Arif M. Mutluson depremi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 16 Şubat 2006 Saat : 2:51


 

1 Ekim 2004 tarihli KÖŞE YAZI’mın başlığı “Mustafa Arif Mutluson Kıbrıs sorununun gidişatını mı değiştirecek”  idi  ve doğru çıktı.

 

Dün  Rum Yönetimi tarafından Kıbrıslı Türk Arif Mustafa aleyhine açılan ve 13 Ocak 2006’da görülmesi gerekirken 1 ay ertelenen davanın görüşülmesi bitti. Daha doğrusu görüşme olmadı ve sonu belli olan davada mutabakat sağlandı. Aksi takdirde konu AİHM’ye gidecekti ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin adı bir kere daha İnsan Hakları İhlalleri listesine girecekti.

 

Hatrılarsanız Piskobu’daki malının iadesi talebiyle Rum mahkemesine başvurarak ilk davayı kazanan Arif Mustafa aleyhine Rum Yönetimi tarafından Rum Yüksek Mahkemesi’nde dava açılmıştı ve Baş savcı tam manası ile ipe un sermek için “Arif Mustafa bizden ev istemedi ki” demişti.  Rum Hukuk Dairesi’nin iddiası, görülen ilk davadaki yargıcın Kıbrıslı Türk Malları Yasası’nı yanlış yorumladığı şeklinde idi.

 

Dün yapılan duruşmada Arif Mustafa Mutluson Rum Başsavcılığı ve Mustafa’nın evinde ikamet etmekte olan Rum ailelerin avukatının ortak kararı ile Piskopu’daki evlerini geri aldı. Zaten başka da bir çare yoktu.

 

Arif Mustafa’ya ait mallarla ilgili, bugün itibaren yürürlüğe sokulan önceki mahkeme kararı ile Arif Mustafa Mutluson 1974’ten sonra Rum İçişleri Bakanlığı bünyesindeki “Türk Mallarını İdare Birimi”nin vesayetinde bulunan ve iki Rum aileye verilen Piskopu’daki mallarını  resmen geri aldı.

 

Bu geri alış artık bir kaosun başlangıcı olacak Güney Kıbrıs’ta.

 

Sırada bekleyen onlarca ve yüzlerce Kıbrıs’lı Türk var. Malları haksızca ellerinden alınan, mallarına istimlak edilmeden istimlak adı altında el konanlar var. Larnaka Uluslararası havaalanı var. Dillirga’daki Elektrik santralı var. Hastaneler, okullar, resmi binalar var. Benzer 30 dava daha  gündemde.

 

Bu davalardan bir kısmı Güney Kıbrıs’taki Rum mahkemelerinde, bazıları da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde.  Bu davalara ilaveten de birçok Kıbrıslı Türk, güneydeki mallarının haksız tasarrufuna mani olmak için Rum ve AB avukatları ile temasa geçmiş durumda.

 

İddialara göre, mallarını geri almak için Güney Kıbrıs’a yerleşen Kıbrıslı Türkler var ve Larnaka’da taşınmaz malları milyonlarca sterlin değerinde olan 20 Kıbrıslı Türk’ün daimi olarak ikâmet ettiği söylenmekte.

Evleri Rum göçmenler tarafından kullanılan beş bin beş Türk aile var. Taşınmaz malları üzerine izinsiz olarak konut inşa edilen Türklerin sayısı ise sekiz bin ve sahipleri Türk olup da Rumların işgali altındaki mağaza, dükkan ve restoran sayısı da yaklaşık üç bin beş yüz.

 

Bu davanın sonucu Kıbrıs Rum Yönetimini derinden sarsacak. Hele Milletvekilliği seçimlerinden önce olması ise tam bir sıkıntıya yol açacak.

 

Hadi hayırlısı.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 114
  Arif M. Mutluson depremi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar