bir Rus işadamına da “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verildi.

Artık mevcut yasalara uymaya da gerek duymuyorlar. Yasada, Güney Kıbrıs’ta 7 yıl ikamet eden bir kişinin -ister çalışma izni ve mührü olsun ister olmasın- vatandaş olabileceği amir hükümken, Rum Yönetimi bol tarafından 2 veya 3 yıl ikamet etmiş kişileri vatandaş yapmaya başladı.

Güney Kıbrıs’ta iş kuran iş insanlarına ise ailecek veriliyor vatandaşlıklar bir gecede. Vatandaşlık verilen iş adamları listesinde ünlü iş adamları da bulunmakta. Ünlü Rus iş adamı Alexander Abramov’da var listede, üstelik maaile, yani tüm aile fertleri ile birlikte…

Rumlar, bol keseden Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşlığını golifa gibi dağıtırken, bizim ülkemizdeki Grekofiller ve Grekogil gazeteler de, Bakanlar kurulumuz tarafından vatandaş yapılan 5-10 kişiyi sanki de suç işlemişler gibi afişe etmeye çalışmakta. 

Bu Grekofil kişiler ve gazeteler niye son 42 yılda Rumların 300 binden fazla Rum olmayan kişiyi vatandaş yaptıklarını yazmazlar veya da dile getirmezler hiç anlamış değilim.   

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com 

21 Eylül 2012

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 326
  Rumlar Vatandaşlık Satıyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar