ABD İflasın Eşiğinde

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Kasım 2012 Saat : 8:08


 

Geçen yazımda size bahsettiğim Şükrü ağabey bana birkaç gün evvel İngilizce bir yazı ve bir video adresi gönderdi.

 

Yazının sahibi Hal Mason adlı, ABD’nin ünlü IBM şirketinde uzun yıllar muhasebe bölümünde üst düzeyde çalışmış bir Amerikan vatandaşı.

 

Söz konusu video http://www.youtube-nocookie.com/embed/EW5IdwltaAc?rel=0 adresinde ve Bay Hal Mason videoda geçen olayları her sayfada açık ve net olarak anlatıyor.

 

Konu Amerika Birleşik Devletleri’nin 2013 Bütçesi ve sonrası. Sonrası konusu ise ABD’nin ne vakit batacağı ile ilgili.

 

Videoda ABD Hükümetinin 2013 bütçesini gösteren sayfa ile diğer ilgili sayfalar var. Araştırmacılık şüpheciliği de beraberinde taşıdığı için videoyu arka arkaya en az on kez seyrederek ilgili sayfaların web adreslerini zor da olsa not alabildim ve tek tek tüm sayfaların doğruluğunu kontrol ettim.

 

Hem sayfa adresleri doğru, hem de içerikleri.

ABD Hükümetinin Bütçesi “  http://www.whitehouse.gov/omb/budget” sayfasında. Bu adrese gidince “Office of Management and Budget” başlıklı sayfa açılıyor.

 

Videoda bahsedilen verilerin sayfa sayfa döküm listesi de  http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/omb/budget/fy2013/assets/budget.pdf sayfasında. Buradan sayfa 205 (Table S-1, Budget Totals), sayfa 203 -Soaring Federal Debt- ve sayfa 210 Gelir-Gider tablosuna ulaşabiliyor.

 

Bir kıyaslama yapmak için ABD’yi Yunanistan ile karşılaştırıyor Bay Mason.  Yunanistan’ın Bütçe açığı 533 Milyar Dolar ve Kredi Değerlendirme kuruluşları Yunanistan’ı hem çöp sınıfına indirgemişler, hem de sınıf içi sıralamada da en alttaki konuma yerleştirmişler, yani “çöpün çöpü” mevkiini layık görmüşler Yunanistan’a.

 

Bay Mason’a göre ABD Hükümeti şu anda batmış durumda. Kurtarılması da olanaksız.

 

ABD bütçesinin 2013 yılı açığı 1.3 Trilyon Dolar. Anlayabilmek için basit bir dille 1300 Milyar dolar diyebiliriz. Yunanistan’ın açığı 533 Milyar dolardı. Bu rakam Yunanistan’ın açığının tamı tamına 2.6 katı.

 

Bütçedeki Gelir-Gider tablosuna bakarsanız;

Gelirlerin toplamının 2.469 Trilyon Dolar (2469 Milyar Dolar), Giderlerinin toplamının da 3.796 Trilyon Dolar (3796 Milyar Dolar) olduğunu görürsünüz. Bütçe açığı yukarıda bahsettiğim gibi 1.3 Trilyon Dolar.

 

İşin ilginç yanı ABD Hükümetinin “Devlet giderleri” yani Ordu, CIA, FBI ve Memur giderlerinin toplamı 1.319 Trilyon Dolar (1319 Milyar Dolar). Bu da ne demektir. Orduyu tümden lav edip, CIA, FBI gibi kuruluşların kapısına kilit vursanız ve de memurların tümünü de işten atsanız ABD hükümeti gene batmış durumda.

Bütçe açığı ABD Hükümetinin gideri ile aynı büyüklükte. Devlet lav edilince bütçe açığı sıfırlanıyor.

 

Evet, devlet lav edilip Ordu, CIA, FBI ve Memur giderleri iptal edildikten sonra bütçe açığı sıfırlanıyor ama geriye emeklilik maaşları, sosyal ödemeler, vatandaşın hastane ve ilaç ücretleri ile işsizlik ödeneği kalıyor. Bunların da toplamı 2.477 Trilyon Dolar (2477 Milyar Dolar)

 

2023 yılında ABD Hükümeti Bütçesinde öngörülen açık 26.4 Trilyon Dolar (26400 Milyar Dolar). Dünya mal üretimi değerinin yüzde 25’i.

 

Bu açığın kapatılması olanaksız. Üstelik ABD’nin yaz başında Kredi Değerlendirme kuruluşları tarafından kredi güvenilirliği AAA’dan bir aşağı indirildi.

 

Bay Mason durumu bu şekilde özetlerken sonuç olarak da, “ABD harcadığı her doları ülke dışından borç olarak alıyor. Geri ödemesi olanaksız. ABD Devleti ise resmen batmış durumda ve uzatmaları oynuyor” diyor 2013 bütçesi üzerinde yaptığı çalışmada.

 

Durum bu kadar vahim ABD için.

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

21 Kasım 2012

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 114
  ABD İflasın Eşiğinde için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar