AB düş kırıklığı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 8 Şubat 2010 Saat : 12:12


 

Eurobarometre’nin hafta başında açıklanan kamuoyu yoklama sonuçları doğru. Hiç yalanı yok.


Çok değil daha altı yıl evvel Kıbrıslı Türkler arasında tavan yapmış olan “AB’ye duyulan Güven” şimdi taban yapmış durumda.


24 Nisan 2004 Referandumu öncesinde söylenenlerin süreç içinde yalan olduklarının ortaya çıkması, verilen vaatlerin boş oldukları ve kurdurulan hayallerin havaya uçması sonrasında KKTC’de AB’ye duyulan güven artık yerle bir olmuş durumda.


Türkiye’ye duyulan güven ise tavanı da delmiş daha da yukarılara doğru giden bir grafik çizmekte. Kıbrıslı Türkler zaman içinde sadece kime kayıtsız şartsız ve gönül huzuru ile güvenebileceklerini bir kez daha anladılar.


Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliğine olan güvenleri boşuna azalmadı.


Bırakın söylenen yalanların, vaatlerin ve hayallerin sadece göz boyamak ve Kıbrıslı Türkleri aldatmak için olduğunu, yıllar içinde Avrupa Birliğinin ve kurumlarının Kıbrıslı Türklere karşı takındıkları aşağılayıcı ve düşmanca tavırlar da bu güvenin yerle bir olmasını pekiştirdi. 


Cumhurbaşkanı  Mehmet Ali Talat’ın geçen hafta yaptığı Brüksel ziyaretinde Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek’le 4 Şubat Günü saat 17:30’da gerçekleştirdiği görüşmenin perde arkası, Avrupa Birliği açısından tam bir yüz karası.


Cumhurbaşkanı Talat daha Belçika’ya gitmeden önce Rum Ana Muhalefet DİSY partisinin Avrupa Parlamentosundaki Milletvekillerinden Eleni Theoharus Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek’e bir mektup gönderir.


Bu terbiyesiz milletvekili Kıbrısta yaşayan ama Rum olmayan, daha doğrusu Kıbrıs Rumcasında “Kypriaki” diye tabir edilen ve Türkçesi “Kıbrıslı” olan tanım kapsamına girmeyen adadaşları “Kıbrıslı Türkleri” yok ve AB yetkilileri ile konuşmak hakları olmadığı farz ettiğinden, Buzek’e Talat’ı kabul ederken neler yapması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur.


Buzek ise bu mektubu ciddiye alır. Kıbrıslı Türkleri adada yok addederek Cumhurbaşkanı Talat ile görüşmesini bu mektuptaki tavsiyeler doğrultusunda programlatır ve resmi sıfatı olmayan kişilerle yapılan görüşme düzeyine indirgetir


Programa göre, söz konusu görüşme Buzek’in ofisinde değil görüşmelerin yapıldığı salonda gerçekleştirilir,  görüşmenin tamamlanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenlenmez ve olağan basın bülteni yayımlanmaz.


KKTC basınında yer alan protestolardan sonra yapılan yanlışlığın, içine düşülen hatanın ve Rumların oyununa geldiklerinin farkına varırlar.


AB’ye yakışmayan ve AB’nin kuruluş ilkelerine ters düşen bu aptalca davranış doğrultusunda “Hem KKTC’de iki ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekledikleri aday olan Talat’a, hem de Avrupa Birliği’nin saygınlığına” zarar verdiklerini anlarlar ve apar topar bir açıklama yaparlar.


AP Kabine Başkanı Maciej Popowski yaptığı açıklamada KKTC gazetelerinin olay hakkında yanlış bilgilendirildiğini, toplantının resmi web sitesinde duyurulduğunu ve görüşmelerle ilgili fotoğrafların da yayınlandığını belirtir.


Popowski’nin, AB’nin saygınlığını kurtarmak amacı ile yapmış olduğu bu açıklama tam bir “çevir de kaz yansın” örneğidir.


Tabii referandum öncesi verilen ve yıllarca tutulmayan sözlerden, bunca yalandan, taraflı mahkeme kararlarından ve bu Buzek kaynaklı son çirkin olaydan sonra artık saygınlıkları kaldıysa.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 26
  AB düş kırıklığı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar