ABD girişimi kapıda

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 14 Ekim 2005 Saat : 12:40


 

Kim ne derse desin, 24 Nisan 2004 Referandumu ve Rumların %75’lik “OXI” leri yanı HAYIR’ları çok şeyi değiştirmeye başladı.

ABD’nin Kıbrıs’a ve KKTC’ye bakış açılarında farklılıkar olmaya başladı.

Ercan’dan giriş yapan ABD’li iş adamları olsun, Beyaz Saray’da çalışan Senatör ve Eyalet Temsilcilerinin danışmanları, sekreterleri ve iş bitiricileri olsun,  Ercan’a direk uçuşlar konusunda yumuşama olsun, bir takım farklılıklar göze batıyor artık.

Azerbaycan hükümetinin direk uçuşlara izin vermesi bu  yumuşamadan kaynaklaniyor.  Maalesef Azerbaycan’dan KKTC’ye doğrudan uçuşların yapılması, Rumların tepkilerine yol açtı ve Rumlar her zaman yaptıkları gibi şimdi Azerieri elden geldiğince cezalandırmaya çalışıyorlrr.

Uçuşların uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunan Rumlar, konuyu AB gündemine getirdi ve Azeri hükümetine AB aracılığıyla KKTC ile ilişkileri kesmemesi durumunda AB-Azerbaycan ilişkilerini bloke edeceği mesajını gönderdi.

Hedefleri, izolasyonların kırılmasını her ne pahasına olursa olsun önlemek. Rumlar şimdi AB’nin Kafkasya’da Komşuluk Politikasına dahil olan Azerbaycan’ın programa katılmasını engellemeye çalışıyor. Azerbaycan’ın KKTC’ye doğrudan seferler başlatması durumunda Rumlar, Azerbaycan’ın AB’nin Komşuluk Politikasına katılımını veto edecekler.

Avrupa Birliği içinde işler bu şekilde giderken Atlantik ötesinde bu günlerde gene hareketlenme var.

OXİ’yi bir türlü hazmedemeyen Amerika, şimdi de KKTC Cumhurbaşkanı’nı Washington’a davet ederek yeni mesajlar vermeye hazırlanıyor.

AB’nin 3 Ekim’de müzakereleri başlatma kararı alması ve Kıbrıs Rumlarının da çirkin bir oyuna girerek, AB’yi arkalarına aldıktan sonra BM’nin insiyatifi ile başlayacak “KIBRIS BARIŞ” görüşmelerini incir ipi gibi uzatmak istemeleri ABD’yi harekete geçirdi.

Papadopulos, müzakere çerçeve belgesi içinde Türkiye’nin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanıması ve Limanlarını açması maddelerine güvenip, BM görüşmelerini uzatmak ve Türkiye’nin Kıbrıs Rumlarını tanıdıktan sonra da görüşmeleri çıkmaza sokmak niyetinde olduğundan, Amrika buna felik koymak istiyor.

Bu nedenle şimdi  atlantik ötesinden gelen haberlere göre,  ABD Dışişleri Bakanı Rice, KKTC Cumhurbaşkanı’nı Washington’a davet ederek Kıbrıs Türklerine destek mesajı vermek ve Ada’daki tarafları çözüme teşvik etmeyi planlıyor.

Zaten Papadopulos’un başka dilden anladığı yok. En büyük korkusu KKTC’den izolasyonların kaldırılması ve KKTC’nin kendi başına ayakta durup dünya devletleri ile ekonomik, sosyal, ticari, kültürel ve sportif  ilişkiler içine girmesi.

Bu nedenle Papadopulos’un mızıkçılığının farkına varan Bush yönetimi, Kuzey Kıbrıs’ın iktisadi izolasyonunun “Ada’nın bölünmesini kalıcılaştırmaya hizmet etmeyecek” önlemlerle hafifletilmesini hedefliyor ve daha evvel küçük küçük başlattığı adımlarını devam ettirmek ve büyütmek niyetinde.

Rice’ın dış temaslar ve görüşmeler programına göre belirlenecek bu davetin  2005 sonuna dek gerçekleşmesini büyük bir olasılık.

KKTC’yi resmen tanımayan ABD’nin, Talat’ı, “Kıbrıs Türklerinin seçilmiş lideri” olarak davet edecek. Bu yöntemle ABD hükümeti, tüm dünyaya ve Kıbrıs’ta da iki tarafa da mesaj vermiş olacak.

Bu davet, 2004 referandumlarında Annan Planı temelinde çözüm yanlısı tavır alan Kıbrıs Türklerinin izolasyonuna son verilmesine yönelik Amerikan adımlarının süreceğinin işareti sayılacak ve dünyanın, Kıbrıs’ın “resmi hükümeti” saydığı Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin  “Ada’nın tek temsilcisi olmadığı” hatırlatılmış olacak.

Bu davranışın asıl hedefi Kıbrıs’ta, BM Genel Sekreteri’nin aracılığında çözüme yönelik arayışın yeniden canlandırılması.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 52
  ABD girişimi kapıda için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2

  Arşivler

  Son Yorumlar