AKEL ile Papadopulos kapışması

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Kasım 2006 Saat : 7:11


 

Son günlerde AKEL ile Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Başkanı Papadopulos’un arası hiçte iyi değil.

Her ikisi de pek renk vermiyorlar ama araları pek parlak değil.

 

Zaten AKEL ilişkileri gerginleştirmek için ipleri biraz çekti.

Önce Hristofyas, Başkanı olduğu Mecliste ısınma amaçlı yakıtın vergilendirilmesine itiraz etti ve Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris’den bu itirazının dikkate alınmasını istedi, sonra RMMO içerisindeki adam kayırma konuları nedeniyle bayağı bir gürültünün çıkmasına neden oldu, en sonunda da Ekim’in son haftası içinde CTP ile yemeli içmeli bir toplantı yaparak Papadopulos’un zıvanadan çıkmasına neden oldu.

Papadopulos’un seçimlerine çok yok. Kala kala 14 ay kaldı. Zaten Papadopulos’un sağlığı da bu seçimlere girmesine pek müsait değil. Meydan açıkça Dimitris Hristofyas’ın. “Gör beni göreyim seni”nin diyetini istemeye hazırlanıyor sanki.

 

Şimdilerde Tassos Papadopulos, seçimlere kadar Koalisyonu nasıl idame ettirebilirim çabası içinde ve nasıl bir “Uzlaşı Formülü” bulabilirim arayışında.

AKEL Polit Bürosu’ndan bir grup, ilişkileri normalleştirmek ve tonları düşürmek gayretiyle önceki akşam, Genel Sekreter Dimitris Hristofyas başkanlığında Rum Başkanlık Köşkü’ne giderek Papadopulos’la gizli bir görüşme gerçekleştirdiler. Tam bir “Al gülüm ver gülüm içerikli hesaplaşma” toplantısı oldu bu.

 

AKEL’in ve de DIKO’cuların gizli kalmasına gayret göstermesine rağmen bu görüşmenin kokuları etrafa yayıldı. Özellikle Dimitris Hristofyas’ın Papadopulos’a diklenmesi pek alışıldık bir tavır değil. AKEL dışarı sızan haber yüzünden bir açıklama yapmak zorunda kaldı. AKEL tarafından yapılan açıklamada görüşmenin parti liderliğinin Papadopulos’la rutin görüş alış verişleri çerçevesinde yapıldığı,  önemli bir dizi konu ve sosyal önlemler paketi konusunun da ele alındığı ve Papadopulos’un Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdiği iddia edildi ama pek de inandırıcı olmadı bu açıklama.

 

Gerçekte söz konusu görüşme, mevcut gerginliğin azaltılması arzusuyla Başkan Papadopulos’un isteği üzerine gerçekleştirildi ve Kıbrıs Rum Meclisindeki en büyük parti olan AKEL ile Papadopulos’un müstafi başkanı olduğu DIKO’nun köşe başlarını tuttuğu koalisyonun seçimlere kadar devam ettirilmesi amacını taşıyordu.

Rum Cumhurbaşkanlığı köşkünden sızan bilgiler, önceki günkü görüşmenin gergin bir ortamda gerçekleştiği ve AKEL’in görüş ayrılıkları bulunan çeşitli konularda ve özellikle de ısınma amaçlı petrol vergilerinin azaltılması konusunda Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris’in reddettiği taleplerini, emredici bir üslupla Başkan Tasos Papadopulos’un bilgisine getirdiği yönünde.

Papadopulos bu tavırlardan hiç hoşlanmadı ve AKEL’in bu konuda izlediği yönteme itiraz etti.

İşte Papadopulos’un ara bulmak yerine AKEL heyetine AKEL’in bu davranışını hoş görmediğini beyan etmesi ve AKEL’e arka çıkmayacağını söylemesi AKEL liderliğinin hiçte hoşuna gitmedi. Şimdi AKEL konunun yeniden gözden geçirilmesini ve sosyal önlemler paketi konusundaki görüşlerinin kabul edilmesini talep ediyor. Açıkçası Rum halkı için çok önemli olan “Sosyal Önlemler Paketi” konusunda AKEL’in Memorandumu söz konusu.

 

2008 Şubatında yer alacak Kıbrıs (Rum) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKEL’in desteği olmazsa, ki bu destek kemikleşmiş %27-28 oy demektir,  seçimlere kadar yaşayabilip aday olursa Papadopulos’un veya halefi Karoyan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi tehlikeye girecek demektir.

Üstelik Hristofyas, Papadopulos’un üniter bir Rum Devleti kurmak isteğine de karşı. AKEL’in Annan Planı Referandumunda seçimlere 24 saat kala “EVET” oylarını “HAYIR”a çevirmesine rağmen, geçen süre içinde Papadopulos’un vaad ettiklerini yapamaması ve öngörülerinin gerçekleşmemesi nedeni ile AKEL taraftarlarının gösterdiği olumsuz tavırlar, Hristofyas’ı, Papadopulos’ destek veren Koalisyonu devam ettirip ettirmemeyi iki kere düşünmeye zorluyor.

İpler halen gergin.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 41
  AKEL ile Papadopulos kapışması için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar