Türklerin Siyasi Eşitliği Rumlara batmaya başladı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Mart 2005 Saat : 2:48


 

Derin Kulaktan gelen bilgiler, Kıbrıs sorununun perde gerisinde, çözümden sonra Kıbrıslı Rumlarla Türklerin siyaseten eşit hale gelecek olmaları, Rumlara fena halde batan bir diken haline gelmiş olduğunu gösteriyor. Türklerle siyasi eşitlik Rumların uykularını kaçırıyormuş.

Bu nedenle de Papadopulos, Kıbrıs sorununu çözümlemeyi hedefleyen görüşmelerin başlatılmasını, hep ileri ve belirsiz bir tarihe ertelemek için büyük bir çaba gösteriyor.

Kıbrıs sorununun perde gerisinde Rum tarafı ile arabulucular arasında sıkı bir pazarlık yapılıyor.

Görünen o ki, daha şimdiye kadar taraflardan hiç biri henüz kartlarını açıkça masaya koymuş değil. Tam bir satranç oyunu gibi sessiz ve derinden gidiyor perde arkası faaliyetler.

Açığa çıkan kesin taktiklerden bir tanesi, görüşmelerde Kıbrıs Rum Hükümetinin en büyük hedefinin, Annan planının yeni versiyonunda, kurulacak “Birleşik Kıbrıs Devleti”nde  Kıbrıslı Türklerin Federal Hükümetin alacağı kararları engellemesindeki olanaklarını zayıflatmak ve asgariye indirmek. Bunun için her tür tedbiri almayı ve çok yönlü girişimleri başlatmayı hedefliyorlar.

Rumlara göre Plandaki siyasi eşitlik, ortak devletin ve kurumların çalışmasında engellere neden olabilecek ve bunu gerekçe olarak göstererek Türklerin eşitlik haklarını törpülemek istiyorlar.

Arabulucular, ABD, BM ve İngiltere’nin, Kıbrıs Rum Hükümetinden,  Kıbrıs Türklerini “Evet”ten uzaklaştırmayacak ama kendilerinin de “Evet” diyecekleri  müzakere edilebilir öneriler sunmasını beklediklerini ve buna ilaveten yeni planın görüşülmesinde BM’nin hakemliğinin ve bunaltıcı takvimlerin olmayacağı yönündeki güvencelerini de ilettiler.

Söz konusu arabulucuların Kıbrıs Rum Hükümetine ilettikleri mesajın içinde özellikle de “Siyasi eşitlik konusunun kırmızı çizgi olduğunu ve bu nedenle görüşülemeyeceği” de var. İşte mesajın bu bölümü Rumları bayağı tedirgin ediyor.

Yani açıkçası Rumlar bize “Ortak” olarak değil, “Azınlık” gözü ile bakıyorlar ve BM, ABD, AB, İngiltere ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere herkesin, görüşmeleri yeniden başlatarak kurulmasını istedikleri “Birleşik Kıbrıs Devleti”nde  bize layık gördükleri de sadece “Azınlık Hakları”.

Rumların hedefleri ve istekleri yavaş yavaş belirginleşiyor.

1-    Türk Askeri adadan gitsin.

2-    Türkiyeli göçmenlerin tümü geri dönsün.

3-    Türkiye’nin aktif garantörlüğü olmasın.

4-    Kıbrıs’lı Türkler eşit haklara değil azınlık haklarına sahip olsun

Evet, istenen ve hedeflenen bunlar. Başımızı iki elimizin arasına alıp iyice, hem de çok iyice düşünmemiz gerekiyor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Ata Atun – NTV’de Barış Harekatı Anlatımı
 • TV NET –
 • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Okunma 40
  Türklerin Siyasi Eşitliği Rumlara batmaya başladı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar