Mali Yardım tüzüğünü bileniniz var mı?

Mali Yardım tüzüğünü bileniniz var mı?

26 Nisan 2004 tarihli Konsey kararlarının hayata geçirilmesi ve AB’yi, Kıbrıs’lı Türklere verdikleri sözleri tutmamakla suçlanmaktan kurtaracak,  COREPER’in Avusturya’nın mührünü taşıyan Cuma günkü kararı, tüzüklerin birbirinden ayrılmasını ve  Kıbrıslı Türklere mali yardımın verilmesini öngörüyor.

 

Bugünkü Dışişleri Bakanları toplantısında da onaylanması beklenen bu karar ile Kıbrıs Türk toplumunun kendi kontrollerindeki limanlardan yapacakları Direk Ticaret konusu ile uzun zamandır sürüncemede bulunan Mali Yardım Tüzüklerine kesin bir çözüm getirilecek.

 

Bu karar ile her iki tüzük birbirinden ayrılacak ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili oylamada,  dönemin komiseri Verheuge...

27 Şubat 2006
Mali Yardım tüzüğünü bileniniz var mı? için yorumlar kapalı
Okunma 45
bosluk

Kıbrıs’ta iyiki sınırlar açıldı

Kıbrıs’ta iyiki sınırlar açıldı

23 Nisan 2003,  Kıbrıs’ta yeni bir dönemin kapılarının açıldığı gün. O gün Kıbrıs’taki iki toplum arasında yıllardır kapalı kalmış olan sınır kapılarının açılış günü.

 

O günden sonraki geçişler, 24 Nisan 2004 tarihindeki Referandum öncesi Kıbrıs’lı Rumların davranışları ve Referandum sonucu. Arkasından Kıbrıs Rum Yönetiminin, Kıbrıs’lı Türklerle ortak bir devlet kurmamak için ipe un serme gösterileri.

 

Neyse ki artık bütün gerçek, adada kimin barış ve çözüm istemediği gerçeği su yüzüne çıktı. AB’de, ABD’de, İngiltere’de ve BM Genel sekreteri Kofi Annan’da geçte olsa gerçeği gördüler.

 

Bunu son örneğini sevgili Rum adadaşlarımızın kam...

26 Şubat 2006
Kıbrıs’ta iyiki sınırlar açıldı için yorumlar kapalı
Okunma 49
bosluk

Arif M. Mutluson depremi

Arif M. Mutluson depremi

1 Ekim 2004 tarihli KÖŞE YAZI’mın başlığı “Mustafa Arif Mutluson Kıbrıs sorununun gidişatını mı değiştirecek”  idi  ve doğru çıktı.

 

Dün  Rum Yönetimi tarafından Kıbrıslı Türk Arif Mustafa aleyhine açılan ve 13 Ocak 2006’da görülmesi gerekirken 1 ay ertelenen davanın görüşülmesi bitti. Daha doğrusu görüşme olmadı ve sonu belli olan davada mutabakat sağlandı. Aksi takdirde konu AİHM’ye gidecekti ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin adı bir kere daha İnsan Hakları İhlalleri listesine girecekti.

 

Hatrılarsanız Piskobu’daki malının iadesi talebiyle Rum mahkemesine başvurarak ilk davayı kazanan Arif Mustafa aleyhine Rum Yönetimi tarafından Rum Yüksek Mahkemesi’n...

16 Şubat 2006
Arif M. Mutluson depremi için yorumlar kapalı
Okunma 96
bosluk

Rumlar AB’de yalnız kaldılar

Rumlar AB’de yalnız kaldılar

Straw kasırgası Kıbrıs Rum tarafını darmadağın etti.

 

Lefkoşa’ın Rum kesimi tam bir arenaya döndü. Rum Siyasi partiler birbirlerine girdiler. AB içinde kayıtsız şartsız Rum destekçisi devletler Kıbrıs’lı Rumların arkalarından çekilmeye  başladılar.  3 Ekim’in Don Kişot’u Avusturya bile Rumlardan desteğini geri çekti.

 

Rumların en çok güvendikleri BM Güvenlik Konseyi üyeleri olan Rusya ile Çin  bile tavır değiştirmeye başladılar.

 

Dün Kıbrıs Rum Yönetimi İngiliz Dışişleri Bakanı’nın ortaya koyduğu görüşleri çürütmek için  Kıbrıs sorunuyla ilgili söylediklerine tuta bütün istikametlere, Straw’un sözlerine yanıt teşkil eden mesajlar gönderdi.

&n...

12 Şubat 2006
Rumlar AB’de yalnız kaldılar için yorumlar kapalı
Okunma 40
bosluk

Rumları sevmeyen ölsün

Rumları sevmeyen ölsün

Bunu ben değil Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti sözcüsü Yorgos Lillikas söyledi. Tabii benimki kadar açık ve net değil politik bir dille söyledi.

 

İngiltere Dış İşleri Bakanı Jack Straw, Çarşamba günü İngiltere Avam kamarasında bir konuşma yapıp adadaki çözümsüzlüğün nedeni olarak Kıbrıs’lı Rumları açıkça gösterdi ya işi bitti artık.

Bırakın Jack Straw’ı, o olsa gene neyse, koskoca İngiltere’nin de, üstünde güneşin batmadığı İngiliz imparatorluğunun da işi bitti.

 

Kıbrıs Rum Yönetimi, “benden olmayan ölsün” felsefesi ile, kendisini desteklemeyen BM Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere’yi,  Kıbrıs sorununa ilişkin yeni bir prosedür içinde görmek ist...

11 Şubat 2006
Rumları sevmeyen ölsün için yorumlar kapalı
Okunma 36
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar