Anlaşma yakın mı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Şubat 2010 Saat : 12:12


 

Genel Sekreter Ban’ın Kıbrıs ziyareti Rumlar için bir düş kırıklığı oldu.


Zaten hiçte istemiyorlardı gelmesini.


Her gelen yabancı adadaki gerçek durumu görünce ve de özellikle kuzeye geçip Türklerle görüşünce, Rumların yıllarca söylediklerinin doğru olmadığını ve duyduklarının da kaşarlanmış bir yalan olduğunu anlıyor hemen.


Bu nedenle de her gelen yabancı diplomatın kuzeye geçmemesi ve Türk liderlerle görüşmemesi için her tür yolu deniyorlar.


Bu sefer de Genel Sekreter Ban’ın Lokmacı Barikatını geçip Cumhurbaşkanı Talat’ı sarayında ziyaret etmesi Rumların hiçte hoşuna gitmedi. Üstelik Talat’ın Ban’ı kabulü sırasında yaptığı konuşma da bunun üzerine tuz biber ekti.


Durup dururken Kıbrıslı Türklerin “Adam Yerine Konulmaları” , Talat’ın resmi kabul konuşmasında “Kıbrıslı Türklerin yarım asır önce başlayan çatışmalar sebebiyle acı çekmekte olduklarını ve 1960’da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasından üç yıl sonra zorla hükümetten kovulduklarını” dile getirmesi Rumları çılgına çevirmeye yetiverdi.


Kıbrıslı Türkleri dünyadan soyutlamaya çalışan ve adadaki bölünmenin suçunu hep Türklerin üstüne yıkmaya çalışan Rum siyasiler, duymak istemedikleri konular dile getirilince çözümü Ban’ın davetini boykot etmekte buldular ve Pazartesi akşamı Ledra Palas’ta Ban onuruna düzenlenen resepsiyona katılmadılar.


Ve de biz, hala daha geçmişten ders almayan ve ırkçılıktan kurtulamamış bu  adamlarla “Ortak Devlet” kurmak için canımızı yiyoruz, çabalar harcıyoruz.


BM Genel Sekreteri adamıza geldi, liderlerle görüştü ve gülücükler dağıtarak gitti. Yıllardır müzakereleri sürdüren, aynı yola baş koyduklarını söyleyen ve adanın birleşmesi için tarihi şans olduklarını her fırsatta dile getiren Hristofyas ve Talat, Ban giderken yapmaları gereken “Ortak açıklama”da bile anlaşamadılar. 


Genelde üçyüz kelimeyi bile geçemeyecek kısalıkta olan “Ortak Açıklama” üzerinde bile anlaşamayan bu liderler, nasıl olup ta İngiliz döneminden itibaren adadaki Türk mülklerini sistematik olarak yağmalayan ve Türklerin adadaki varlığını yok etmek için “Soykırım” da dahil olmak üzere her yolu deneyen bu kişilerin de taraflardan biri olduğu ömürlük “Kıbrıs Konusu”nda bir anlaşmaya varacaklar çok merak ediyorum.


Gerçekte adaya Genel Sekreter’in gelişi ile Mart 2008’den beri sürmekte olan ve anlaşmaya çok yakın olduğu iddia edilen Kıbrıs Müzakerelerinde, tarafların birbirine çok uzak olduğu net bir şekilde ortaya çıktı.


Rum tarafının müzakerelerde hiçbir şey vermek istemediği kesin. Bunu zaman zaman Hristofyas, zaman zaman da Rum siyasi liderler bir vesile ile dile getiriyorlar. Belli ki, Rumlar anlaşmaya varmaktan ziyade, müzakereleri sürdürmek isteyen taraf görüntüsünü vermeye çalışıyorlar. 48 yıldır sürmekte olan müzakerelerde Kıbrıslı Türklere verdikleri hiçbir hak yok. Bütün çabaları da 1974 öncesine dönebilmek, Kıbrıslı Türkleri “Azınlık” statüsüne sokmak, Türkiye’nin garantörlüğünü kaldırabilmek ve Türk askerinin adadan gitmesini sağlamak.


Ondan sonra zaten biz Kıbrıs Türklerini adadan silmeleri çok kolay olacak.


Bütün hayalleri de bu.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 32
  Anlaşma yakın mı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar