Yeşilhat’ta Kontrol AB uzmanlarınca yapılacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Ocak 2005 Saat : 2:10


 

Yeşilhat üzerindeki kontrol, yavaş yavaş Rumların hegemonyasından çıkıp AB denetimi altına giriyor.

AB Komisyonu, Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn’i, Kıbrıs’ı ayıran Yeşilhat’tan geçen bitki ve hayvan ürünlerinin sağlık kontrollerini yürütecek, on kişilik bir heyet kurmakla görevlendirdi.
Bu bence çok önemli bir gelişme.

Hatırlarsanız 1 Kasım günü sürücüsü 39 yaşında bir bayan olan ve yanında biri 60 yaşında diğeri 62 yaşında iki akrabası ile birlikte Pile’den Larnaka’ya gitmekte olan Rum plakalı bir arabayı durdurarak arayan Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Polisi, arabanın içinde Türk tarafından satın alınmış 7.5 kilo salyangoz bulunca arabaya el koymuş ve içindeki salyangozlara da el koyarak sürücü ile yanındaki iki bayana da dava okumuştu.

Yazımın sonunda “İşin gırgır yanı bir tarafa, şimdi siz bu salyangozları hayalinizde canlandırın. Kıbrıs’ın eşsiz doğasında yetişen bu salyangozlar, yağmur yağdığı vakit veya sabah çiği çok yoğun olarak çiçeklerin, bitkilerin ve toprağın üzerinde düştüğü vakit ortalara çıkmakta ve kendilerine göre tam da yaşanılacak bir gün olan bu yoğun nemli ortamın tadını çıkarmak için etrafta dolaşmaya başlamaktadırlar.

Bu dolaşma anında eğer kendileri, ne bir Türk’ün ve nede bir Rum’un, kısacası hiçbir kimsenin yardımı olmadan yeşil hattı geçerlerse ve kuzey topraklarından yola çıkıp güney topraklarına girerlerse sorun yok. Bu arada  yollarına devam ederlerken bir Rum çoban veya köylü tarafından yakalanıp sakkullinin içine atılırlarsa, KKTC vatandaşı olmalarına bakılmaksızın onlara dava okunmaz ve polis istasyonunda alıkonulmazlar.

Amaaa…!  Eğer doğanın bu güzel ve cennet gününde, adanın kuzey taraflarında bir Türk tarafından yakalanıp bir sakkulli içinde, adanın kuzey veya güney tarafında bir Rum’a verilirlerse, işte o zaman suç işlemiş olmaktalar ve derhal imha edilmeleri gerekmektedir.” demiştim.

Şimdi artık bu sahne değişiyor. Yeşilhat’ta kontrolü yapacak olanlar AB üyesi ülkelerden gelecek uzmanlar. Bu uzmanlar AB müktesebatının botanik patolojisi bölümünde iyi bir bilgiye sahip olacaklar. Yeterli iletişim deneyimleri, çok iyi İngilizce dil bilgileri ve özellikle narenciye meyveleri ve patates üzerinde botanik patolojisi bilgileri bulunacak. En önemlisi de Kıbrıs’lı Türklere karşı ön yargılı olmayacaklar ve Kuzey Kıbrıs’tan AB üyesi olan Rum tarafına geçen ürünlerin üzerinde bitki patolojisi kontrolünü Rumlar yerine bu uzmanlar yapacak.

AB Komisyonunun Genişleme Direktörlüğü, komitenin kurulmasında sıkı bir işbirliği içerisinde bulunduğu Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Direktörlüğü ile birlikte çalışacak ve söz konusu uzman komitenin tüm masrafları, adanın kuzeyi (KKTC) için tahsis edilmesi onaylanan fonlardan karşılanacak.

Hem AB fiilen adaya el atıyor, hem de fonlar onayladı demektir…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 60
  Yeşilhat’ta Kontrol AB uzmanlarınca yapılacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar