Serdar Denktaş: Kıbrıs Türk’ü dünyadaki haklı yerini alacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 22 Ocak 2005 Saat : 2:01


 

Demokrat Parti, 2002 Aralığında yapılan olağan kongrede, demokratik seçimlerle Başkanını değiştirince kendisi de değişti. Parti yeni bir ruh kazandı ve o günden sonra Kıbrıs Türklerinin siyasetinde önemli roller oynamaya başladı.

Başkan değişince, parti üst kademesindeki kişilerde değişti. Genç ve dinamik başkanın göreve getirdiği yeni üst düzey kadro, kendisi ile tam bir uyum içinde çalışmaya, fikir ve eylem üretmeye başladı. Demokrat Parti değişimden sonra hep “Gerçeklere dayalı” bir politika izledi ve Halka her zaman ve her koşulda duymak istediklerini değil “Doğruları” söyledi.

Bu değişim ilk meyvesini 23 Nisanda, “İnanılması çok güç olan”  kapıların açılması kararı ile verdi. Demokrat Partinin yeni Başkanı Serdar Denktaş’ın bıkmadan ve usanmadan yaptığı girişimler sonucu 29 yıldır kapalı olan kapılar açıldı. İnanılmaz bir karar olan kapıların açılmasının şokunun ardından, toplumdaki klişeleşmiş kavramlar da değişmeye başladı.

Biz Rumları tanıdık Rumlarda bizi. Sefil bir hayat sürdüğümüzü, Türk askerinin baskısı altında yaşadığımızı ve kuzeyde insan haklarının olmadığını sanan Rumlar, kuzeye geçince büyük bir  şok yaşadılar. Kuzey hiçte onların hayallerindeki gibi değildi.  Orada KKTC adlı bir devletin varlığını gördüler. İnsanlar sefil değildi ve asker baskısı yoktu. İnsan özgürlüğü alabildiğince genişti. Bu gerçekleri aradan birkaç hafta geçince dile getirmeye başladılar. Birçoğu “ne kadar çok okumuş insanınız var” diyerek hayret ve hayranlıklarını gizlemek gereğini bile duymadılar.

Şimdi aynı kişi, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Gelecek dönemde Kıbrıs konusunda bir yol ayrımına gidileceğini” söyleyerek yeni bir politik hedef göstermiş ve yeni bir vizyon çizmiştir.

Savına açıklık getirmek için “Seçimlerin ardından başlayacak yeni müzakere sürecinde ya eşit koşullarda Rumlarla yeni bir ortaklık kurulacağını ya da Rumların tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşılamaması halinde Kıbrıs Türklerinin kendi devletleri aracılığıyla dünyada hak ettiği yeri alacağını” belirtmektedir.

Demokrat Parti hep gerçeklere dayalı bir siyaset izlemekte ve siyasi stratejisini Türkiye ile de tam bir uyum içinde sürdürmektedir. Bu uyum  ve işbirliği çerçevesinde Kıbrıs Türk halkını belirsizlik ortamından kurtaracak ve  geleceğini net bir şekilde görmesine olanak sağlayacak bir sonuca ulaşılabilmesi için üzerine düşeni yapmak gayreti ve mücadelesi içindedir.

Serdar Denktaş, Kıbrıs konusunun bu son aşamasında “Belirsizliğin daha fazla devam etmesine izin vermemek” düşüncesindedir. Kıbrıs’ta birleşik bir devlet kurmak çabalarının son aşamaya geldiğini inanmakta ve yapılacak girişimleri “kritik ve son bir denemenin yapıldığı bir süreç” olarak algılamaktadır. Bu yeni dönem içindeki gelişmeleri gerçekçi bir yaklaşımla değerlendirmek ve “Kıbrıs Türk halkı ile birlikte hareket etmek” kararındadır.

Rumları masaya oturtmak ve Kıbrıs Türkü ile uzlaşma noktasına getirmek için Kıbrıs Türküne uygulanan izolasyonların kaldırılmasının ve doğrudan ticaretin başlamasının büyük etkisi olacağına inanan Serdar Denktaş ve DP, Kıbrıs Türk halkının, dünyada hak ettiği yeri alması için büyük bir çalışma içine girmiş, yeni ve gerçekçi bir hedef saptamıştır.

Bu hedefin bize saygın bir kimlik kazandıracağı kesin…. Ya Birleşik Kıbrıs ya da İki ayrı Devlet

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 52
  Serdar Denktaş: Kıbrıs Türk’ü dünyadaki haklı yerini alacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar