Türkiye’li göçmenlerle evlilik yapan Kıbrıs’lıların çocuklarına şimdilik KIBRIS vatandaşlığı YOK.

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 17 Ekim 2004 Saat : 9:54


 

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ve dolayısı ile AB vatandaşlığı için baş vuru yapan 1,000’e yakın Kıbrıs’lı Türk ile Türkiye’den gelen göçmenler arasından gerçekleşen evliliklerden doğan çocukların işlemleri,  son üç aydan beridir dondurulmuş ve halen daha da beklemede tutulmaktadır.

Neden olarak da, Rum Milletvekillerinin bu konuya itirazları gösterilmektedir. Temsilciler Meclisi Milletvekilleri,  (ki  bunların yanında bizlere de ait olan ve 1963’den beridir boş tutulan sandalyeler de bulunmaktadır) annesi veya babasından bir tanesinin 1974 sonrası anavatan Türkiye’den göçmen olarak gelmiş kişilerden (Rumlar bu kişileri Yerleşik olarak tanımlamaktadır) olan ve bu tür karma evliliklerden doğan çocuklara, Kıbrıs’lı ebeveynleri nedeni ile vatandaşlık verildiği takdirde, göçmen gelen ebeveynlerine de  Kıbrıs (Rum) ve AB vatandaşlığı kapısını açılacağı  nedeni ile  itiraz etmişler ve Rum Hükümeti de bu tür vatandaşlık işlemlerini (şimdilik) dondurmuştur.

Dondurma işlemi yapılmadan evvel, anne veya babasından bir tanesi Kıbrıs’lı olan 720 çocuğa, halen yürürlükte olan “Kıbrıs’ta doğan her çocuk, anne veya babasının vatandaşlığını alabilir” yasasına göre Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş fakat 3 ay evvel yapılan siyasi partiler arası bir açık tartışmada, siyasi partilerin temsilcilerinin çoğunluğunun, bu uygulamaya, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşı yapılmış çocukları nedeni ile Türkiye’den gelen göçmenlerin de yasal statü kazanabilecekleri nedeni ile itiraz etmişlerdir.

Hükümet sözcüsü olan İç işleri Bakanı Andreas Christou, aldıklarını bu dondurma kararının yasal olduğunu iddia etmiş ve kuzeydeki hava ve deniz limanlarının Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti tarafından kontrol edilmediğini ve kuzey topraklarının, yabancı bir ülkenin işgali altında olmasından dolayı, söz konusu karma evliliklerden doğan çocukların vatandaşlıklarını dondurma kararlarının yasallığının, hukuk çerçevesi içinde dahi tartışılamayacağını öne sürerek Rum Hükümetinin bu kararının “Yasal” haklılığını öne sürmüştür.

Burada, sorunun Türk olup olmamak değil, adaya yasal olmayan limanlar giriş olduğunu iddia ettiğinden, kendilerinin benzeri şekilde verdikleri yaklaşık 200,000 vatandaşlığında yasal olduğunu ima ederek bizim bu vatandaşlık dondurma kararına karşı olası AİHM itirazlarımızın da önüne şimdiden yasal bir set koymak çabasına içine girmiştir.

Buna karşın, Kıbrıs vatandaşı Türklerin yüksek öğrenimlerini yurt dışında ve büyük bir olasılıkla da Türkiye’de yaparlarken tanıştıkları ve evlendikleri eşlerini ile bu evliliklerinden doğan çocuklarını, kesinlikle  Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşı kabul ettiklerini de vurgulamış ve bu gibi konularda hiçbir tereddütleri olmadıklarını, sadece ve de özellikle “Yerleşik” olarak tanımladıkları 1974 sonrası adaya göçmen gelen kişilerle sorunları olduğunu belirtmiştir.

Hükümetin, aldığı bu vatandaşlıkları dondurma kararını kaldırıldığı vakit, vatandaşlık vermeye devam edeceklerini ve başvuruları tek tek ele alarak değerlendireceklerini belirtmiştir.

Tabi buradaki püf noktası, dondurma kararının kaldırılacağı ve karma evliliklerden doğan çocukların vatandaşlık başvurularının tek tek ele alınacağı zamanın, toprak konusunun görüşülüp, Rumlar ve Türkler tarafından gönül hoşluğu ile kabul edilmesinden sonra olduğudur.

Karma evliliklerden doğan bu çocuklarımızın bir gün Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edildiklerini görmeleri bu durumda ve bu programa göre mümkün olmayacaktır gibi geliyor bana. Belki torunları görebilir…..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 1.713
  Türkiye’li göçmenlerle evlilik yapan Kıbrıs’lıların çocuklarına şimdilik KIBRIS vatandaşlığı YOK. için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar