Rusya Akdeniz’e Yerleşmenin Peşinde (1)

Rusya Akdeniz’e Yerleşmenin Peşinde (1)

Rusya, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği  (SSCB) bağlarını kullanarak Kafkasya üzerinden Orta Doğu’ya ve Akdeniz’e inmeye hazırlanıyor artık.

 

Petrolün ve doğalgazın Doğu Akdeniz’deki varlığı bölgenin stratejik önemini bayağı arttırdı. ABD’nin ve İngiltere’nin 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken, Kıbrıs adası üzerinde “Egemen Üs” istemeleri boşuna değildi. Bölgede hidrokarbon yataklarının varlığını tespit etmişlerdi ve bu nedenle de kiralanmış toprak değil, tapusu kendilerine ait bir bölgenin var oluşunu 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının içine koydular ve “Egemen” olduğunu da BM’de tescil ettirdiler.

 

ABD destekli İng...

30 Haziran 2013
Rusya Akdeniz’e Yerleşmenin Peşinde (1) için yorumlar kapalı
Okunma 90
bosluk

Kataklizmos, Şafak Nöbeti ve Vatandaşlık

Kataklizmos, Şafak Nöbeti ve Vatandaşlık

Biz Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’ta, Rumlarla ortak hiç bir yanımız ve tarafımız yok.

Ne dilimiz benzer, ne dinimiz, ne de kültürümüz.

Tarihimiz ve tarihi değerlerimiz de farklıdır. Bizim sevinçle kutladığımız, kahramanlarını takdirle andığımız Kurtuluş Savaşımız onlar için “Küçük Asya Felaketi”dir. Biz kutlarken onlar ağlarlar.

Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu ile Rum Lider Anastasiadis’in sosyal nitelikli bir toplantı amacı ile BM tarafından 29 Mayıs gecesi olarak organize edilen akşam yemeği, Rumların bu tarihin İstanbul’un Fethinin 560’ci yıldönümü olduğu gerekçesi ile itiraz etmeleri sonucunda değiştirildi. İstanbul’un fethini biz kutlarken onlar duymak bile istememekt...

27 Haziran 2013
Kataklizmos, Şafak Nöbeti ve Vatandaşlık için yorumlar kapalı
Okunma 64
bosluk

Müzakereleri Erteleme Gayreti

Müzakereleri Erteleme Gayreti

Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis Şubat ayında seçimleri kazandıktan sonra, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile müzakereleri başlatmamak için ekonomik krizi öne sürmüş ve sosyal yemeğe katılmamak için bile ayak diretmişti, ne olur ne olmaz, yemekte masaya bir kağıt koyarlar, müzakereler endirekt başlayabilir çekincesi ile…

 

Özel temsilcisini, yani müzakerecisini de atamamıştı, BM çağrı yapar müzakerecileri masaya oturtup, bir şekilde müzakereleri başlatabilir diye.

 

İstanbul’da Taksimdeki Gezi Parkında yaşanan olaylar, bu konuda Rumların ekmeğine yağ sürdü ve iyice ayak diremeğe başladılar.

Kıbrıslı Rum Yöneticiler şimdi de aynen “oynamak istemeyen gelinin yeri dar olur” deyimin...

25 Haziran 2013
Müzakereleri Erteleme Gayreti için yorumlar kapalı
Okunma 51
bosluk

Keşke Annan Planına Evet Deseydik

Keşke Annan Planına Evet Deseydik

Yunanistan’ın Başbakanı Antonis Samaras’ın “Annan Planı’nın tekrardan diriltilmesine kesin olarak karşıyım” sözlerinin Güney Kıbrıs’ta alenen eleştirilmesi ve birçok kişinin yüksek sesle  “Samaras’tan sağduyulu olmasını beklemek yapılacak en son iştir” diyerek bu görüşe karşı çıkması, güneyde yıllardır tabu olan birçok kavramın değişmeye başladığını ortaya koymakta.

 

Bizdeki demagogların kendisini alkışladığını görmek hiçte sürpriz olmadı” diyorlar ve “Genç Papadopulos” olarak tanımlanan DIKO Lefkoşa Milletvekili Nikos Papadopulos’un  “Samaras, Kıbrıs’ın içinde veya dışında Annan ...

23 Haziran 2013
Keşke Annan Planına Evet Deseydik için yorumlar kapalı
Okunma 74
bosluk

Hükümetin Kararları Ne kadar Geçerli

Hükümetin Kararları Ne kadar Geçerli

11 Haziran Salı günü KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeni hükümeti kurmak görevini CTP Milletvekili Dr. Sibel Siber’e tevdi etmesi ve 13 Haziran Perşembe günü de Siber’in CTP-BG + DP-UB + TDP Koalisyonun üzerinde mutabakata vardığı Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanına vermesi ile KKTC siyasi hayatında geçmişte benzeri olmayan, kendine özgü koşullarla yapay olarak yaratılan bir sürecin ilk adımları atılmış oldu.

 

Cumhurbaşkanının aynı gün listeyi onaylaması ile de bu kendine özgü süreç başladı.

 

CTP-BG + DP-UB + TDP Koalisyon hükümetinin meşrulaşması ve resmen göreve başlayabilmesi için de önce hükümet programının Mecliste okunması sonra da güvenoyu alınması gerekmekte.

20 Haziran 2013
Hükümetin Kararları Ne kadar Geçerli için yorumlar kapalı
Okunma 73
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-4

Arşivler

Son Yorumlar