9 tane Cumhur başkanı adayı yerine adaylar 99 tane de olabilirdi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Mart 2005 Saat : 2:45


 

Dün Seçim Kurulu (YSK), 17 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için başvuran Cumhurbaşkanlığı adaylarını geçici olarak ilan etti.

YSK’nın 42 numaralı duyurusuna göre 9 tane cumhurbaşkanı adayımız var.  Adayların isimlerini burada yazmama hiç gerek yok zaten tüm gazeteler onların isimlerini ve belkide isimleri ile birlikte hem resimlerini hem de öz geçmişlerini de yazmıştır.

İlan edilen adaylara yönelik her türlü yasal itiraz bugün saat 08.00’den 17.00’ye kadar yapılabilecek.  İtirazlar değerlendirildikten sonra 20 Mart’ta kesinleşecek adaylar 21 Mart’ta YSK tarafından son kez ve kesin olarak ilan edilecek.

Ben aslında genel bir itiraz yapmak istiyorum. Eğer itirazım YSK tarafından kabul olunmazsa, şimdiden Bakanlar Kuruluna ve Milletvekillerine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bundan sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, adaylığa başvuracak kişilere aşağıda bahsedeceğim gerekçeler ile bir baraj konmalı. Mesela %2 veya %3 gibi bir baraj ve tespit edilecek miktarda nakit deposit.

Aldığı oylar bu barajı geçen adaylar, seçimin ertesi günü yatırdıkları depositlerini derhal geri alabilmeli ama oyları barajın altında kalan gayrı ciddi ve hazineyi boşu boşuna masrafa sokmuş olan adayların, seçimin başında aday olabilmek için yatırdıkları söz konusu deposite, mesela 50,000 YTL’ye, Maliye “seçim masrafı olarak” el koymalı ve gelir olarak hazineye kaydetmeli.

Şimdi buyrun hep beraber aday listesine bakalım. Ben şahsen bu listeye baktığım zaman bırakın seçimi kazanmayı, %2 veya %3 barajını dahi  geçemeyecek 6 kişi görüyorum. Bu altı kişinin bireysel olarak %3’den fazla oy almaları olası bile değil. Bu altı kişinin aldıkları oyları alt alta yazıp toplasam bile eminim %10 dahi geçemeyecek.

Bunlardan iki tanesi, sizlerin de hatırlayacağı gibi daha evvel de bir kaç kez Cumhurbaşkanlığı seçimine girdi çıktı. Bu ikisini birbirleri ile kıyasladığımda aralarında en yüksek oyu alanın oyları 150’yi hiç geçemedi. Bu ikiliden bir tanesi,  konuştuğu yabacılara, “Cumhurbaşkanlığı adayı olduğunu ama çok az oy farkı ile kaybettiğini” söyleyecek kadar da pişkin. Ne yaparsın, dilin kemiği yok derler ya, aynen öyle.

Şimdi siz önümüze konacak 9 kişilik oy pusulasını düşünün. Bunun içindeki 6 tanesinin bırakın kazanma şansının olup olmadığını, %3 barajını geçebilecek şansları bile yok. Yani basılacak olan yaklaşık 147,000 bin oy pusulasının %66’sı boşuna basılacak. Baskısını, dağıtımını ve bunları saymak için harcanacak zamanı ve görevlendirilen personelin fazla mesai ücretini düşünün.

Bakanlar Kuruluna ve Milletvekillerine öneriyorum… Lütfen, aklına her esenin Cumhurbaşkanlığı adayı olamayacağı bir yasa yapın ve yasa ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerine önerdiğim baraj ve deposit sistemini getirin. Dalgasına aday olacak olan kişi bunun bedelini ödemeli…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 85
  9 tane Cumhur başkanı adayı yerine adaylar 99 tane de olabilirdi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar