ST. DOMINIC CHURCH WAITING TO BE EXPLORED IN THE OLDTOWN OF FAMAGUSTA

ST. DOMINIC CHURCH WAITING TO BE EXPLORED IN THE OLDTOWN OF FAMAGUSTA

1) Abstract :

The names and identities of the Antique Monuments, with in the oldtown of Famagusta, Cyprus are determined according to the historical documents or to the historical records in hand or in the national archives. Most of the times, due lack of the true records or original documents or real details, wrong information or wrong names are in daily use.

With in the city walls of  Oldtown, popularly known as Oldtown of Famagusta, nearly 1300 years old and situated in the eastern cost of the island of Cyprus, the name “Ayia Photou Church” is given to two side by side antique monuments, 20 m. apart, which are now in  ruins. These two ruins are situated at the north east sector of the town and are very close to the midpoint of  Torrion del...

8 Mayıs 2006
ST. DOMINIC CHURCH WAITING TO BE EXPLORED IN THE OLDTOWN OF FAMAGUSTA için yorumlar kapalı
Okunma 178
bosluk

Karadağ, KKTC’nin kaderini değiştirecek

Karadağ, KKTC’nin kaderini değiştirecek

Karadağ’ın referandumundaki ayrılık sonucu ve BM’nin buna yaklaşımı,  Kıbrıs konusunda yeni bir pencereyi açtı ve Kıbrıs konusuna yeni bir vizyon ile alternatifi getirdi.

 

Türkiye’nin KKTC’ye uygulanan izolasyonların ve ambargoların bir daha geri gelmemesi koşulu ile kaldırılmadan, hava ve deniz limanlarını Kıbrıs Rum uçak ve gemilerine açmak niyetinde olmadığı iyice ortaya çıktı.

Türkiye’nin AB ile yürüttüğü katılım müzakerelerinin tehlikeye girmesi pahasına da olsa, siyasi açıdan bunu yapmayacağını, iktidardaki AKP hükümetinin  çok değil sadece 17 ay sonra Ekim 2007 tarihinde yapılacak Milletvekilliği seçimleri öncesinde böylesi bir kararı almayacağını artık Avrupalısı da, Asyalısı da, ...

5 Mayıs 2006
Karadağ, KKTC’nin kaderini değiştirecek için yorumlar kapalı
Okunma 92
bosluk

Kıbrıs buzdolabına girmek üzere

Kıbrıs buzdolabına girmek üzere

Günlerdir, hatta haftalardır Türkiye’nin KOB’da yer alan “Türk deniz ve hava limanlarının Kıbrıs (Rum) gemi ve uçaklarına açılması koşulu”nun 2007’ye erteleneceği, bunun için ABD’nin devrede olduğu, AB-LAK Viyana zirve toplantısında Erdoğan ile Karamanlis’in konuyu görüşüp mutabakata vardıkları söylenmekte ve yazılmakta.

 

Bu söylentilerde gerçek payı var mı?.

Evet var. Hatta az bile var.

 

Gerçekte son zamanlarda Kıbrıs Rumlarının dışında hiçbir Allah’ın kulu Ek protokolü hayata geçirmesi konusunda, Ankara’ya baskı yapmıyor. Ankara’nın 29 Temmuzda açıkladığı karşı protokole de, “Geri çekin” diye bir baskı da yok.

 

AB,  Türk yetkilileri ile yapt...

4 Mayıs 2006
Kıbrıs buzdolabına girmek üzere için yorumlar kapalı
Okunma 55
bosluk

Rumlara göre Federasyon öldü

Rumlara göre Federasyon öldü

Şimdi Rum tarafında DIKO Genel Başkanı Papadopulos’a ilaveten  bir de “Avrupa Partisi” (EVROKO) çıktı, Federasyona karşı çıkan.

 

Bakın Avrupa Partisi, (EVROKO) Başkan Vekili Nikos Kutsu neler diyor. “İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon ırk ayırımına dayanmaktadır. Demokratik ilkeleri çiğnemektedir ve çalışabilmesi imkansız olan bir devlet oluşturmaktadır.

 

Yani kısa ve öz olarak “Biz artık federasyon istemiyoruz” demektir bu sözler.

 

Peki ne istiyorlar bu sevgili ve çok kıymetli Rum adadaşlarımız. “Üniter Rum Devleti” istiyorlar. Rumların mutlak hakim oldukları, Türklerin ise azınlık haklarına sahip old...

3 Mayıs 2006
Rumlara göre Federasyon öldü için yorumlar kapalı
Okunma 52
bosluk

Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor

Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor

Daha düne kadar, Türkler kardeşimizdir, biz onlarla kucak kucağa, barış içinde yaşarız diyen Rumlar, 24 Nisan 2004 Referandumunda gerçek düşüncelerini ortaya koydular. Sonra da referandumdan günümüze kadar geçen zaman içinde de Türklerle ortak bir Federal Devlet kurmak yerine içinde sadece Rumların söz sahibi olduğu “üniter” bir devlet kurmak istediklerini açık açık söylemeye ve tezlerini de pekiştirmeye başladılar.

CTP ile yıllardır dirsek dirseğe temasta olan AKEL, her gün, günde 3 vakit Türkler kardeşimizdir, biz onlarla iç içe, kucak kucağa yaşarız diyen AKEL, 22 Nisan Cuma günü Referandumda “Evet” diyeceğini ima etmiş ve sonra da Cumartesi günü ne olmuşsa olmuş ertesi gün “Hayır” oylarını kulla...

2 Mayıs 2006
Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor için yorumlar kapalı
Okunma 45
bosluk
  • Sayfa 1 ile 2
  • 1
  • 2
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar