Vakıflar ne olacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 31 Mayıs 2009 Saat : 12:12


 

Geçmiş dönemde Vakıflar İdaresinin ehil olmayan ellerde yara aldığı apaçık ortada.


Vakıflar için çalışacaklarına, Vakıfları yandaşları için çalıştırdılar.


Dörtyüz yıldan fazla bir zamandır Osmanlı Vakıf malı olan topraklarımıza sahip çıkacaklarına, sadece şov yaptılar.


Ücretsiz yapılacakken, söylentilere göre 800,000 TL’ye Osmanlıca yazılmış evrakların çevirisini yaptırıp yurt dışında “400 yıllık tarihimiz sergileniyor” diyerekten manşetlik gösteriler yaptılar ama bana istediğim hiçbir evrakı da vermediler.


Bırakın vermeyi, Vakıflar İdaresinin kapısından bile içeri sokmadılar.


Üstüne üstlük Kıbrıs’ın Tarihine, Edebiyatına ve Kültürüne hizmet eden, kurulduğu 2001 yılından günümüze 36 kaynak kitap yayınlamış olan SAMTAY Vakfımızı kapatmamız için bize yazı bile gönderdiler, utanmadan.
 
14 Mart 2007 tarihinde dönemin Vakıflar Müdiresine bir yazı göndermişim ve yazımda da özetle, AİHM’de Türkiye aleyhine dava açan Bayan M. X. Aresti’nin Maraş’ta sahibi olduğunu iddia ettiği mülkün gerçekte “Sadr-ı Esbak Abdullah Paşa İbn Hasan Paşa Evkafı (Ref No. V.G.M.A. 1057)”  malı olduğunu, sahtecilikle elde edildiğini ve Mağusa Kaza Mahkemesinin Dava No. 271/2000 ile bunun gerçek olduğunu bir “Tespit Kararı” ile saptadığını, yapılacak işin KKTC devletini dava ederek bu mülkün kaydının ilgili Vakıf adına yapılması gerektiğini önermiştim.


Bırakın Rumlar tarafından hile ve düzenbazlıkla gasp edilmiş Vakıf mallarımızı  geri almak için girişimlerde bulunmayı, yazıma yanıt bile vermeyip anayasal suç işlediler.


Tabii ki bunun hesabını bir gün soracağım.


Arkalarında artık dayıları yok. Efelenme bitti.


Bir okuyucumdan da gelen başka bir uyarı daha var ki, üzülmemek, yağmayı görmemek elden değil. İçeriği de, Vakıf Mallarımızın yandaşlara nasıl peşkeş çekildiğine dair.


Gönderilen uyarı metni, 18 Kasım 2007 tarihinde Vakıflar Yönetiminin kontrolündeki bir kilisenin 5 YTL’ye özel kişilere kiralanması ile ilgili.


Okurumun gönderdiği yazıyı, yerel bir gazetemiz, 18 Kasım 2007 tarihinde yayınlamış.


Yazı aynen aşağıdaki gibi.


Geçtiğimiz gün şahit olduğumuz bir olay “pes artık” dedirtti. Girne’nin tarihi dokusu yüzünden adadaki yabancıların en çok tercih ettiği yerlerden olan Edremit köyü (Karmi) inanılmaz bir olaya sahne oldu. Edremit’te bulunan bir kilise Vakıflar İdaresince kiraya verildi. Kiralayan şahısların kilisenin içine seramik fırını ve sanayi tüpleri koymaları ise barağı taşıran son damla oldu. Kiliseyi yıllığı 5 YTL’den kiralamışlar. Biz tamir ettik diyorlar. Öyle bir şey yok. UNESCO tamir etti, onarttı. Ayrıca kilisenin bahçesinde köyün umumi tuvaletleri vardı.


Oranın kapısına da kilit vurdular. Yani orayı tamamen sahiplendiler bu insanlar. O sanayi tüpleri de ayrı bir sorun. Altı tüp var. Onların biri patlasa köy havaya uçar.”


Vakıflar İdaremiz Edremit köyündeki bu Kiliseyi yıllığı 5 TL’ye kiraya vermiş. Büyük bir olasılıkla da kiliseyi caba kiraladıkları kişi de bir yandaşları. Her zaman olduğu, her alım veya ihalede yaptıkları gibi.


Aksi takdirde, bana yaptıkları gibi, bırakın istenilen evrakların fotokopisini vermeyi veya bir Vakıf malını kiralamayı, Vakıflar İdaresinin kapısından bile içeri sokmazlardı bu kişileri eğer yandaşları olmasalardı.


Eroğlu hükümetinin bu konularda çok hassas olduğunu biliyorum.


Taşlar yerine oturunca, eminim araştırması ve soruşturması başlatılacak, bu usulsüzlüklerin ve varsa da suçun hesabı sorulacaktır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Ata Atun – NTV’de Barış Harekatı Anlatımı
 • TV NET –
 • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Okunma 42
  Vakıflar ne olacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar