ABD Başkanının Kıbrıs tutanağı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Kasım 2009 Saat : 12:12


 

Bu iddia Rumların uydurması ve biz Kıbrıslı Türkler ve anavatan Türkiye’miz hariç neredeyse geri kalan herkesi buna inandırmak üzereler.
Öncelikle 1963-74 yıllarını adeta yok saydılar, kitaplardan sildiler, arşivlerinden kaldırdılar ve kendi insanlarını inandırdılar. Sonra tüm dünyayı inandırmaya çalışıyorlar.

Rumlara göre 1963-74 arasında ada “Güllük Gülistanlık”dı, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar kardeş kardeş sorunsuz yaşıyorlardı ve aniden bir sabah Türkiye adaya çıkarma yapıverdi.


10 Ekim 1997 Cuma günü Amerikan gazetelerine birileri, Amerika’nın eski başkanlarından daha doğrusu John F. Kennedy’in 1963 yılında kendisine yapılan bir suikast sonucu ölmesi sonrasında seçimsiz olarak ABD’nin 36. Cumhurbaşkanı olan Lyndon Baines Johnson’un 1963-64 yıllarına ait telefon görüşmelerinin tutanaklarını sızdırdı.

Gerçekte bu telefon kayıtlarını Lyndon B. Johnson kendisi tutmuştu ve 2023 yılına kadar açıklanmaması kaydı ile de Austin kentindeki “Lyndon B. Johnson Kütüphanesi”nde kasaya koydurtmuştu.
Anlaşılan birilerinin eli kasanın içine kadar uzandı ve kayıtlar gün ışığına çıkıverdi.


Bu kayıtların özellikle 1963-1964 dönemine ait olanları adada, “Rumların Türkleri katlettiğini” açıkça ortaya koyuyor.


1963-1964 yılları arasında Kıbrıs’ta Rumların insanlık dışı davranışlarına ve    vahşice işledikleri katliamlara değinen Johnson’un bant kayıtları arasında öylesine önemli bir belge var ki, Rumların “Olaylar 1974’te başladı” iddialarını bu belge iyice çürütmekte.


Bu önemli belgeye göre Johnson daha yeni göreve başladığı ayların içinde Kıbrıs’ta, Rumların Türklere saldırıları ile adada mevcut iki halkın çatışmaya girmesi sonrasında ne yapacağına ve Türkiye ile Yunanistan’a nasıl davranması gerektiğine karar verememesi nedeni ile, ülkenin 33. Cumhurbaşkanı Harry S. Truman’ı telefonla arayıp “Rumlar Türkleri katlediyor” diyerek düşünce ve tavsiyelerini sormakta.  


Tarihe ışık tutan ve Kıbrıslı Türklerin haklılığını ortaya koyan tarihi telefon kayıt belgeleri aynen aşağıdaki gibi.


28 Ocak 1964, Salı:
Dışişleri Bakanlığı’nın “iki numaralaı adamı” George Ball, ABD Atlantik saati ile 18.30’da Başkan Johnson’a telefon eder ve küçük bir ABD askeri birliğini Kıbrıs’a göndermeyi planladığını içeren raporunu kendisine sözlü olarak sunar. Johnson askeri birlik göndermek yerine üst düzey bir yetkilinin bölgeye gitmesi direktifini verir.

Sonra da sözlerine “Bir ya da iki uçak gemisini tam teçhizatlı olarak bölgeye yollayalım. Türkiye katliamdan dolayı müdahale etmek isterse onları desteklemiyeceğimizi ve askeri veya sivil yardım vermiyeceğimizi söyleyip kendilerine gelmeleri gerektiği konusunda da uyaralım. Aynı sözleri Yunanlı’lara da söyleyelim. Adada bir anlaşmanın gerçekleşmesini sağlamalıyız. Sonra da bölgeye bir uçak gemisi yollayalım. Böylece gerekirse (askeri) harekata geçeriz. Şu bela (“Damn”-lanet-  kelimesini kullanmıştır) İngiliz’lerin bizim gereksiz  yere Kıbrıs adasına çıkmamıza neden olmalarına izin vermeyelim. Bu tür işler İngiliz’lerin alışkanlığıdır”


6 Mart 1964, Cuma:
Johnson saat 20.45’de Missouri eyaletinin Independence kentinde yaşayan eski Başkan Harry S. Truman’a telefon eder ve ölen Yunan Kralının cenazesine katılım ile ilgili konuşmadan sonra da Kıbrıs’taki katliamdan bahseder…. “Kıbrıs’ta durum çok ciddidir. Ada’da Türklerin dört misli kadar Rum bulunmaktadır. Türkiye de, Yunanistan da bizim dostlarımız. Adadaki Rumlar Türkleri katledip duruyorlar. Türkler de müdahaleden söz ediyor. Yunanlı’lara Kıbrıs adasında Türklerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini söyledik”…
33. Başkan Harry S. Truman’ın yanıtı ise kesin ve açık “Doğru bir şekilde davranmışsın”…


Sanırım bu belgeleri toplayıp Rumların ve Dünya kamuoyunun önüne koymamız gerekmektedir. 1963-1974 yılları arasında “Soykırıma uğradık” dediğimizde bize inanmıyorlar ama ABD Cumhurbaşkanı tarafından tutulan belgeler dahil, hepsi de bizim haklılığımızı ispatlıyor.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 35
  ABD Başkanının Kıbrıs tutanağı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar