Talat, Papadopulos’un başını belaya sokacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 22 Nisan 2005 Saat : 3:11


 

Kıbrıs konusunda taraf olan veya kendisini taraf hisseden herkes 17 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Kıbrıs’ta yeni bir dönemin açıldığını söylüyor.

Seçimlerden sonra verilen beyanlara veya yapılan açıklamalara bakarsak;

 • BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Türk liderliğinin seçilmiş olmasından ötürü memnuniyet duyduğunu ve Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulunması için yenilenmiş taahhüt göstergesini memnuniyetle karşıladığını” ifade ederek “iyi niyet görevi çerçevesi içerisinde, adada devam etmekte olan barış çabalarında kendisi ile (Talat) yapıcı bir işbirliği içerisinde çalışacağını” belirtti.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Erelay, ABD adına yaptığı açıklamada, KKTC’deki seçimleri “demokratik, özgür ve adil” olarak nitelendirdi ve Talat’ın seçilmiş olmasını da “Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusundaki taahhüdünün onaylanması” olarak değerlendirdiklerini belirtti.
 • AB’den ve Avrupa Konseyi, Talat’ın seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve müzakerelerin bir an önce başlaması çağrısında bulundu.
 • AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk ise Talat’ı kutlayarak “Avrupa’da her lider Papadopulos gibi davranırsa , AB çöker. Çünkü çözümsüzlükle hiç bir yere varılamaz. Hiç kimse her zaman her istediğini elde edemez. Papadopulos artık negatif davranmaya ve çözümsüzlük üretmeye bir son vermeli” açıklamasında bulundu.

Rum tarafında bakarsak AKEL Genelk Sekreteri Hristofyas, DISY Başkanı Anastasiadis, DIKO Başkan Vekili Nikos Kleanthus, EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Vasiliu’nun partisi olan EDİ ve diğer Rum politikacılar Talat’ın seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve Kıbrıs’ta çözüm ve barış için Talat’la işbirliği yapacaklarını belirttiler.

Tüm açıklamaların ve kutlamaların nedeni Talat’ın Kıbrıs konusuna daha değişik bakması ve Kıbrıs’ta çözüm ve barış’a daha yapıcı yaklaşması. Avrupa Parlamentosunda Talat ile çalışmak isteyen ve kendisini destekleyen büyük bir çoğunluk var.

Buna karşın Papadopulos’un Kıbrıs konusu ile ilgili tüm tavır ve düşünceleri referandumdan sonra geçen süre içinde iyice su yüzüne çıktı. Kıbrıs konusu ile ilgili herkes artık oyun bozan tarafın Rumlar ve Papadopulos olduğunu çok iyi anladı.

Papadopulos’un Annan’a istediği değişiklikleri yazılı vermemesi, AB’de Mali yardım Tüzüğüne ve Doğrudan Ticaret Tüzüğüne felik koyarak  uygulanamaz hale getirmesi, Kıbrıs sorununa çözüm ve barış için gerekli olan müzakereleri başlatmamak ve Annan’ın her hangi bir davet girişimi yapmasına mani olmak için elden gelen her şeyi yapması, BM’de ve AB’de büyük bir hayal kırıklığı ve Rumlara karşı olumsuz bir hava yarattı.

Rumların yıllardır başarı ile uyguladıkları “Türkleri suçlama” stratejileri ve yarattıkları “Biz barış istiyoruz, barışı istemeyen Türklerdir” imajı ise yıkıldı gitti artık.

Papadopulos, Kıbrıs konusunda zaten yavaş yavaş köşeye sıkışmıştı, şimdi Talat’ın seçilmesi ile başı daha da çok siyasi belalara girecek…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 39
  Talat, Papadopulos’un başını belaya sokacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar