Rumlara göre Federasyon öldü

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Mayıs 2006 Saat : 5:54


 

Şimdi Rum tarafında DIKO Genel Başkanı Papadopulos’a ilaveten  bir de “Avrupa Partisi” (EVROKO) çıktı, Federasyona karşı çıkan.

 

Bakın Avrupa Partisi, (EVROKO) Başkan Vekili Nikos Kutsu neler diyor. “İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon ırk ayırımına dayanmaktadır. Demokratik ilkeleri çiğnemektedir ve çalışabilmesi imkansız olan bir devlet oluşturmaktadır.

 

Yani kısa ve öz olarak “Biz artık federasyon istemiyoruz” demektir bu sözler.

 

Peki ne istiyorlar bu sevgili ve çok kıymetli Rum adadaşlarımız. “Üniter Rum Devleti” istiyorlar. Rumların mutlak hakim oldukları, Türklerin ise azınlık haklarına sahip oldukları bir devlet.

 

Her ne kadar Rum tarafındaki seçimler AKEL (solcu) ve DİSY (sağcı) arasında geçiyor gibi gözükse de arada çaktırmadan Papadopulos’un başkanı olduğu DIKO partisi ise oylarını ve Milletvekili sayısını yükseltiyor. Filler tepişirken karıncalar ezilir gerçeği uygulamada iken ve küçük partiler AKEL ve DISY arasında ezilirken, aynı savaş alanında bulunmayan DIKO ezilmekten kurtulup, yavru fil numarası yapıyor.

 

Son kamu oyu yoklamalarına göre yoların dağılımı; AKEL %30.9, DİSİ %29.8, DİKO %20.5, EDEK %7.1, EVROKO %5.8, Çevreciler %2.6, EDİ %2.4, EVRODİ %0.3, Özgür Vatandaşlar %0.3, diğer %0.3.

DIKO daha geçen haftaya nazaran yolarını %4 artırmış durumda. Bu haftada ben eminim DIKO oylarını %3-%5 oranında arttırıp seçimlerde %24’lere yakın oy toplayacak ve 12-15 arası Milletvekili çıkaracak.

 

Gelecek Pazar günkü seçimlerde baraj %1.79 civarında. Bu baraj EVRODİ, Özgür Vatandaşlar ve bir olasılıkla da EDİ’yi ve EKOLOG’ları politik sahneden silecek. Sahne AKEL, DISY, DIKO, EDEK ve EVROKO’ya kalacak.

Bu günkü oy oranına göre Milletvekilliği dağılımı AKEL(18), DISY(17), DIKO(14), EDEK(4), EVROKO(3) gibi gözüküyor. Arada 1 milletvekili de küçüklerden birine çıkabilir. Ama bu 1 milletvekili iktidar oluşumunu pek etkilemeyecek.

 

Bu dağılım tamamen DIKO’ya yani Papadopulos’a yarayacak. Bu seçimlerde Papadopulos’un partisi DIKO anahtar parti olacak, iktidarın ortağını belirleyecek veya seçecek parti konumuna yükselecek. DIKO’nun 13 veya 14 Milletvekiline rağmen iktidar partisi olacağı kesin.

AKEL ile DISY kedi ile köpek gibi. Asla birleşip iktidar olamazlar ve karşılarına DIKO’yu yani Papadopulos’u alamazlar. İllaki DIKO iktidar yapılaşmasının içinde olacak.

 

Artık federasyonu istemeyen ve “Üniter Rum Devleti” peşinde koşan Papadopulos, büyük bir olasılıkla koalisyonu gene AKEL ile kurup, “Bu plan yeniden müzakerelere zemin teşkil edemez”  diyen EDEK’i ve “federasyon ırk ayırımına dayanmaktadır” diyerek Federasyonu istemeyen EVROKO’yu da koalisyonun içine alarak geniş tabanlı ve DISY’i tamamen dışlayan bir hükümet kuracaktır.

Zaten AKEL’in de “İki toplumlu, iki bölgeli  Federasyon” sözleri de artık mazide kaldı. AKEL’in yeni sloganı “Tek vatan, tek millet” olup, buna “Tek devlet”i de ekleyerek soldaki yerini, milliyetçilikle sağlamlaştırıp, kilisenin desteğini arkasına alacaktır.

 

Gelecek hafta kurulacak “Federasyon karşıtı” Rum hükümeti şimdiden Rumlara hayırlı olsun.

Bize de, nasıl kendi başımıza dünya ile entegre oluruz ve “KKTC’yi nasıl kalıcı yaparız” sorununu çözmek için girişimler yapmak kalacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 56
  Rumlara göre Federasyon öldü için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar