7’ler, 5’ler, 9’lar ve 8’ler

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 30 Mayıs 2013 Saat : 5:00


 

Adeta bir şifreye benzeyen bu başlık, 1975 yılında kuruluşundan günümüze geçen 38 yıl içindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) bünyesinde dikkate değer milletvekili isyanlarını vurgulamakta. Ben bu başkaldırı hareketlerinin ortasında hiç yer almasam da siyasetin içinde olmam nedeni ile canlı olarak gelişmelere şahit oldum.

 

UBP içindeki ve de aynı zamanda KTFD Meclisi içindeki ilk başkaldırı hareketi,  20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Mutlu Barış Harekatından sonra Kıbrıslı Türklerin 13 Şubat 1975 günü kurdukları Kıbrıs Türk Federe Devletinin ilk Yasama Meclisinde yaşanmıştı.

 

20 Haziran 1976 günü yapılan seçimlerde, Ulusal Birlik partisi büyük bir zaferle çıkmış ve o dönemde 40 milletvekilinden oluşan KTFD Meclisinde 30 sandalye sahibi olarak, Anayasayı bile değiştirebilecek bir çoğunlukla Lefkoşa UBP Milletvekili Nejat Konuk Başbakanlığında ilk hükümetini kurmuştu.

 

İlk birkaç yıl yoğun bir çalışma ile geçtikten sonra, ilk kabinede yer almayan rahmetli abimiz İsmet Kotak 21 Nisan 1978 tarihinde Osman Örek Başbakanlığında kurulan 2. kabinede de yer almayınca ilk isyan bayrağını açmıştı. İsmet Kotak, Nejat Konuk, Özel Tahsin, Hüseyin Curcioğlu, Erol kazım Andaç ve iki milletvekili daha UBP’den istifa etmişler ve Demokratik Halk Partisini kurmuşlardı. 1981 seçimlerine giren DHP 11 Milletvekili çıkararak, 19 Milletvekili çıkaran UBP’nin arkasından 2. parti konumuna gelmişti. 12 yıl Kıbrıs Türk Siyasi hayatında faaliyet gösteren DHP, 1990 yılında kapanmıştı.

 

UBP içindeki İkinci isyan ise 1982 yılında Başbakan Mustafa Çağatay’a karşı Dr. Derviş Eroğlu, Mustafa Karpazlı, Taşkent Atasayan, Enver Emin ve Mehmet Bayram tarafından gerçekleştirilmişti. Bu başkaldırının sonunda Mustafa Çağatay UBP Başkanlığından ayrılmış ve yapılan Genel Kurulda Dr. Derviş Eroğlu Genel Başkanlığa seçilmişti. 1983 yılında UBP genel Başkanı olan Dr. Derviş Eroğlu, 19 Temmuz 1985 tarihinde de Başbakan olarak ilk kabinesi kurmuştu.

UBP içindeki Üçüncü isyan ise 1992 yılında Başbakan Dr. Derviş Eroğlu’na karşı 9’lar Grubu tarafından gerçekleştirildi. Ulusal Birlik Partisinin tekrar gözden geçirilerek bir reform yapılması istemi ile harekete geçen Hakkı Atun, Serdar Denktaş, Taşkent Atasayan, Süha Türköz, Mustafa Adaoğlu, Nazif Borman, Erkan Emekçi, Aytaş Beşeşler, bu hareketleri nedeni ile disiplin kuruluna verilince UBP’den istifa etmişler, Demokrat Parti’yi kurmuşlar, 1993 yılında yapılan seçimlerde 15 milletvekili çıkararak UBP’den sonra 2. parti olmuşlardı.

UBP içindeki Dördüncü isyan ise 2013 yılında başını Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in çektiği Hasan Taçoy, Afet Özcafer, Türkay Tokel, İlkay Kamil, Zorlu Töre, Ejder Aslanbaba ve  Ergün Serdaroğlu’ndan oluşan ve “8’ler Hareketi” olarak adlandırılan grup tarafından gerçekleştirildi. Grup üyelerinin tümü UBP Disiplin Kuruluna verilince, 8’ler UBP’den ihraç edilmek yerine istifa etmeyi tercih ettiler.

 

Ulusal Birlik Partisi, her büyük partinin kaderinde yer alan “Doğurganlık”  vasfına sahip olup, yıllar içinde içinden sayısız siyasi parti çıkarmıştır ancak kuruluşundan bugüne değin kendisinden ayrılan milletvekillerince kurulan siyasi partilerden “Demokrat parti” haricinde hiçbiri siyasi yaşamını devam ettirememiştir.

 

Genelde anavatan Türkiye’de de büyük partinin adayı olarak seçim kazanmış milletvekilleri aldıkları oyların kendi oyları olduğunu sanıp, büyük gürültülerle partilerinden istifa ettikten sonra kurdukları siyasi partiler, birkaç seçim sonra kapanma kaderinden hiç kurtulamamışlardır.

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

31 Mayıs 2013

 

 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 108
  7’ler, 5’ler, 9’lar ve 8’ler için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar